Bizimle iletişime geçin

Bisikletler

FELT AR ADVANCED

AR’ın yeni versiyonu için tam altı yıl bekledik. Felt, buna değeceğine güvence veriyor

probike.com.tr

Bisiklet endüstrisinde modellerin değişim hızı, genellikle çok süratlidir. Çoğu bisiklet üreticisi iki veya üç yıllık katı bir geliştirme döngüsünü takip eder. Bu bakımdan Felt, alışılmışın dışında.

“Alışılmadık şekilde küçük bir takımız – geliştirme ekibinde 10’dan az çalışan var – ve sayıca bizden iki kat daha fazla mühendise sahip firmalarla rekabet ediyoruz” diyor, Felt’in ürün geliştirme müdürü Alex Soria. “Bu nedenle bisikletlerde değişimi sadece ölçülebilir gelişimler olduğunda yapabiliyoruz. Tüketim çağında, birçok insan yeni olanın otomatik olarak daha iyi olduğunu düşünüyor, ancak bizim çalışma prensibimiz bu değil.”

Bir önceki AR’nin görev süresi nihayet doldu. Soria’ya göre, eski model yeni rakiplere karşı hala rekabet edebilir düzeydeydi ve çok sayıda geliştirme projesine rağmen Felt, pazara yeni bir bisiklet çıkarmaya değer verilere henüz ulaşamamıştı. Ta ki bu yıla kadar. “AR Disk beş yıllık bir proje ve bu tasarımda karar kılmadan önce üç ya da dört farklı deneme yaptık.”

Yeni AR’nin anlattığı hikaye tanıdık – her şey daha iyi. Felt, bisikletin alın borusunun %11, orta göbeğin %14 daha rijit, sele borusunun ise %112 daha konforlu ve 0° sapma açısıyla neredeyse %10 daha aerodinamik olduğunu savunuyor.

İddia edilen iyileştirmelerdeki en önemli faktör, önceki AR’de kullanılan damla form profilleri yerine, tepesi kesik damla hatlı profil şekillerine geçilmesi. Bu, aero yol bisikleti pazarında yaygın olarak benimsenen bir değişim.

“Son testler, sürücülerin bisiklet üzerindeki zamanlarının %90’ından fazlasını artı veya eksi 10°’den daha az bir yaw açısıyla sürdürdüğünü gösteriyor” diyor Felt’in mühendislik bölümü müdürü Jeremiah Smith. “Eskiden tam damla hat profilleri harikaydı, ancak yeni düşünce ile tepesi kesik şekiller daha verimli, daha hafif ve daha sert.”

AR’ın “Fish Lips” adını verdiği üst ve alt kadro borularını birbirine bağlayan orta çeki borusu, lastik eğrisini ince bir şekilde yansıtırken, havayı kadro ve bağlı bileşenler arasındaki geçişlerde etkili bir şekilde değiştirerek aerodinamiğe yardımcı oluyor.

Dengeyi bulmak

Bileşenlerden bahsetmişken, AR’ın yeni kokpit tasarımında önemli değişiklikler var, ancak en yeni aero yol tasarımlarından beklediğimiz gibi tam entegre değil.

“Entegrasyon eğiliminde neredeyse bir hataya dönüşen yaygınlık gördük” diyor Soria. “Rakiplerimizin tasarımlarını test ettik, satıcı ve müşterilerle konuştuk. Dolayısıyla, aero bakış açısından entegre bir ön uç istenildiği kadar, sürücünün ihmal edildiğini gördük. Temiz bir kokpit uğruna şahsi bir gidon ve gidon boğazı kullanmaya zorlamaya değmeyeceği fikrine vardık.”

Sonuç olarak AR Disk, tüm konveksiyonel gidonlarla uyumlu ve zekice tasarlanan gidon boğazı ve kapak sistemi sayesinde kablolar içeriden gizli geçiyor.

Uyumluluğa yardımcı olması için Felt, sele borusunun oturduğu plastik ve kauçuktan bir düzenek tasarladı. “Bu, kadronun ilettiği yüksek frekanslı titreşimi belirli bir dereceye kadar izole ediyor” diyor Soria.

Felt, AR Disk’in görünenin dışında bir dizi teknoloji içerdiğini de söylüyor, kadrodaki Textreme karbon fiber kullanımı da buna dahil.

“Textreme, iplikler yerine dokuma düz karbon bantlarından oluşur” diyor Smith. “Daha iyi bir lif-reçine oranına olanak tanır, bu sayede rijitlik değişmezken hafiflik artar. AR ayrıca içinde karbon parçacıkları bulunan nanoteknik reçine kullanıyor. Bu parçacıklar, kürlenmiş reçinenin kimyasal bağını desteklemek için mekanik bir bağ görevi gören karbon katlarını kavrıyor ve kadroyu kuvvetlendiriyor.”

Tüm bu yeni gelişmelere rağmen AR, yine de Felt’in en üst segment bisiklet önerisi değil. FRD seviyesi yılın sonlarına doğru piyasaya sürülecek. Üstelik daha sert ve hafif olacak.

“FRD’ye dahil olan Ar-Ge çalışması ucuza mal edilemez” diyor Soria. “Para avcısı bir firma değiliz, sadece en iyi kadroyu üretmeyi amaçlıyoruz. Peki AR ile aynı zamanda piyasaya sürülmesi gerekmiyor muydu? AR Advanced’de ispatladığımız gibi, bir şey hazır olduğunda hazırdır: Acele etmiyoruz.”

FELT’in diğer yol bisikletlerini incelediniz mi?

FELT VR40 Alu Yol Bisikleti – Tiagra

VR ürün yelpazesinin tamamında bulunan aynı uyum odaklı ve performans odaklı kadro teknolojisi özelliklerini kullanarak, VR40 kadrosu Race Superlite 6069 alüminyumdan üretilmiştir ve bir UHC Advanced karbon fiber maşa ile eşleştirilmiştir. Bileşen seçimi, sürücüye, yoldaki her maceraya, çok yönlü bir deneyim sunmak için maksimum fayda sağlayacak şekilde seçildi. Detaylı bilgi ve satın almak için tıklayın.

FELT FR5 Karbon Yol Bisikleti – 105

FR Serisi’nin diğer karbon modelleriyle aynı titizlikle honlanmış boru şekillerine ve performansa yönelik profillere sahip olan FR5’in ayarlı şasesi, en iyi sertlik ve esneklik dengesini sağlar. Bir dizi ergonomik kokpit bileşeninin yanı sıra olağanüstü işlevsellik için 11 hızlı Shimano 105 grup seti ile üretilmiştir. FR5, kısa, yoğun çaba gerektiren ve selede uzun saatler geçirebileceğiniz doğru araçtır. Detaylı bilgi ve satın almak için tıklayın.

FELT FR3 Karbon Yol Bisikleti – Ultegra

Felt’in UHC Advanced + TeXtreme® karbon fiberinden üretilen hafif bir kadro setine sahip FR3, FR Serisinin amiral gemisi modellerinden biri olarak tüm performans özelliklerine sahiptir. Shimano Ultegra grup set, tubless-ready jantlarınişlevselliği ve güvenilirliği ile, FR3 herhangi bir yarış pistindeki rekabette üstünlük sağlamak veya herhangi bir yolda keyifle sürüş yapmak için güvenilir bir takım arkadaşıdır. Detaylı bilgi ve satın almak için tıklayın.

FELT AR5 ELECTRIC BLU Karbon Aero Yol Bisikleti

AR5, hesaplamalı akışkanlar dinamiği yazılımı ve kapsamlı rüzgar tüneli testi ile geliştirilen bir kadro kiti ile en yeni diğer AR modellerinde olduğu gibi tüm aerodinamik avantajlara sahiptir. Kusursuz bir sürüş kalitesi ile verimli bir platform sunan UHC Performance karbon fiberden üretilmiştir. Her zaman güvenilir olan Shimano 105 set ile finiş çizgisine sprint yaparken, century tamamlarken veya grup sürüşünde arkadaşlarınızı geride bırakırken, hız kazanmanıza ve çok değerli enerjinizi korumanıza yardımcı olur. Detaylı bilgi ve satın almak için tıklayın.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

Bobinaj Tamirinde Elektrikli Bisikletler İlk Sırada

Haberler

Tour de France 2022’ye hazır mıyız?

Haberler

İstanbul Turkcell GranFondo Yol Bisiklet Yarışı İçin Hazır

Haberler

İzmir’de 6 Ayda 79 BİSİM Bisikleti Çalındı

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!