Bizimle iletişime geçin

Haberler

UMUT İÇİN ADALET ARAYIŞI SÜRÜYOR | #UMUTASESOL

19 yaşındaki Umut Gündüz, geçtiğimiz günlerde Ankara’da bisikletiyle evine dönerken arkadan gelen alkollü bir sürücünün kullandığı aracın çarpması sonucu yaşamını yitirdi. Olayın ardından başta Ankara olmak üzere tüm Türkiye’de bisikletçiler, “Sesimizin duyulması için daha ne kadar ölmemiz gerekiyor? Biz artık ‘umudumuzu’ kaybettik” diyerek, bisikletli ölümlerine tepki gösterdi.

Ankara Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği(ABİDOSD) Başkanı Murat Yumrutaş, 15 Temmuz Çarşamba günü meydana gelen olayla ilgili olarak yaşanan olayı ‘kaza değil, cinayet’ olarak nitelendirdiklerini söyledi.

Hukuki süreç başlattıklarını belirten Yumrutaş, önceki yıllarda da araçların karıştığı trafik kazalarında bisikletçilerin hayatını kaybettiğini hatırlatarak şu ifadeleri kullandı:

“Alkollü olduğu tespit edilen bir sürücü arkadan çarpıyor ancak durmayıp kaçıyor. O sırada Umut’un yanındaki arkadaşımız yardım etmek için bisikletinden indiğinde başka bir araç da çarpıyor. İkinci aracın sürücüsü ve arkadaşımız hemen ambulansı arıyor ama maalesef Umut, hastaneye kaldırıldıktan 45 dakika sonra hayatını kaybediyor. Kaçan aracın sürücüsü, olay yerinde düşen plakasından bulunup yakalanıyor.

Ankaralı bisikletçiler olarak olayın peşini bırakmayacağız. Bu cinayeti gerçekleştirenin hukuki olarak en büyük cezayı alması için işlemlerimizi başlattık. Maalesef bu ilk değil ancak son bulsun istiyoruz. Önceki yıllarda da arkadaşlarımızı benzer şekilde kaybettik. Umut’u da kaybettik. Sesimizin duyulması için daha ne kadar ölmemiz gerekiyor? ‘Bisiklet yolları dedik’ olmuyor. ‘Trafikte yaya ve bisiklet öncelikli alanlar’ dedik, ortada proje yok. Biz artık umudumuzu kaybettik. Bisikletçiler olarak sessiz çoğunluğuz ancak büyük bir eylem gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Yollar sadece araçlara ait değil. Aksine yollar yayalara ve motorsuz araçlara aittir.”

Çarşamba günü saat 23.30 sıralarında 75. Yıl Şehir Hipodromu yanındaki yoldan Eryaman istikametine bisikletleriyle ilerleyen ikiliden 19 yaşındaki Umut Gündüz’e, arkalarından gelen araba çarptı. Çarpmanın etkisiyle Umut yola savrulurken, plakası düşen aracın sürücüsü durmayıp yoluna devam etti. O sırada arkadan gelen başka bir araç da sürücüsünün, frene basmasına rağmen duramayarak Umut’a vurdu. Hastaneye kaldırılan Umut, yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

Olayla ilgili inceleme başlatan polis, plakadan ulaştığı araç sürücüsünü yakaladı. Alkollü olduğu tespit edilen sürücü hakkında işlem başlatılırken Umut; ailesi, sevenleri ve bisikletçiler tarafından önceki gün son yolculuğuna uğurlandı. Geçtiğimiz ay, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) giren Umut, üniversite hayali kuruyordu.

 “Umut için adalet istiyoruz”

Yaşanan kazanın ardından Umut’un ailesinin tek temennisi ise araç sürücüsünün derhal yargılanarak hukuki anlamda en büyük cezayı alması. Olayın ardından Gündüz ailesi, “Bu bir kaza değil, cinayet!” diyerek bu gibi olayların tekrar yaşanmaması ve Umut’un ölümüne sebep olanların yargılanması için kamuoyu oluşturulması adına şu açıklamayı paylaştı:

“Ailemizin UMUT’u tarifi mümkün olmayan bir acıyla aramızdan ayrıldı. Tek isteği hayatını sporcu olarak devam ettirebilmekti. Bunun için gerekli tüm eğitimleri aldı. Eğer bu felaket yaşanmasaydı üniversite ile sporcu olma hayallerini devam ettirecekti. Umut henüz 19 yaşında. Onun hayalleri alkollü bir trafik magandasının elinde son buldu.

Dileğimiz Umut ve Umut gibi spora gönül vermiş kişilerin trafik kurbanı olarak yaşamları son bulmasın. Böyle acılara sebep olanlar dışarıda serbestçe dolaşmasın ve adil bir şekilde yargılansın.

UMUT İÇİN ADALET İSTİYORUZ!

Bu tür durumlarda adaletin yerini bulması için kamuoyu gücünün farkındayız ve her bir kişinin desteği ve duyarlılığı bizi daha da güçlendirecektir. Bugün bizim yaşadıklarımız yarın sizlerin de yaşayacağı olabilir. Bu gibi olayların tekrar yaşanmamasını temenni ediyoruz.

Başkalarının bunu yaşamaması için sosyal medya hesaplarımızdan #umutasesol hashtag ile paylaşım yaparak güçlü bir kamuoyu oluşturmaya herkesi davet ediyoruz.”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!