Bizimle iletişime geçin

Haberler

ÇABİS’E TANDEM BİSİKLETLER EKLENDİ

Çanakkale’nin akıllı bisiklet paylaşım sistemi ÇABİS’e yeni bir hizmet daha eklendi. Mevcutta 14 sabit İstasyon, 2 adet mobil İstasyon, 4 adet Al-Bırak İstasyon ile toplamda 20 adet istasyon, 92 bisiklet ve 120 park yeri olan ÇABİS sistemine son olarak 10 adet tandem bisiklet dahil edildi. Tandem bisikletlerin tanıtımı, Kordonboyu’nda bulunan Golf ÇABİS İstasyonu’nda gerçekleştirildi.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da katıldığı tandem bisiklet tanıtım etkinliğinde, ÇABİS uygulamasının 2016 yılından bu yana başarıyla sürdürüldüğü belirtildi. Başkan Gökhan, tandem bisikletlerin artık kentlilerin hizmetinde olduğunu belirterek, bundan sonraki süreçte de elektrikli scooterların da sisteme dahil edilmesi için çalışmalar gerçekleştirileceğini söyledi.

Kentlilerin ÇABİS’e yoğun ilgi gösterdiğinin altını çizen Başkan Gökhan, talep doğrultusunda sistem içerisinde gereken düzenlemelerin yapılacağını kaydetti. Tandem bisikletlerin tanıtım etkinliğine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın yanı sıra, Belediye Başkan Yardımcıları Özleyiş Çetin ve İrfan Mutluay, Belediye Meclis Üyeleri, Ulaşım Hizmetleri Müdürü Hayati Gürses ve birim çalışanları katıldı.

Sayılarla ÇABİS

2016 yılı ağustos ayından bu yana yaklaşık 2 bin 873 adet kredi kartı üyeliği, 13 bin 595 adet belediyeden alınan abonman kartı üyeliği ve 45 adet Elektronik Otobüs Kartı (Kentkart) üyeliği ile yaklaşık 16 bin 500 üyeye ulaşılmış olup bu süreçte kiralama sayısı da yaklaşık 85.000’dir.

2020 yılı mart ayından itibaren ülkemizi ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgınının birçok sektörde düşüş olarak hissedildiği bilinmektedir. Ancak bu süreçte ÇABİS kullanım sayıları, 2019 ve 2020 yılı haziran ve temmuz ayları karşılaştırıldığında %34 ve %43’lük artış olduğu, pandemi sürecinde kentlilerin bisiklet kullanmaya özen gösterdiği görülmüştür.

Bu doğrultuda 2019 haziran ayında 2 bin 40 olan kiralama sayısı 2020 haziran ayında 2 bin 738’e çıkarak yüzde 34’lük bir artış, 2019 temmuz ayında 2 bin 263 olan kiralama sayısı da 2020 temmuz ayında 3 bin 247’ye çıkarak yüzde 43’lük bir artış yaşanmıştır.

Öte yandan, 2021 yılı içinde ÇABİS’e elektrikli scooterların entegre edilmesi ile ilgili alt yapı çalışmaları başlatılmış olup, sisteme diğer alternatif ulaşım araçlarının dahil edilmesi hedeflenmektedir.

Yine 2021 yılında kentimizin yeni yerleşim yerleri de göz önünde bulundurularak ÇABİS istasyon ağı genişletilmeye devam edilecektir.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

LUKASZ PÖSTLBERGER ARI SOKMASI YÜZÜNDEN ABANDONE OLDU

Haberler

DECATHLON İLE #SPORADEVAM | BİSİKLETİNİZLE KEYİFLİ BİR HAFTA SONU GEÇİRMENİZİ SAĞLAYACAK İPUÇLARI

Editoryal

SALGIN SONRASI ŞEHİRLER 1 | MİLANO’NUN GÖZLE GÖRÜNEN DEĞİŞİMİ

Editoryal

YA GENİŞ YA DA HİÇ

Editoryal

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!