Bizimle iletişime geçin

Haberler

HOLLANDA’DA PANDEMİ SÜRESİNCE GIDA TESLİMATINDA DAHA FAZLA BİSİKLET KULLANILDI

Hollanda’da salgın sürecinde, gıda teslimatında daha fazla bisiklet kullanıldığına dair mini bir video yayınlandı. 26 Mayıs’ta BicycleDutch tarafından yayınlanan videoda, ülkede hizmet vermeye devam eden pek çok restoranın, paket servislerde teslimatları bisikletle yaptıklarını gösteriyor. 

“Sokaklarımızın görüntüsü pandemi sürecinde dramatik bir şekilde değişti. Ne yazık ki karantina sürecinin başından bu yana, masmavi gökyüzümüz yeterince parlak değil, çünkü insanlar daha fazla araba kullanmaya başladı. Ancak sokaklar hala oldukça sessiz. Uluslararası basında Hollanda’nın kısıtlamalardan etkilenmediğini yansıtan haberler yer aldı. Ancak bu elbette doğru değil. Toplum olarak kısıtlamalardan yoğun bir şekilde etkilenirken kuaförler, tiyatrolar, sinema ve restoran gibi sosyal alanlar tamamen kapandı. Bu da özellikle geceleri, sokaklarda belirgin bir değişikliğe yol açtı.”

“Salgınla beraber başlayan kısıtlamalar şimdi yavaş yavaş azaltılıyor. İlkokullar kısmen açıldı. Kuaförler ve doğrudan insanla teması olan diğer meslek grupları, iki hafta kadar önce yeniden çalışmaya başladı. Ayrıca 1 Haziran itibariyle kafe, bar ve restoranların yeniden açılmasına da izin verilecek. Bu büyük bir fark yaratacaktır, çünkü bu sayede daha fazla insanın sokağa çıkmak için bir sebebi olacak.”

“Şu ana dek restoranların sadece paket servis yapmalarına izin verildi. Çin yemeği veya istediği bir kızartmayı yemek için dışarı çıkan insanlar daha eski moda olarak görülen bir şeye geri döndü: evde kendi yiyeceklerini hazırlama. Elbette tahmin edileceği üzere yine de restoranlardan yemek yemek isteyenler için teslimatların çoğu bisikletle yapıldı. Özellikle son birkaç hafta şehir, akşam saatlerinde teslimat bisikletleriyle doluydu! Sokaklarda bisikletleriyle teslimat yapan kadın ve erkekler göze çarpıyordu. Biz de bu görüntüleri bir video ile belgelemeye karar verdik.”

“s-Hertogenbosch’da teslimatların büyük çoğunluğu, turuncu renkli giysileri olan bisikletlilerce yapılmakta. Aslında sadece bir Hollanda firması olarak bilinen s-Hertogenbosch, şimdilerde takeaway.com ismi ile diğer ülkelerde de alternatif teslimat biçimi olmaya aday. Hollanda’da ikinci yerel teslimat firması Deliveroo’dur. İki firma arasındaki temel fark, Deliveroo’da kişilerin kendi bisikletleriyle teslimat yapması. Takeaway.com’da ise sürücüler, kendilerine sağlanan elektrikli bisikletleri kullanmakta.”

“Sürücülerin, hangi şirket adına çalışacakları ise tamamen kendi motivasyon ve tercihlerine bağlı. Her şirket, kendi rengini taşıyan ve ısıya dayanıklı çantalar kullanırken bazı firmalar, çantaları bisikletin ön veya arkasına monte etmeyi tercih ediyor. Uber Eats, Dominos, Kings of Wok, New York Pizza bu şekilde çalışan firmalardan bazıları.”

“Bisikletle teslimat yapan iyi bir fikir gibi görünebilir ancak bazı olumsuz tarafları da mevcut. Restoranlar, söz konusu hizmeti bünyelerine dahil etmek için çok fazla para ödemek durumundayken teslimatı yapan çalışanlar bu kadar fazla kazanamıyor. Ayrıca bisiklet teslimatı yapanların yaşıyla ilgili sınırlamanın 15 olması da trafikte çocuk sürücülerin güvenliği ile ilgili açıklar yaratıyor. Hollanda’da mevcut yasalara göre 15 yaşındaki çocuklar sabah 7’den önce ve akşam 7’den sonra çalışamıyor. İş güvenliği uzmanları bisikletli teslimatlarda çalışma yaşının 16’ya çıkarılmasını isterken bazı firmalar, bu kuralı zaten hali hazırda işe alımlarında uyguluyor.”

“Ayrıca bisikletle teslimat yapanların bir kısmı serbest / freelance olarak çalışırken bir kısmı bunu tam zamanlı bir iş olarak yapmakta. Serbest çalışanların aldıkları ücret, bağlı bulundukları firmaya göre kimi zaman asgari ücretin de altında olabilirken tam zamanlı çalışanlarda en az asgari ücret uygulanmakta.”

Ve işte haftanın videosu. Elbette her şeye rağmen şehirde dağıtım yapan minibüs veya arabaları görmektense bisiklet görmek gerçekten çok daha hoş!

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!