Bizimle iletişime geçin

Haberler

PEDALLAR ‘UMUT’ İÇİN DÖNECEK

Ankara Bisiklet ve Doğa Sporları Derneği (ABİDOSD) üyesi, 19 yaşındaki genç bisikletçi Umut Gündüz’ün, alkollü bir araç sürücüsünün çarpması sonucunda hayatını kaybetmesinin ardından bisikletçiler pazar günü Ankara’da bir araya gelecek. Bisikletlilerin belirlenecek güzergahta tur atmasının ardından düzenlenecek basın açıklamasıyla da bisikletlilerin ölümüne yol açan ihmaller ve kazalar, protesto edilecek.

“Bunlar birer kaza, kader değil tamamen cinayet” diyen ABİDOSD Başkanı Murat Yumrutaş, bugüne kadar yaşanan bisiklet kazalarında sürücülerin yüzde 70’inin alkollü, yüzde 30’unun ise dikkatsizliği sonucunda meydana geldiğini dile getirdi: “Bisikleti görmedim diye savunma yapıyorlar bu tip kazaların ardından, bu bir özür ve savunma ifadesi değil suçluluğun itirafıdır.”

Planlanan eyleme ilişkin de bazı detayları paylaşan Yumrutaş, “Pazar günü, önce Kurtuluş Parkı’nda toplanıp sonra da Meclis Parkı’na geçmeyi planlıyoruz. Ayrıca motosikletli arkadaşlarla da buluşmayı planlıyoruz ve Ankara Valiliği ile görüşmelerimiz devam ediyor” ifadelerini kullandı.

Bisiklet herkes için demokratik bir haktır diyen Yumrutaş, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Kimse kimseye bisiklete binemezsin diyemez veya bisikleti yasaklayamaz. Bisiklet en sağlıklı, en ucuz, en çevreci ulaşım aracıdır. Ancak motorlu araçlar bizlere karşı bir silaha dönüşebiliyor. Bu durumdan dolayı bisikletlilerin olduğu yollarda hız sınırının 30 km’ye düşürülmesini ve diğer yollarda da insanların güvenli bir şekilde bisiklete binebilmesini istiyoruz.”

Geçtiğimiz günlerde Umut Gündüz’ün ailesi tarafından paylaşılan kamuoyu açıklamasında ise şu açıklamalara yer verildi: “Ailemizin UMUT’u tarifi mümkün olmayan bir acıyla aramızdan ayrıldı. Tek isteği hayatını sporcu olarak devam ettirebilmekti. Bunun için gerekli tüm eğitimleri aldı. Eğer bu felaket yaşanmasaydı üniversite ile sporcu olma hayallerini devam ettirecekti. Umut henüz 19 yaşında. Onun hayalleri alkollü bir trafik magandasının elinde son buldu.

Dileğimiz Umut ve Umut gibi spora gönül vermiş kişilerin trafik kurbanı olarak yaşamları son bulmasın. Böyle acılara sebep olanlar dışarıda serbestçe dolaşmasın ve adil bir şekilde yargılansın.

UMUT İÇİN ADALET İSTİYORUZ!

Bu tür durumlarda adaletin yerini bulması için kamuoyu gücünün farkındayız ve her bir kişinin desteği ve duyarlılığı bizi daha da güçlendirecektir. Bugün bizim yaşadıklarımız yarın sizlerin de yaşayacağı olabilir. Bu gibi olayların tekrar yaşanmamasını temenni ediyoruz.

Başkalarının bunu yaşamaması için sosyal medya hesaplarımızdan #umutasesolhashtag ile paylaşım yaparak güçlü bir kamuoyu oluşturmaya herkesi davet ediyoruz.”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

Decathlon ile #Sporadevam – Bisiklet için depolama çözümleri

Editoryal

56. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu başlıyor

Haberler

Konya’da Georgios Bouglas podyum gördü

Haberler

Pandemide hediye edilen bisiklet ekmek kapısı oldu

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!