Bizimle iletişime geçin

Haberler

CONTADOR’DAN YENİ EVERESTING REKORU

Tam tamına üç hafta önce Education First ekibinin Avustralyalı bisikletçisi Lachlan Morton, yeni everesting rekorunun sahibi olmuş; 8848 m rakıma, 7 saat 32 dakika 54 saniyede ulaşan 28 yaşındaki bisikletçi, daha önce rekoru elinde bulunduran Amerikalı dağ bisikletçisi Keegan Swenson’un, 8 dakika önünde tamamladığı ‘everesting’ macerası ile rekoru ele geçirmişti. Rekoru, Fort Collins yakınlarındaki Rist Kanyonu’nda 42 tur atarak ele geçiren Morton’un ardından eski büyük tur efsanesi Alberto Contador, bu kez everesting rekorunun yeni sahibi oldu.

Üç yıl önce emekliliğini ilan eden Contador, pro pelotonda yer almıyor olsa da hala son derece güçlü olduğunu bu rekorla kanıtladı. 37 yaşındaki İspanyol bisikletçi, 7 saat 27 dakika 20 saniyede tamamladığı rekor denemesi ile iki dakika farkla Morton’ın haziran ayında aldığı unvanın yeni sahibi oldu.

Contador, İspanya’nın orta kesimi ve Madrid’in kuzeyinde yer alan yüzde 13’lük ortalama eğime sahip Silla del Rey tırmanışında rekor denemesini gerçekleştirdi. Daha önce rekoru elinde bulunduranlara göre daha kısa bir tırmanış seçen Contador, 8848 metreye ulaşmak için 78 tur atmak zorunda kaldı. Ayrıca Morton’ın 159 kilometresine kıyasla 148 km sürüş yapan Contador, daha kısa mesafede mücadeleyi tamamladı.

28 yaşındaki Morton, 169.48 km süren yolculuğu 22.4 km/s ortalama hızla tamamlamış, 121.3 km/s maksimum hız kaydetmişti. Rist Kanyonu’ndaki 42 turunda en hızlı turunu 8 dakika 38 saniyede tamamlayan rekorun bir önceki sahibi Avustralyalı bisikletçi, en yavaş turunu ise 9 dakika 24 saniyede tamamlamıştı.

Everesting denemesinin kadın rekoru ise haziran ayı başlarında İngiltere’de bir dağ geçidi olan Kirkstone Pass’de attığı 27.5 turu, 9 saat 18 dakikada tamamlayan Britanyalı bisikletçi Hannah Rhodes’un elinde bulunuyordu. Ancak 8 Temmuz Çarşamba günü, İsviçre’deki ortalama yüzde 13 eğime sahip 6.7 km uzunluğundaki Haggenegg tırmanışında rekor denemesinde bulunan eski İngiliz profesyonel Emme Pooley, everesting rekorunun kadınlardaki yeni sahibi oldu. 37 yaşındaki bisikletçi, mücadeleyi 8 saat 53 dakika 36 saniyede tamamladı.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

Konya’da Georgios Bouglas podyum gördü

Haberler

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu başlıyor

Haberler

Decathlon ile #Sporadevam – Bisiklet için depolama çözümleri

Editoryal

Pandemide hediye edilen bisiklet ekmek kapısı oldu

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!