Bizimle iletişime geçin

Haberler

SHIMANO VE YOUGOV’DAN ELEKTRİKLİ BİSİKLET ANKETİ

İnsanlar, elektrikli bisikletlerin geleceğin aracını olduğunu söylerken bu söylem, giderek daha hızlı gerçeğe dönüşmeye devam ediyor. Shimano’nun merkezi İngiltere’de bulunan ve dünya genelinde faaliyet gösteren internet tabanlı pazar araştırması ve anket şirketi YouGov ile birlikte yaptığı yeni bir araştırma, elektrikli bisikletin giderek daha çok talep edilir hale geldiğini ortaya koyan bazı veriler paylaştı.

YouGov’un araştırmasına göre her dört kişiden biri, bu yıl içerisinde hali hazırda bir elektrikli bisiklet kullandı veya kullanmayı planlıyor. Bu noktada özellikle pandemi süreci, insanların mevcut seyahat biçimlerini yeniden düşünmesini sağlaması bakımından öne çıkıyor.

Çalışma kapsamında 11 ülkenin her birinde yaklaşık bin kişiye uygulanan anket sonuçları değerlendirilirken sonuçların, ülkeden ülkeye çarpıcı farklılıklar gösterdiği kaydedildi.

Örneğin anket sonuçlarına göre İngiltere’de elektrikli bisiklet kullanmayı düşünen kişi sayısı %7 ile sınırlı iken bu oran İtalya’da %30’dur. Bununla birlikte demografik olarak da sonuçlar farklılık göstermektedir. İngiltere’de elektrikli bisiklet kullanmayı en çok talep eden yaş grubu 18-24 yaş arasındaki kesimdir.

Motivasyon

Çalışma kapsamında elektrikli bisiklete duyulan ilginin nedenleri de incelendi. Elde edilen sonuçlara göre şaşırtıcı bir biçimde çoğunluk, ulaşım amaçlı kullanım yerine boş zaman aktivitesi olarak elektrikli bisiklet kullanmayı tercih etmektedir. Ankete katılanların %31’i, elektrikli bisikleti çoğunlukla boş zaman aktiviteleri için kullanacağını söylerken işe gidip gelmek için kullananların sayısı %28’in altında kalmıştır. 

Elektrikli bisikletlerin, mevcut faydalarının da incelendiği çalışmada, katılımcıların üçte biri daha uzun mesafeleri ve daha dik yokuşları kat edebilmek için elektrikli bisikleti tercih edeceklerini bildirdi. %30’u fiziksel sağlıklarının iyileşmesi, katılımcıların %22’si ise zihinsel sağlığa fayda sağlayacağı için elektrikli bisiklet tercih edebileceğini belirtti. 

Elektrikli bisiklet almak konusunda genel eğilimin özellikle genç yetişkin olarak tanımlanan kesimde yoğunlaştığı belirtilirken her beş kişiden biri, özellikle çevresel kaygılar sebebiyle elektrikli bisikleti tercih edebileceğini ifade etti.

Elde edilen bir diğer ilginç veri ise potansiyel elektrikli bisiklet kullanıcılarının %11’inin, normal bir bisiklete binmeyi kesinlikle düşünmüyor olması oldu.  

Araştırma

Söz konusu araştırma Shimano tarafından yapılırken Shimano Marka Müdürü Jeroen Van Vulpen, “Normal bir bisikletten veya toplu taşımadan elektrikli bisiklete geçiş, birçok farklı fartörden etkilenebilecek bir tercihtir. Bu rapor, bu faktörlere ışık tutmanın bir yolunu sunuyor” diyor. 

Araştırma kapsamında örneklem alınan grup, toplamda 13.412 yetişkinden oluşmakta. Araştırmaya katılan ülkeler arasında ise Hollanda (1.000), İtalya (1.031), Danimarka (1.028), Fransa (1.012), İsveç (1.019), Almanya (2.113), İngiltere (2163), İsviçre (1.000), Norveç (1.009), İspanya (1,040) ve Polonya (997) yer almaktadır. 

Araştırmanın saha çalışması, 30 Mart – 29 Nisan 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Çalışma kapsamında uygulanan anket, çevrimiçi ortamda gerçekleştirildi. 

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz. 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

Konya’da Georgios Bouglas podyum gördü

Haberler

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu başlıyor

Haberler

Decathlon ile #Sporadevam – Bisiklet için depolama çözümleri

Editoryal

Pandemide hediye edilen bisiklet ekmek kapısı oldu

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!