Bizimle iletişime geçin

Haberler

İNGİLTERE “BİSİKLET DEVRİMİ”NE HAZIRLANIYOR

Başbakan Boris Johnson liderliğindeki hükümet, İngiltere’de bisiklet kullanımını yoğun şekilde teşvik edecek bir plan açıkladı. Söz konusu plan, yeni bisiklet yollarının yapımından, bisiklet tamiri için ödenecek teşvike kadar bir dizi yatırımı içeriyor.

Johnson’ın bizzat açıkladığı plana göre, “Bisiklet ve yürüyüş devrimi” hedefiyle 2 milyar pound (2,19 milyar euro) yatırım yapılacak. Bu kapsamda yurttaşları bisiklet kullanmaya teşvik etmek üzere, eski bisikletlerin tamiri için kişi başı 50 pound (55 euro) destek ödenecek.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere’de karantina sonrası süreci değerlendirirken “bu, bisiklet için yeni bir altın çağ olmalı” şeklinde konuşmuş, İngiltere’deki bisiklet endüstrisini ve diğer paydaşları bisikleti teşvik etmek üzere harekete geçmeye çağırmıştı. Hemen akabinde ise ülkenin Ulaştırma Bakanı Grant Shapps, ülkenin ulaştırma politikasının merkezine bisiklet kullanımı ve yürüyüşü yerleştirebilmek için 2 milyar sterlin değerinde bir paket ayrıldığını söyledi.

Söz konusu yatırımla 2025 yılında bisiklet kullanımının iki katına çıkarılması, yürüyüşün de artırılması planlanırken, ayrılan bütçeyle daha fazla bisiklet yolunun ayrılması, yayalar için kaldırımların genişletilmesi ve sadece bisiklet ve otobüslere özel sokakların açılmasının da hedeflendiği ifade edildi.

Öte yandan hükümet, ulaşımda bisiklet kullanılmasını özellikle de halk sağlığı açısından önemli bulduğunu belirtti. Johnson, bisiklet ve yürüyüş yollarına yapacakları yatırımın hedefini, “daha sağlıklı ve aktif bir ulus” olarak açıklarken, insanlara, iki tekerlek üzerinde seyahat edilmesi konusunda güvence vermek için doğru altyapı, yatırım ve desteğe ihtiyaç duyduklarının ve bisiklete binmenin dönüştürücü faydalarından yararlanılması gerektiğinin altını çizdi.

Başbakanlığından önce, 2008-2016 yılları arasında Londra belediye başkanı olan Johnson, sekiz yıllık görev süresinde, kentte kapsamlı bir bisiklet kiralama sistemi oluşturmuştu.

İngiliz hükümetinin halk sağlığı konusundaki tek planı, bisiklet ve yürüyüş yollarıyla sınırlı değil. Pazartesi günü başlatılan bir kampanya ile aşırı kilo ve şişmanlığa karşı mücadele hedefi de duyuruldu.

Sağlık Bakanı Matt Hancock, şişmanlığın koronavirüs enfeksiyonunun yol açtığı Covid-19 hastalığında ölüm riskini artırdığına dikkat çekti.

Bu kampanya kapsamında da sağlıksız yiyeceklerin reklamlarının televizyon ve internet üzerinden akşam saat 21.00’e kadar daha az yayınlanması kararlaştırıldı. Böylece, reşit yaşta olmayan kişilerin bu tarz yiyeceklere ilgisinin azaltılması planlanıyor.

Ayrıca büyük restoran ve kafeler, yiyecek menülerinde yemeklerin kalori değerlerini belirtme şartının getirilmesi de öngörülüyor.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

Mathieu van der Poel Dizinden Ameliyat Oldu

Haberler

Tour Of Antalya 2022’de Pedallar İklim Değişikliği Farkındalığı İçin Dönecek

Haberler

Barselona 2023 İspanya Turu’nun Açılışına Ev Sahipliği Yapacak

Haberler

Yeni Sezonda Büyük Turlarda Mücadele Edecek Önemli Sporcular

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!