Bizimle iletişime geçin

Haberler

ERCİYES, 36 ULUSLARARASI ORGANİZASYONA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Adrenalin tutkunu bisikletçilerin gözde mekanı haline gelen Türkiye’nin en önemli kış sporları ve turizm merkezlerinden Erciyes Dağı, bu yaz 36 uluslararası bisiklet organizasyonuna ev sahipliği yapacak. Kayseri Büyükşehir Belediyesinin yatırımlarıyla kayakseverlerin vazgeçilmezi haline gelen Erciyes, yaz aylarında da farklı branşlardaki bisiklet tutkunlarını ağırlıyor. Türkiye’de bisiklet sporunun en iddialı merkezlerinden biri haline gelen Erciyes, uluslararası organizasyonların da tercih edilen merkezi oldu.

Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahit Cıngı, bisiklet alt yapısı çalışmalarının Erciyes’ten dört mevsim istifade etmek için yapılan yatırımların başında geldiğini söyledi. Erciyes AŞ’nin kurulduğu ilk günden itibaren bisiklet sporlarına önem verdiklerini belirten Cıngı, “İlk günden itibaren bisiklet rotalarımızı oluşturduk. Dağ bisikleti üzerine Erciyes’te misafirlerimize önemli bir imkan oluşturduk. Özellikle Alpler’de çok yaygın olan iniş parkuru olarak bilinen downhill parkurlarını oluşturduk.” dedi.

Cıngı, Erciyes’in bisiklet sporunda tercih edilen bir merkez olmasında teknolojik tesislerin önemli yer tuttuğunu vurguladı. “Tekir kapıdaki gondolları kullanarak bisikletler kolaylıkla yukarıya taşınıyor ve özel olarak hazırlanmış parkurlarda adrenalini yüksek bir ortamda hızlı bir şekilde aşağı doğru iniliyor. Türkiye’de sürekli kullanılan tek downhill parkurunu oluşturduk. Bu parkurda çok sayıda ulusal ve uluslararası şampiyonalar düzenledik.

Türkiye’nin ilk downhill Avrupa kupasını bile burada gerçekleştirdik. Dolayısıyla bisiklet alt yapısı her geçen gün daha iyiye gidiyor. Şu anda Türkiye’de bisiklet anlamında önemli bir yer edinmiş durumdayız. Zaten ilk günden itibaren vizyonumuz ‘Erciyes bisikletin de Türkiye’deki tek adresi olacak’ yönündeydi. Bu hedefimize de günbegün yaklaşıyoruz.”

UCI’ın, Erciyes’i önemli bir merkez olarak tanıdığının altını çizen Cıngı, birliğin bu yıl dünyada en fazla yarış yapılacak yer olarak Erciyes’i gösterdiğine işaret etti.

Cıngı, bu sezonun Erciyes’in bisiklet yarışı anlamında en yoğun dönemini geçireceğini aktardı. “Temmuz ve ağustos ayları içerisinde downhill dahil 20 dağ bisikleti yarışı gerçekleştireceğiz. 16 da yol bisikleti yarışları yapılacak. Listeye baktığınız zaman Erciyes artık dünyada kendisine önemli bir yer edinmiş, kendisini ispatlamış bir durumda.

Erciyes AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahit Cıngı

Buraya gelen takımlarımız Erciyes’te yüksek irtifa kamplarını da yaptıkları için bisiklet sporu bize yeni ilhamlarda bulunmuş oldu. Gelen takımlarımız bazen 2 ay Erciyes’te kalıyor. Bu da şehir ekonomisine ciddi bir katkı sağlıyor.”

Cıngı, bu yılki organizasyonların yoğunluğunun bir diğer nedeninin de Covid-19 salgını olduğuna dikkat çekti. “Olimpiyatların Covid-19 nedeniyle 2021 yılına ertelenmesi, olimpiyatlar için puan toplamak isteyen yarışmacıların Erciyes’te bu yıl düzenlenecek yarışlara katılım talebini artırdı. Uluslararası kategoride puan toplamak isteyen tüm dünyadan takımlar Erciyes’teki yarışlara katılıp olimpiyatlar için puan toplamak durumunda.

Geçtiğimiz yıl 17 ülkeden 25 bisiklet takımına yaz kampı için ev sahipliği yapmıştık. Bu yıl beklentimiz hem misafir edeceğimiz ülke sayısı bakımından, hem sporcu açısından hem de sporcuların kalış süresi açısından daha yüksek.”

Pandemi döneminin ardından UCI tarafından açıklanan revize edilmiş takvime göre, yol bisikletinde uluslararası yarış sezonu 8 Ağustos’ta Kayseri’de düzenlenecek Grand Prix Develi ile yeniden başlıyor. 15 Ağustos Grand Prix Velo Erciyes ile devam edecek olan takvim, 5-6 Eylül’de düzenlenecek Grand Prix Mount Erciyes 2200 mt ve Grand Prix World’s Best High Altitude ile sona erecek.

Dağ bisikletinde ise sezonun ilk uluslararası etkinliği, 16-19 Temmuz’da düzenlenecek Ramada Resort Erciyes MTB Stage Race olacak. 25 Temmuz’da Central Anatolia MTB Cup, 26 Temmuz Kayseri MTB Cup ve 2-5 Ağustos Velo Erciyes MTB Stage Race ile devam edecek olan takvime göre Kayseri’de yapılacak son etkinlik ise 4 Ekim’de koşulacak Best High Altitude MTB Cup.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

HATAY’A KESİNTİSİZ 25 KM BİSİKLET YOLU

Haberler

ÜÇ İSİM DAHA COVID-19 NEDENİYLE BURGOS TURU’NDAN ÇEKİLDİ

Haberler

SIBIU TURU, BORA-HANSGROHE’NİN GALİBİYETİ İLE SONLANDI

Haberler

HEP BİRLİKTEYİZ

Editoryal

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!