Bizimle iletişime geçin

Haberler

GÜNLÜK SEYAHAT İSTATİSTİKLERİNE BİSİKLETİN DE EKLENMESİ ÇAĞRISI

İngiltere’de hükümete, salgın sırasındaki günlük ulaşım istatistiklerine bisikletin de eklenmesi yönünde çağrıda bulunuldu. İngiltere’nin en büyük bisiklet perakendecisi Halfords’ın genel müdürü, şehir genelinde toplu ulaşım ve özel araçla yapılan yolculukların oranını gösteren istatistiklere bisikletle yapılan seyahatlerin de eklenmesi gerektiğini belirtti.

Dünyanın pek çok yerinde olduğu gibi İngiltere’de de hükümet pandemi sırasında toplu ulaşım yerine bisiklet ve yürüyüş gibi aktif ulaşım modlarını teşvik edecek çalışmalarda bulunurken pop-up bisiklet yolları ve şeritleri ile bu konuda bir adım atmak isteyenlerin işlerini kolaylaştırmayı hedefliyor. 

“Günlük olarak belirlenen seyahat verilerine, bisikletli ulaşım verilerinin de eklenmesi gerektiğini ve bunun, insanların bisikletin de ulaşım için cazip görülecek bir yol olduğunu anlamasına yardımcı olacağına inanıyorum” açıklamasında bulunan şirketin CEO’su Graham Stapleton, pnömatik tüpler, piezo-elektrik sensörleri, endüktif döngüler ve kamera sistemleri gibi bisikletlilerin sayısını ve seyahat verilerini ölçümleyecek pek çok teknolojinin var olduğunu belirtti.

İngiltere’de koronavirüs kısıtlamalarının hafifletilmesiyle birlikte başbakan ve ulaştırma bakanı da dahil olmak üzere hükümet’in diğer üyeleri, salgından korunmak için ulaşımda toplu taşıma yerine yürüyüş ve bisikletin tercih edilmesi önerisinde bulundu.

“Hükümetin, daha güvenli ulaşım seçeneklerini teşvik etmek üzere attığı adımları ve özellikle bisiklet altyapısına yaptığı yatırımları alkışlıyorum. Haziran ayında Ulusal Bisiklet Planının oluşturulması ve Bisiklet ve Yürüyüş Sorumlusu’nun atanmasını dört gözle bekliyorum!” diyen Stapleton, konuyla ilgili başbakan, ulaştırma birimi sekreteri ve kabine ofisinde görevli Michael Gove’e bir mektup gönderdi. Bir hükümet sözcüsü ise mektubu aldıklarını ve en kısa sürede yanıt vereceklerini bildirdi.

İngiltere Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, 9 Mayıs Cumartesi günü düzenlediği basın toplantısında, ülkenin ulaştırma politikasının merkezine bisiklet kullanımı ve yürüyüşü yerleştirebilmek için 2 milyar sterlin değerinde bir paket ayrıldığını açıkladı.

Shapps paketin, 250 milyon £’luk kısmının, bisiklet ve yürüyüşü ulaşımı daha güvenli hale getirmek üzere acil müdahaleleri (pop-up bisiklet şeritleri, daha geniş kaldırımlar ve yalnızca bisikletçilere ayrılan sokakları) içerdiğini söyledi. Ayrıca kiralama sistemlerinin artırılması, e-scooter gibi yeni deneyimlerin eklenmesi de mevcut planın bir parçası olarak sunuluyor. 

Plan dahilinde ayrıca elektrikli araçlar için şarj noktalarının konulması, yollardaki mevcut düzeltme ve bakım işlemlerinin yapılması için de 10 milyon sterlin ayrıldığı belirtiliyor.

İngiltere’de koronavirüs krizinden önce günlük ulaşımın sadece yüzde 4 gibi küçük bir kısmı bisikletle gerçekleştiriliyorken bu sayının ve ülke genelinde bisiklet satışlarının, pandemiyle birlikte büyük bir artış gösterdiği belirtiliyor.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

HATAY’A KESİNTİSİZ 25 KM BİSİKLET YOLU

Haberler

ÜÇ İSİM DAHA COVID-19 NEDENİYLE BURGOS TURU’NDAN ÇEKİLDİ

Haberler

BURSA’DA İKİ AYRI EVERESTING DENEMESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Haberler

ANTİK KENTLER BİSİKLET ROTASI İLE ÜÇ MİLYON TURİST HEDEFLENİYOR

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!