Bizimle iletişime geçin

Haberler

DIŞİŞLERİ BAKAN YARDIMCISI FARUK KAYMAKCI İŞE BİSİKLETLE GİTTİ

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, koronavirüs nedeniyle toplu taşıma oranlarının düştüğünü ve özel araç kullanımının arttığını belirterek, “Bu sene Avrupa Hareketlilik Haftası’nın teması ‘Herkes İçin Sıfır Emisyonlu Hareketlilik.’ Bu daha fazla bisiklet, daha fazla toplu taşımayı kullanmak demek” dedi.

Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında, video konferans yöntemiyle “Herkes İçin Sıfır Emisyonlu Hareketlilik” temasıyla tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıya Kaymakcı’nın yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Yerel Yönetim Politikaları Kurulu Başkan Vekili Şükrü Karatepe, AB Türkiye Delegasyon Başkanı Christian Berger ile Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı (TBB) ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin katıldı.

Burada konuşan Kaymakcı, bugün iş yerine Türkiye Belediyeler Birliği’nin hediyesi olan Bisan marka katlanır bisikleti “Helsinki”yle gittiğini belirterek, “Ankara’da bisikletle işe gitmek mümkün mü, değil mi deneyimlemek istedim. Ankara’nın her semtinde belki bu mümkün olmayabilir ama ‘neden olmasın’ diyerek bunu deneyimledim ve işe daha pozitif başladım” dedi.

Dünyada şehirlerin büyüdüğünü belirten Kaymakcı, 2030’da 43 kentin 10 milyon nüfus sınırını aşacağını söyledi. Kaymakcı, “Büyüyen şehirler için önlemler almamız lazım. Konut meselesini, su hizmetini, güvenliği, çevre temizliğini ve ulaşımı daha iyi planlamamız gerek. Bu, yaşam kalitemizi de artıracaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’de yerel yönetimlerin Hareketlilik Haftası etkinliklerine katılımının her yıl arttığını vurgulayan Kaymakcı, şöyle devam etti:

“Geçen sene 50 ülkeden 3 bin 136 belediyenin katılımıyla Hareketlilik Haftası’nı kutladık. Bu sayı, Türkiye’de de artıyor. Bu senenin teması, ‘Herkes İçin Sıfır Emisyonlu Hareketlilik.’ Bu daha fazla bisiklet kullanmak, daha fazla toplu taşımayı kullanmak demek. Ancak Covid-19 nedeniyle toplu taşımayı daha mesafeli kullanmalıyız. Biz araçların daha az kullanıldığını görmek istiyoruz. Umarız en kısa sürede normale dönebiliriz.”

Kaymakcı, AB ülkelerinde sıfır emisyon üreten şehirlere yönelik projeler yapıldığına değinerek, Türkiye ile AB arasında yapılan “Şehir Eşleştirme Projesi”yle Avrupa kentleri ile Türk kentleri arasında bilgi ve deneyim paylaşımının sağlanmasının planlandığını kaydetti.

Kaymakcı, bu kentlerdeki projelere AB Başkanlığı olarak 2,6 milyon avro destek verildiği bilgisini paylaştı.

Berger, Avrupa Hareketlilik Haftası’nın bu yılki temasına değinerek, “Avrupa’nın 2050’de sıfır karbon üretmesini planlıyoruz. Bu hedefe ulaşmak için herkesin birbirine ihtiyacı var.” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin son 10-15 yılda yaşadığı ekonomik büyümenin doğal sonucu olarak toplu taşıma kullanımının arttığını belirten Berger, bu araçların da sera gazı salınımının yüzde 20’sini gerçekleştirdiğine dikkati çekti.

Berger, Avrupa’da bu oranın düşürülmeye çalışıldığına işaret ederek, Covid-19 salgını nedeniyle toplu taşıma kullanım oranlarının düştüğünü, özel araç kullanımının ise arttığını söyledi.

Avrupa Hareketlilik Haftası, şehirler ve belediyelerce motorlu araç trafiğinin kısıtlanması ve toplu taşımanın, yürüme ve bisiklete binme gibi sürdürülebilir ulaşım türlerinin teşviki amacıyla 2002 yılından bu yana 16-22 Eylül tarihleri arasında yalnızca AB’de ve AB üyesi olmayan katılımcı birçok ülkede çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

2002 yılında ilk kez kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası’nın etkisi, hem Avrupa’da hem de tüm dünyada giderek artmakta, etkinliğe olan ilginin üst seviyede olduğu görülüyor. 2019 yılında düzenlenen Avrupa Hareketlilik Haftası’na 50 ülkeden 3136 belediye katılım sağladı.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!