Bizimle iletişime geçin

Editoryal

GRAVEL SÜRÜŞLERİNE BAŞLAMAK İÇİN 9 TEMEL İPUCU

Arazi sürüşleri yeni bir fenomen olabilir, ancak giderek daha fazla popüler hale geldiğini söyleyebiliriz. Aynı anda hem yol macerasının keyif ve mücadelesini sunan hem de tehlikeli trafik ve dikkatsiz sürücülerle uğraşmak zorunda olmadığınız bir sürüş deneyimi vadeden gravel bisiklet, pek çoğumuz için yeni bir sürüş tarzı. Peki bu yeni sürüş biçimini deneyimlemeden önce öğrenmemiz gereken neler var? Hep birlikte göz atıyoruz.

Keşfederek başlayın

Türü, biçimi ne olursa olsun bisiklete binmeye başlamanın en iyi yolu, evinizden çıkmak ve keşfetmeye başlamaktır. Gravel bisiklet için de yapmanız gereken ilk şey, keşiftir. Muazzam mesafeler kat etmek, diğer bisikletçilerle rekabet edecek kadar iyi sonuçlar almak istiyor olabilirsiniz; ancak yine de yavaş yavaş başlamak ve farklı arazi biçimlerinde bu sürüş tarzına alışmak en iyisidir.

Bu yüzden başlangıç için hedefiniz, bir mesafeyi kat etmek, iyi bir derece elde etmek ya da belirli bir hedefe ulaşmak olmasın; sadece evinizden dışarı çıkın ve yeni güzergahlar, bu güzergahlara giden farklı yolları keşfedin.

Yeni yollar arayın

Gravel sürüş yapabileceğiniz onlarca farklı arazi türü bulunmaktadır. Orman içlerindeki çamurlu, yumuşak zeminli yollardan asfaltsız köy yollarına kadar farklı türde pek çok yol seçeneğiniz vardır. Üstelik bu yolların, trafiğe kapalı olması da başka bir avantajdır.

Gravel sürüşlerine başlarken, sürüş yaparken en fazla keyif alacağınız yolları bulmak için farklı yollarda olabildiğince fazla sürüş yapmayı deneyin. Bu yollardaki dönüş, iniş ve tırmanışları deneyimleyerek bisikletinizin, farklı zeminlere nasıl tepki verdiğine kulak verin.

Hiçbir şey bisikletle ilgili değil

Gravelin esas olayı, aerodinamik avatajlarla Strava’da en üst basamağa oturmak veya dağlarda en iyi atlayışları gerçekleştirmek değil, sadece sürüşün tadını çıkarmaktır. Durum böyle olunca pahalı bir gravel bisikletle daha fazla keyif alacağınızı söylemek çok da doğru değildir.

Elbette ekipmanlarınızın dayanıklılığı zorlu arazilerde yapacağınız sürüşleri daha güvenli ve keyifli hale getirecektir, ancak manzaranın tadını çıkarırken bisikletinizin rüzgar tüneli testinden geçip geçmediğini veya kaskınızın ne kadar aero olduğunu düşünmenize hiç gerek yoktur!

Daha düşük hız

Özellikle yol bisikletinden gravela geçmeyi düşünüyorsanız kesinlikle hızların daha düşük olacağını bilin! Sürüşünüz tertemiz asfalt döşenmiş yollarda gerçekleşmeyeceğinden, yolda yaptığınız bir sürüşe nazaran çok daha düşük hız değerleri kaydedersiniz.

Ancak bu, harcadığınız eforun da daha az olacağı anlamına gelmez! Gravel bisikletiniz ile arazide gerçekleştireceğiniz sürüşler, daha yavaş fakat daha zorlu olacak ve elbette daha uzun sürecektir. Bu yüzden örneğin, ortalama 50 kilometrelik bir sürüş planlıyorsanız bunun sadece birkaç saatinizi alacağını düşünmek hata olacaktır. Gravel bisiklet ile ciddi mesafeler kat etmek istiyorsanız gerçekten tüm gününüzü buna göre planlamış olmalısınız.

Yorgun bacaklar

Bisiklete binmenin temel mantığı, daha uzun mesafeleri daha kısa zamanda almaktır. Ancak arazi sürüşlerinde işler biraz değişebilir. Gravel bisiklette, hızınızı korumak için daha uzun sürede daha fazla çaba sarf etmeniz gerekecektir. Üstelik yol sürüşlerine nazaran daha düşük kadansla gitmek ve bozuk ve engebeli yol koşullarında, sürekli dengenizi korumaya çalışmak da ekstra efor harcamanıza neden olacaktır.

Eğer bu durum size çok inandırıcı gelmiyorsa arazide, sele üzerinde üç saatinizi geçirmeyi deneyin. Bu yolculuğun ardından ağrıyan bacaklarınız, sizi ikna edecektir. Elbette her sürüş tarzında olduğu gibi gravelda da vücudunuzu dinlemeniz önemlidir. Gerçekten yorgun hissettiğiniz bir günde veya uzun bir arazi sürüşünün ardından yeniden seleye oturmak yerine dinlenmek, doğru beslenmek ve uyku çok daha önemlidir.

Ayakkabı ve pedallar fark yaratabilir

Gravel bisiklet için pahalı bisiklet ve ekipmanlara ihtiyacınız olmayabilir. Ancak bazı ekipmanlara ekstra harcama yapmanız sürüşlerinizi daha rahat ve keyifli hale getirebilir. Bunlardan biri elbette ayakkabıdır. Tabanı karbon veya ekstra hafif olmasına gerek olmasa da genel anlamda rahatsız bir ayakkabı, arazide geçireceğiniz günü berbat edebilir.

Daha geniş platforma sahip bir pedal da daha iyi bir sürüş yapmanızı sağlayacaktır.

Mataralara dikkat

Arazi sürüşlerinde dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta, muhtemelen uzun süre market vb. bir yer göremeyeceğiniz için susuz veya besinsiz kalmamaktır. Bu nedenle özellikle uzun bir sürüş planlamışsanız mutlaka yanınızda yeterli miktarda su ve besin bulundurun.

Bir diğer önemli nokta ise arazi sürüşlerinde çok fazla toz, kir ve çamura maruz kalacağınız, dolayısıyla mataranızın da kirlenmesi olasılığıdır. Bunun için ağzı kapalı bir suluk tercih etmek veya suya erişiminiz olduğu bir yerde mataranızı kullanmadan önce yıkamak yerinde olacaktır.

Farklı lastikler deneyin

Ayakkabı ve pedala yatırım yapmanın sürüş kalitenizi etkilemesi gibi farklı lastikler de farklı sürüş deneyimleri sunacaktır. Belki başlangıç için hemen iyi bir lastik seti edinmenize gerek olmayabilir. Ancak ilerleyen zamanlarda sürüşleriniz uzayıp çeşitlendiğinde iyi bir lastik için ekstra harcama yapmak gerçekten fark yaratacaktır.

Bu noktada seçeceğiniz lastik, sürüş yaptığınız hava ve yol koşuluna, sakin veya agresif bir sürüş yapmanıza bağlı olarak doğrudan değişiklik gösterecektir.

Eğlenin!

Tüm bunların yanı sıra gravel bisikletinizi sürerken kendi mükemmel deneyimlerinizi inşa etmek için mümkün olduğunca eğlenmeye, iyi vakit geçirmeye ve manzaranın tadını çıkarmaya odaklanın! İyi sürüşler!

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Bir sonraki:

WATOPIALI

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!