Bizimle iletişime geçin

Haberler

ENDURA, HER YIL 10 MİLYON FİDAN DİKMEYİ HEDEFLİYOR

İngiltere merkezli bisiklet giyim markası Endura, karbon ayak izini dengelemek ve üretimdeki çevresel etkileri azaltmak üzere yeni adımlar atıyor. Bunlardan biri olarak Endura, önümüzdeki 10 yıl boyunca her yıl bir milyon fidan dikmeyi amaçlıyor. Endura’nın kurucuları, tekstil endüstrisinin, küresel karbon emisyonlarını etkilemesi açısından petrolden sonra ikinci sırayı aldığına dikkat çekerken bu anlamda sürdürülebilirliği, odak noktası haline getirdiklerinin altını çiziyor.

Kurucu ortak Pamela Barclay, “Tekstil endüstrisi olarak çevresel etkilerimiz üç ana alanda gerçekleşmektedir: Kumaşların boyanması, fabrikaların işletilmesi için gerekli enerji ve ürünün kullanım ömrü” derken, alınan kararın nedenini şöyle açıklıyor:

“Herhangi marka için etik değerlerin seçilebilmesi kadar enerji altyapısı ve geri dönüşümün sağlanması da yine üreticilerin elindedir. Sonuçta Endura’nın herhangi bir mayosu, bir yardım kuruluşuna ulaştığında da etik olarak iyi bir amaç için olsa dahi muhtemelen en az diğer giysiler kadar çevreye zarar veriyor olacak.”

Bu noktada Endura’nın üzerinde çalıştığı çözüm önerisi ise mayoların yapımında kullanılan sentetik malzemeler için kimyasal bir geri dönüşüm sürecinin sağlanması olabilir. Bunun geliştirilmesi ve endüstri düzeyinde uygulanması çaba ve vakit gerektiriyor olsa da Endura, ağaç girişimiyle hızla alınabilecek önlemler üzerine de yoğunlaşıyor.

Markanın bir diğer kurucu ortağı Jim McFarlane, “Şu an odaklanmamız gereken tek şey acil iklim sorunudur. Buzullar eridiğinde onları yeniden donduramayacaksınız. Her sene bir milyon ağaç girişimimizin esas nedeni budur!” derken, hükümetin konuyla ilgili yaptırımlarının gözden geçirmesi ve diğer şirketlerin de konuyla ilgili eylemlerini hızlandırması gerektiğine inanıyor.

“20 yıl içerisinde eğer bu konuda iyi bir şeyler yapmamışsanız işiniz bitecek! Bu konuda yönlendiren mevzuat değil, müşterilerin istekleri olacak.”

İskoçya’da 80.000 huş ağacının dikilmesini sağlayan Endura, 2020 Haziran ayına kadar 620.000 fidan diken Eden Ağaçlandırma Projesi ile birlikte ilk olarak Mozambik’in yeniden ağaçlandırılmasını sağlamak için çalışacak. Marka, ürünlerini en uzun süre dayanacak şekilde ürettiklerini belirtirken 2018’den bu yana şirket genelinde enerji verimliliği için önlemler alıyor, net karınınsa %1’ini de benzer projeler için harcıyor.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!