Bizimle iletişime geçin

Haberler

POLONYA TURU’NDA AKIL ALMAZ KAZA

Strade Bianche’nin ardından takvimin ikinci WorldTour yarışı Polonya Turu, dün (5 Ağustos) 195 kilometrelik Stadion Slaski – Katowice etabıyla start aldı. Ancak yıldız isimlerle, büyük bir heyecanla başlayan ilk gün, etap sonunda yaşanan büyük kaza sebebiyle trajik bir güne dönüştü.

Sprint finişin iki yıldız ismi Dylan Groenewegen (Jumbo-Visma) ve Fabio Jakobsen ( Deceuninck – Quick-Step ) arasında geçen çarpışmada, 23 yaşındaki Hollandalı bisikletçi Jakobsen, ağır yaralandı.

Finişe son 100 metre kala yaşanan olayda Groenewegen’in, Jakobsen’i sola doğru iterek sıkıştırdığı ve kaçacak bir yer bulamayan Jakobsen’İn bariyerlere çarparak süratle düştüğü görüldü. Sert bir biçimde bariyerlere çarpan ve sürüklenen Jakobsen ile birlikte, bariyerin arkasında yarışı takip etmekte olan bir hakem de kazadan ciddi şekilde etkilendi.

Geçtiğimiz yıl 5 Ağustos’ta, Polonya Turu’nda geçirdiği kaza sonrası yaşamını yitiren Bjorg Lambrecht’in anılmasıyla başlayan yarışın ilk etabı, trajik bir kaza ile son buldu. Kazanın ardından ağır yaralanan Fabio Jakobsen’in, hemen hastaneye kaldırılarak yapay komada tutulduğu belirtildi. Solunum cihazına da bağlandığı bildirilen Jakobsen’in, durumunun ciddi olduğu söylendi.

Olayın ardından disiplin kuruluna sevkedilen Dylan Groenewegen ise UCI tarafından yarıştan diskalifiye edildi. Takımı Jumbo-Visma ise korkunç olayla ilgili olarak şu açıklamayı paylaştı:

“”Tüm dualarımız Jakobsen ve bugünkü korkunç kazaya dahil olan diğer isimlerle. Bu gibi kazalar hiçbir zaman olmamalı. Yürekten özür diliyoruz ancak yeni bir açıklama yapmadan önce kendi içimizde olan biteni değerlendirmeliyiz.”

Jakobsen’in durumuyla ilgili olarak başhekimlikten gelen açıklamada 23 yaşındaki bisikletçinin iç organlarının kötü etkilendiği, yüzüne ise plastik cerrahi uygulanacağı bildirilirken beyninde bir hasar olmadığı, ancak yüz ve kafatasında yaralanmalar olduğu ifade edildi.

Takımı Deceuninck – Quick-Step’ten gece 00.04’te yapılan resmi açıklamada ise Jakobsen’in durumunun ciddi ancak stabil olduğu bildirildi.

“Fabio Jakobsen’in durumu ciddi fakat halen stabil. Beyin veya omurga hasarının olmaması sevindirici ancak çoklu yaralanmalar nedeniyle durumu ciddiyetini koruyor ve bu yüzden halen komada tutuluyor. Önümüzdeki saatlerde daha detaylı bilgiler veriyor olacağız. Destekleriniz ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederiz.”

Etap sonunda kazaya neden olan ve finiş çizgisini birinci sırada geçen Groenewegen’in diskalifiye edilmesiyle turun hem etap hem de genel klasman galibiyeti Jakobsen’e verildi. İkinci sırayı Groupama-FDJ’den Marc Sarreau alırken üçüncülüğe, Mitchelton-Scott’tan Luka Mezgec yerleşti.

Polska Press Grupa’dan Daniel Ludwinski ise Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda yarış direktörleriyle görüştüğünü ve Jakobsen’in hayati tehlikeyi atlattığını öğrendiğini bildirdi. Ancak Quick-Step ekibinden henüz benzer bir açıklama gelmiş değil.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

LUKASZ PÖSTLBERGER ARI SOKMASI YÜZÜNDEN ABANDONE OLDU

Haberler

DECATHLON İLE #SPORADEVAM | BİSİKLETİNİZLE KEYİFLİ BİR HAFTA SONU GEÇİRMENİZİ SAĞLAYACAK İPUÇLARI

Editoryal

SALGIN SONRASI ŞEHİRLER 1 | MİLANO’NUN GÖZLE GÖRÜNEN DEĞİŞİMİ

Editoryal

YA GENİŞ YA DA HİÇ

Editoryal

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!