Bizimle iletişime geçin

Haberler

ANKARA’DA BİSİKLET YOLU ÇALIŞMALARININ DURMASINA BİSİKLETLİLERDEN TEPKİ

Başkent’te ‘çevre dostu ulaşım dönemi’ parolasıyla şubat ayında ilk kazmanın vurulduğu bisiklet yolu projesinde çalışmaların durması, bisikletlilerin tepkisine neden oldu. Ankaralı bisikletliler, Milli Kütüphane-Ankara Üniversitesi Tandoğan aksındaki 3.5 kilometrelik ilk etap çalışmalarının, çevre sakinlerinin itirazları ve bürokrasi nedeniyle sekteye uğradığını ileri sürüyor.

İlk etap için verilen proje tamamlanma tarihinin üzerinden iki ay geçtiğini ve uzun süredir çalışma yapılmadığını ifade eden Ankara Kent Konseyi Bisiklet Meclisi (ABİM) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ankara Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği (ABİDOSD) Başkanı Murat Yumrutaş, konuyla ilgili şu ifadeleri paylaştı:

“‘İki ayda bitiririz’ dediler, başladılar. Pandemi patlak verdi ve çalışmalar biraz durdu. Tekrar başladılar ancak daha sonra kendilerini mahalle halkı olarak tanıtan bir grup, Başkent Üniversitesi Hastanesi’ne gelip giden hastaların araçlarını park edecekleri yer kalmayacağını bahane ederek projeye itiraz etti. Halbuki esnafla görüştük, itirazları yok; Bahçelievler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği bisiklet yolu istiyor. Ancak bir grup var, hastanenin adını da kullanıp bahane ederek belediyenin çalışmasına engel olmaya çalışıyor.

İtirazlar sonucu Ankara Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü, projeyle ilgili UKOME kararına, ‘Şehir dışından Anıtkabir’e ziyarete gelen tur otobüsleri için o bölge park alanı olarak kullanılıyor’ diye şerh koymuş. Halbuki Anıtkabir çevresine araba park etmek zaten yasak. O şerhten sonra EGO Genel Müdürlüğü, proje değişikliğine gittiklerini ve işi Fen İşleri Daire Başkanlığı’na verdiklerini söylemeye başladı. Fen İşleri ise, bu süreçte öncelik verdikleri daha büyük projeler olduğunu söylüyor.

Mansur Başkan’ın, fikirlerinden ve açıklamalarından ödün vermeyeceğini düşünüyoruz. Ancak herkes topu birbirine atıyor. Bisikletliler olarak biz nezaketimizden susuyoruz ancak sanırım bu durum fırsat bilinip, proje yavaşlatılıyor. Bir söz verildi ve tutulmasını istiyoruz. Eğer söz tutulmazsa biz de kentteki bisikletliler olarak suskunluğumuzu bozarız. Bisiklet yollarına karşı çıkan kimdir, kiminle mücadele ediyoruz ve bürokrasi neden bu kadar yavaş işliyor bilmek istiyoruz.”

“Tüm dünyada, özellikle pandemi sürecinde ülkeler toplu ulaşım yerine bisiklet kullanımı konusunda bilinç yaratmaya çalışırken; bizde maalesef süreç tam tersine işledi. Daha temiz ve sağlıklı bir çevre için bisiklet kullanımı ve yollarının yaygınlaşmasını istiyoruz. Ben ve benim gibi bisikleti hayatına sokmuş insanlar için bisiklet yolu önemli değil belki ama trafikten korktuğu için bisiklet üzerine çıkamayanlar var. Onlar ve gelecek nesil için bisiklet yolu çok önemli. Projenin bir an evvel tamamlanmasını istiyoruz.”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın kasım ayında açıkladığı ve bir yılda tamamlanacağını söylediği 6 farklı güzergâhtaki toplam 53.7 kilometrelik bisiklet yolu projesinin ilk etap çalışmalarına, “İki ayda bitirilmesi planlanıyor” denilerek 26 Şubat’ta başlanmıştı. 53.6 kilometrelik yolun; Eryaman, Bağlıca, Ümitköy, Batıkent, İvedik, Ostim, Bilkent, Söğütözü, Bahçelievler, Ulus ve Cebeci’yi kapsayan 6 farklı hattı, Eskişehir Yolu üzerinden birbirine bağlaması planlanıyordu.

Kaynak Hürriyet

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

BİSAN MİTHRA ULTEGRA İNCELEMESİ

Bisikletler

SALCANO SAKARYA TRANSFERE DEVAM EDİYOR

Editoryal

DECATHLON İLE #SPORADEVAM | TRAİNER ANTRENMANLARINI KEYİFLİ KILACAK ÖNERİLER

Editoryal

BİSİKLETLİ BİR COĞRAFYA KİTABIYDI FİKRET ALBAY

Editoryal

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!