Bizimle iletişime geçin

Haberler

LACHLAN MORTON’DAN YENİ ‘EVERESTING’ REKORU

Education First ekibinin Avustralyalı bisikletçisi Lachlan Morton, yeni bir ‘everesting’ rekoruna imza attı. 8848 m rakıma, 7 saat 32 dakika 54 saniyede ulaşan 28 yaşındaki bisikletçi, yeni rekorun sahibi oldu. Avustralyalı bisikletçi, daha önce Colorado, Fort Collins yakınlarındaki Rist Kanyonu’nda 42 tur atarak rekoru elinde bulunduran Amerikalı dağ bisikletçisi Keegan Swenson’un, 8 dakika önünde tamamladığı ‘everesting’ macerası ile rekoru ele geçirdi.

“Rist’te 42 tur atmak gerçekten cehennem gibiydi” yorumunda bulunan Morton, sürüş sonunda Strava’da eğim bilgilerinin eksik olduğunu belirtti. Totalde 8848 elevasyon değeri kaydeden Morton’un, Strava kaydında ise yalnızca 8523m elevasyon görülmekte.

Ancak yetkililer, Strava’daki tutarsızlığa rağmen Morton’un sürüşünü doğruladı ve yeni rekor olarak kabul etti. Morton, rekor denemesi için ortalama %11 eğim ve 1.9 km uzunluğa sahip  ve 2bin metre yükseklikten başlayan dik ve kısa Rist Kanyonu tırmanışını seçti.

Toplamda 169.48 km süren yolculuğu 22.4 km/s ortalama hızla tamamlayan Morton, 121.3 km/s maksimum hız kaydetti. Rist Kanyonu’ndaki 42 turunda en hızlı turunu 8 dakika 38 saniyede tamamlayan Avustralyalı, en yavaş turunu ise 9 dakika 24 saniyede tamamladı. Education First takım yöneticisi Jonathan Vaughters, sporcusunu, inanılmaz mücadelesinden ötürü tebrik etti.

Morton, takımının WorldTour etkinlikleri ile birlikte ‘alternatif yarış takvimi’ndeki farklı yarışlara da sıklıkla katılıyor. Bu nedenle benzer denemelere yabancı olmayan Avustralyalı bisikletçi, daha önce de Dirty Kanza, Three Peaks Cyclocross, GBDura gibi sürüş etkinliklerinde de yer aldı.

Everesting denemesinin kadın rekoru ise haziran ayı başlarında İngiltere’de bir dağ geçidi olan Kirkstone Pass’de attığı 27.5 turu, 9 saat 18 dakikada tamamlayan Britanyalı bisikletçi Hannah Rhodes’un elinde bulunuyor.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!