Bizimle iletişime geçin

Haberler

HİNDİSTAN’DA YARALI BABA VE KIZININ, 1200 KİLOMETRELİK BİSİKLETLİ YOLCULUĞU

Hindistan’da koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek amacıyla uygulanan sokağa çıkma yasağından ötürü Haryana eyaletinde mahsur kalan 15 yaşındaki kız çocuğu, satın aldığı bisikletle engelli babasını 1200 kilometre ötedeki köyüne ulaştırdı.

Sokağa çıkma yasağından ötürü toplu ulaşımın askıya alındığı ülkede, 15 yaşındaki Jyoti Kumari, babasını Bihar eyaletine götürebilmek için bisiklet satın aldı.

Bisikletle yedi gün boyunca pedal çeviren Kumari, babasını 1200 kilometre ötedeki köyüne ulaştırdı. Kumari, “Başka şansım yoktu. Köyümüze bisiklet sürmeseydim hayatta kalamazdık.” dedi.

Kumari’nin babası çalışmak için ülkenin kuzeyinde, Yeni Delhi’nin hemen dışındaki bir şehir olan Gurugram’da yaşıyordu, ancak yılın başlarında meydana gelen bir kazadan sonra işini kaybettiği için aile zor durumdaydı. Oturdukları evin kirasını da ödeyemeyen aile, evden çıkmaya zorlandı. 

Jyoti Kumari, Hindistan basınına yaptığı açıklamada, “Birkaç kez zaman kazanmayı başardım. Koronavirüs bittikten sonra her işi üsteleneceğime, para kazanacağıma ve borçlarımızı ödeyeceğimize söz verdim. Ancak durum o kadar ağırdı ki günde tek öğün yemek yiyor ve sağlığım için gerekli ilaçlardan vazgeçmek durumunda kalıyordum. Üstelik kiramızı da ödeyemiyorduk” şeklinde konuştu.

Ülkede koronavirüs nedeniyle kısıtlamalar da artınca, Kumari’nin ev sahibi kira için yaptığı baskıları da artırdı. Annesi bir sağlık çalışanı olan ve aynı zamanda dört küçük kardeşiyle de ilgilenen Kumari, babasının yanına Gurugham’a gitti ve ona, bisikletle eve dönmeyi teklif etti. Babasının onu caydırma çabalarına rağmen yola çıkan Kumari’nin 1200 kilometrelik yolculuğu Hindistan’ın Bisiklet Federasyonu’nun da ilgisini çekti. Federasyon yetkilileri, önümüzdeki ay kendisi ile görüşmek istediklerini bildirdi. 

Kumari’nin yolculuğu, ABD Başkanı Donald Trump’ın kızı ve danışmanı, Ivanka Trump’ın da ilgisini çekti. Ivanka Trump, Kumari’nin hikayesini Twitter hesabı üzerinden paylaşarak “dayanıklılık ve sevginin birleşimi” ifadelerini kullandı.

Hindistan’da 25 Mart’ta uygulanmaya başlanan sokağa çıkma yasağı, insani krize yol açmıştı.

Hükümet tarafından göçmen işçilerin evlerine dönebilmesi için tahsis edilen tren ve otobüs seferlerinin yetersizliği nedeniyle binlerce göçmen işçi ve zor durumdaki vatandaş, bisikletle veya yaya olarak yollara düşmüş, yolculuk sırasında aralarında çeşitli sebeplerle yaşamını yitirenler olmuştu. Hükümetin gerekli düzenlemeleri geciktirmesi tepkilere yol açmıştı.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

BİSİKLETTE SIVI ALIMINA DAİR BİLİNMESİ GEREKEN HER ŞEY

Editoryal

PANDEMİ DÖNEMİ VE SONRASINDA BİSİKLETLİ ULAŞIMA YÖNELİK AÇIK MEKTUP

Haberler

SPORCU SAĞLIĞININ KÖŞE TAŞI: SIVI DENGESİ

Editoryal

PRUDHOMME, FRANSA TURU’NDA ALINACAK YENİ ÖNLEMLERİ PAYLAŞTI

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!