Bizimle iletişime geçin

Haberler

ANKARA’DA BİSİKLET YOLU ÇALIŞMALARI, KALDIĞI YERDEN DEVAM EDİYOR

Ankara’da yeniden inşa süreci başlayan ve Milli Kütüphane – Anıtkabir arasındaki ilk etabı tamamlanan 53,6 kilometrelik bisiklet yolu projesinin detaylarını, Ankara Büyükşehir Belediyesi Bisiklet Altyapısı Koordinatörü Ali Onuralp Ünal’dan dinledik

Başkent’te ‘çevre dostu ulaşım dönemi’ parolasıyla şubat ayında ilk kazmanın vurulduğu bisiklet yolu projesinde pandemi nedeniyle yaşanan duraksamanın ardından yeniden yapım çalışmaları başladı. EGO Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında Fen İşleri Daire Başkanlığı ekipleri, Milli Kütüphane-Anıtkabir arasındaki 1. etap güzergahının 900 metrelik kısmı tamamlandı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımla 11 Ağustos Salı akşam saatlerinde duyurduğu yapım çalışmaları, bisikletseverlerle sürpriz bir şekilde paylaşıldı. Toplamda 9 etaptan oluşacak bisiklet yolunun ilk etabı, Anıtkabir önündeki bölümünün çizgileri çekilerek beton bariyerlerle araç trafiğinden ayrıldı.

Yapım çalışmalarının yeniden başlamasının ardından bisiklet yolu projesinin detaylarını, Ankara Büyükşehir Belediyesi Bisiklet Altyapısı Koordinatörü Ali Onuralp Ünal’dan dinledik.

Pandemi süreciyle birlikte yapımına ara verilen projenin, uzun bir revize sürecinden geçtiğini ve UKOME kararıyla da onaylanarak yeniden yapımına başlandığını belirten Ünal, toplamda 1,5 kilometrelik bisiklet yolu inşasının tamamlandığını bildirdi.

“2,5 kilometrelik bir pilot projemiz mevcut. Bu 1,5 kilometrelik kısım da bu pilot projenin bir parçası olarak başladı. Pilot projenin tamamının, 15-20 gün içerisinde yapılmasını bekliyoruz.”

Söz konusu pilot projenin, şubat ayında başlanan 53,6 kilometrelik projeye dahil olduğunu söyleyen Ünal, bu kısmın bitirilmesinin ardından kalan 51 kilometrelik kısmın yapımına başlanacağını belirtti. “Geriye kalan 51 kilometrelik kısmın tüm projelendirme aşamaları ve güzergah çalışmaları tamamlandı.

Yapımı tamamlanan pilot projeden alınacak geri bildirimler doğrultusunda kalan kısımların inşa süreci başlayacak. Ancak bu sürecin ne zaman başlayacağı da yine bu 2,5 kilometrelik yoldan gelecek dönüşler doğrultusunda belirleniyor olacak. Yine de net bir tarih veremesek de mümkün olan en kısa sürede yapımına başlamak istiyoruz.”

2,5 kilometrelik ilk etabın tamamlanmasının ardından artık esas görevin bisiklet toplulukları ve kullanıcılara düştüğünü vurgulayan Ünal, “Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir siyasetçi, halka bisiklet yolu hediye etmez. İnsanların bunu talep etmesi, istemesi gerekir. Dünyanın her yerinde bu böyledir. Burada da böyle oldu. Dolayısıyla koruması da artık yine sivil toplumun görevi. Bisikletliler, bu yolları sıklıkla kullanmalı ki oradaki esnaf, araç sahipleri o yolun kullanıldığını, boşa yapılmadığını görmeli” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ‘çevre dostu ulaşım dönemi’ parolasıyla kasım ayında açıkladığı ve bir yılda tamamlanacağını söylediği 6 farklı güzergâhtaki toplam 53.6 kilometrelik bisiklet yolu projesinin ilk etap çalışmalarına, 26 Şubat’ta başlanmıştı.

Pandemi nedeniyle uzun bir süre ara verilen 53.6 kilometrelik yolu projesinin; Eryaman, Bağlıca, Ümitköy, Batıkent, İvedik, Ostim, Bilkent, Söğütözü, Bahçelievler, Ulus ve Cebeci’yi kapsayan 6 farklı hattı, Eskişehir Yolu üzerinden birbirine bağlaması planlanıyor.

1,5 kilometrelik kısmı, bugün itibariyle tamamlanan bisiklet yolu projesinin diğer 8 etabı ise şöyle:

  • 2.Etap-Üniversiteler Güzergâhı
  • 3. Etap -Ümitköy-Etimesgut Güzergâhı
  • 4. Etap -Sıhhiye-Cebeci Güzergâhı
  • 5. Etap -TOBB Güzergâhı
  • 6. Etap – Eryaman Batı Güzergâhı
  • 7. Etap -Eryaman Göksu Güzergâhı
  • 8. Etap -Batıkent-İvedik Ostim Güzergâhı
  • 9. Etap -Ankara Büyükşehir Belediyesi- AKM Güzergâhı
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!