Bizimle iletişime geçin

Haberler

FRANSA’DA YENİ E-BİSİKLET REKLAMI, ‘KORKUTUCU’ OLDUĞU GEREKÇESİYLE YASAKLANDI

Hollandalı e-bisiklet üreticisi VanMoof’un 45 saniyelik yeni elektrikli bisiklet reklamı, otomobillerin neden olduğu kirliliği ve zararları vurguladığı için ‘korkutucu’ bulunduğu gerekçesiyle yayından kaldırıldı. Fransız reklam sorumlusu kuruluş Autorité de Régulaion Professionalle de la Publicitie, söz konusu reklamın halk içinde ‘korku iklimi’ yarattığını belirtti. 

ARPP, reklamı yayınlayan VanMoof’a yazdığı uyarı mektubunda, reklamdaki görüntülerin, otomobil sektörünü itibarsızlaştırdığını ve sektöre zarar vereceğini ifade etti. “Fabrikaların / bacaların, kazaların görüntüleri, bir korku ortamı yaratıyor.”

Hollanda ve Almanya televizyonlarında yayınlanmaya devam eden reklam, petrol rafinelerini, trafiği, çevre kirliliğini, siyah parlak bir arabanın yüzeyi üzerinde gösteriyor.

VanMoof ise insanların seyahat biçimlerini yeniden gözden geçirmeleri gerektiğini savunurken yeni nesil VanMoof S3 ve X3 elektrikli bisikletlerini piyasaya sürmeyi amaçladıklarını söyledi.

VanMoof’un kurucu ortağı Ties Carlier, “Otomobil şirketlerinin çevre sorunlarını görmezden gelmesine izin veriliyor olması şaşırtıcı, fakat biri buna meydan okuduğunda hemen sansür uygulanıyor” derken reklamın, her zamanki bisiklet reklamlarına benzemediğinin farkında olduklarını belirtti. 

“Bu gerçekten bir eylem çağrısı. Geçmişi tamamen geride bırakma ve herkes için fayda sağlayacak bir ilerleme için bir şans.”

VanMoof, 2009 yılında farklı görünümlü e-bisikletler üreten Hollandalı kardeşler Taco ve Ties Carlier tarafından kuruldu. Dünyanın dört bir yanına elektrikli bisiklet temini yapan VanMoof’un yeni S3 ve X3 modelleri ise 1.800 £’dan (15.442 TL) satışa sunuluyor olacak. 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

HATAY’A KESİNTİSİZ 25 KM BİSİKLET YOLU

Haberler

ÜÇ İSİM DAHA COVID-19 NEDENİYLE BURGOS TURU’NDAN ÇEKİLDİ

Haberler

SIBIU TURU, BORA-HANSGROHE’NİN GALİBİYETİ İLE SONLANDI

Haberler

HEP BİRLİKTEYİZ

Editoryal

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!