Bizimle iletişime geçin

Haberler

PANDEMİ DÖNEMİ VE SONRASINDA BİSİKLETLİ ULAŞIMA YÖNELİK AÇIK MEKTUP

Muğla ENVERÇEVKO Derneği, Ulusal EuroVelo Koordinatörlüğü ve Ulusal NowWeMove Koordinatörlüğü ile birlikte pandemi dönemi ve sonrası için bisiklet kullanımıyla alakalı önerilerin paylaşıldığı bir açık mektup yayınladı. Kısa özet metin ve tam metin olarak iki şekilde yayınlanan mektupta, koronavirüs döneminde ülkelerin bisiklete yönelik yatırımları, bisikletin sürdürülebilir ulaşım ve sağlıklı yaşamdaki yeri ile pandemi döneminde bisiklet kullanımına değinilmektedir. Mektubun, kısa özet metninde yer alan ifadeler şöyle sıralanmaktadır:

“Bu Açık Mektup tavsiye niteliğinde, iyi niyet iş birliği amacı ile hazırlanmıştır. COVID-19 salgın Ulusal mücadelesi kapsamında Sağlık Bakanlığı ve Bilimsel Kurul tarafında yürütülen çalışmaları takip ediyor uyguluyor ve destekliyoruz.

Ulusal mücadele çalışmalarına pandemi dönemi ve sonrasında normalleşme sürecinde, bisiklet kullanımı ulaşım ve sağlıklı yaşam fiziksel hareketlilik kapsamındaki yazı, rapor ve makaleleri tarayarak öneriler ile katkıda bulunmak için ülkemizde uygulanabilirliğini değerlendirmeye çalıştık. Bu tavsiye mektubu, kısa özet ve tam metin olarak iki adet hazırlanmıştır.

ÖN BİLGİ

 • Fiziksel mesafeye saygı duymak, sosyalleşmeyi azaltmak ve olabildiğince evde kalmak – tam anlamıyla – hayati önem taşımaktadır. Ancak tüm bu önlemler ve kısıtlamalar arasında hala bisiklet için bir yer olduğunu düşünüyoruz.
 • Birçok şehir pandemi döneminde bisiklet kullanımının faydaları konusunda ikna olmuş ve bisiklet dostu olmak için gerekli düzenlemeleri yapmıştır ve yapmaya devam etmektedir.
 • Paris’teki Le Parisien dergisi konu ile ilgili araştırmasında, Paris’te, “otobüsler normalden daha az kalabalık olsa bile, fiziksel mesafelerini korumanın en iyi yolu bisikletli ulaşım” olarak belirtmektedir.
 • Fransa’da bisiklet kullanımının 2024 yılına kadar, mevcut durumun üç katına çıkarılması planlanıyor.
 • Fransa’da karantina sonrası için birçok şehir, kitleler halinde araba ulaşımına dönüldüğünde oluşacak çevre kirliliğinin COVID-19 etkilerini ağırlaştırmasını önlemek için bisikletli ulaşımın önceliklendirilmesini istiyor.
 • İngiltere’de, önde gelen on altı akademisyenden oluşan bir grup, hükümete açık mektupta “Covid-19 salgını sırasında 1 güvenli yürüyüş ve bisiklete binme imkanı” çağrısında bulundu.
 • Bisiklet kullanımı, kalabalık toplu taşıma araçlarından kaçınarak, virüsü alma ve / veya yayma riskimizi azaltarak fiziksel mesafelere saygı duymamızı sağlar.
 • Dünya Sağlık Örgütü (WHO), COVID-19 salgını sürecinde kısa bir süre önce yayınlanan teknik rehberde, mümkün olduğunca bisiklet sürmeyi veya yürümeyi düşünün” ifadesini kullanmaktadır.
 • Fiziksel aktivite, koronavirüs ve diğer enfeksiyonlar için gerekli olan güçlü bir bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur.
 • Dünya şehirleri şimdi sokaklarını yayalara ve bisikletçilere daha çok açıyor: yeni geçici bisiklet şeritleri açılıyor.
 • 10 günde bisiklete binmek için güvenli alan yaratmak: Berlin’den Geçici Bisiklet Yolları Rehberi yayımlandı.
 • Brüksel’de GOOD MOVE Bölgesel Hareketlilik Planı 5 Mart 2020 tarihinde hükümet tarafından kabul edilerek, saha çalışmalarına başlandı.
 • İngiltere’de Bisiklet ve Yürüyüşten Sorumlu Devlet Bakanı Chris Heaton-Harris, güvenli bisiklet ve yürüyüş altyapısına acilen ihtiyaç duyulduğunu söylemiştir.
 • Kolombiya’nın başkenti Bogotá belediye başkanı Claudia López tarafından Mart ayının ortasında 117 km yeni bisiklet yolu açmıştır.
 • CONEBI (Avrupa Bisiklet Endüstrisi Konfederasyonu) ve ECF (Avrupa bisikletçiler Federasyonu) tüm AB Üye Devletlerini salgın krizi boyunca gerekli tüm sağlık tedbirlerine uyulması şartıyla, bisiklet tamir hizmetlerinin devam etmesine izin vermeye çağırmaktadır.
 • Enfeksiyon riskini en aza indirmek için, Alman Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, bu nedenlerden dolayı bisiklete binmeyi halka önerilerinden biri olarak belirtmektedir.
 • ITF ‘nin (International Transport Forum) COVID -19 Transport Brief raporunda vatandaşların pandemi döneminde yürüyüş ve bisikleti tercih ettiğini, toplu ulaşımdan kaçındığını belirtmektedir.
 • Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 3.080 ilçenin analizinde Harvard Üniversitesi T.H. Chan Halk Sağlığı Okulu, PM 2.5 olarak bilinen havadaki küçük, tehlikeli parçacıkların daha yüksek seviyelerinin hastalıktan daha yüksek ölüm oranları ile ilişkili olduğunu bulduğunu belirtmektedir.
 • Yeni Zelanda, başbakanı Jacinda Ardern, Auckland’daki popüler yollarda, küresel salgın döneminde yürüyüşçüler ve bisikletçiler için fiziksel mesafeye izin verecek daha fazla alan oluşturmak üzere çalışma başlatmıştır.
 • Avrupa Komisyonu başkan yardımcısı ve Ulaştırma Birimine ilgili bisiklet ve yaya ulaşımı STK’ları ve ilgili bisiklet ve yaya ulaşımı görüş ve öneriler mektubu ulaştırmıştır.”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

BİSAN MİTHRA ULTEGRA İNCELEMESİ

Bisikletler

SALCANO SAKARYA TRANSFERE DEVAM EDİYOR

Editoryal

DECATHLON İLE #SPORADEVAM | TRAİNER ANTRENMANLARINI KEYİFLİ KILACAK ÖNERİLER

Editoryal

BİSİKLETLİ BİR COĞRAFYA KİTABIYDI FİKRET ALBAY

Editoryal

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!