Bizimle iletişime geçin

Haberler

5 YAŞINDAKİ KIZLARIYLA TÜRKİYE TURU YAPAN, ELMALI AİLESİ İLE TANIŞIN

İzmir’de yaşayan ve işlerinden ayrılarak 5 yaşındaki kızları Masal ile yola çıkan Elmalı ailesi bisikletle 1500 kilometreyi geride bırakarak Kastamonu’ya ulaştı. Doğu, Güney Doğu ve Akdeniz illerinin ardından İzmir’e dönmek isteyen aile, 5 bin kilometre pedal çevirmeyi planlıyor.

Engin Elmalı ve eşi Senem Elmalı, 5 yaşındaki kızları Masal ile Türkiye turu için temmuzda yola çıkmaya karar verdi. Engin Elmalı, çalıştığı özel şirketten bisiklet turunun uzun bir süre alacağı için istifa etti, eşi Senem Elmalı ise çalıştığı kurumdan 6 aylık ücretsiz izne ayrıldı. İzmir’den 4 Temmuz’da yola çıkan aile, 1500 kilometre pedal çevirerek Kastamonu’nun Çatalzeytin ilçesine ulaştı.

Çadırda konaklayan ailenin 5 yaşındaki kızları Senem ise babasının bisikletine bağlı pusette yolculuk yapıyor. Elmalı ailesi 5 bin kilometre pedal çevirerek yaklaşık 5 ayda turlarını tamamlamayı planlıyor.

Engin Elmalı, eşiyle 2012 yılında evlendiklerini söyledi. Aile olarak bisikleti çok sevdiklerini anlatan Elmalı, kızı dünyaya geldikten sonra da bisikletle seyahatlere devam ettiklerini anlattı.

“Normalde sadece yaz tatillerinde bir haftalık, on günlük zaman dilimlerinde bisikletle turlar yapıyorduk.” diyen Elmalı, daha sonra bunun kendilerine yetmemeye başladığını dile getirdi.

Peyzaj mimarı olduğunu belirten Elmalı, “Özel bir firmada çalışıyordum. Bu turu yapabilmem için istifa etmem gerekiyordu. Bu kadar uzun süreliğine izni kimse vermez. Ben de istifa ettim. Döndükten sonra tekrar iş arayışına gireceğim” diye konuştu.

İzmir’den bisikletle çıktıklarını, Edremit Körfezi’nden Balıkesir, Bursa, İznik, İzmit, Sakarya üzerinden Kastamonu’ya geldiklerini anlatan Elmalı, sahil şeridini takip ettiklerini söyledi.

Karadeniz, Doğu illeri Güneydoğu Anadolu ve Akdeniz’in ardından İzmir’e dönmeyi planladıklarını aktaran Elmalı, “Yolculuk kolay geçmiyor. Karadeniz zorlu bir coğrafya. Hep inişli çıkışlı bir yol. Gidebildiğimiz kadar gidiyoruz, 25 kilometre, 50 kilometre…En çok 70 kilometre ilerledik. Çadırda konaklama yapıyoruz.” dedi.

Yolculuklarında 1500 kilometreyi geride bıraktıklarını dile getiren Elmalı, şöyle devam etti: “En kestirme yerden gelmiyoruz, geze geze geliyoruz. Yolculuğumuz 5 bin kilometreyi bulur diye tahmin ediyorum. Kasım veya aralık aylarında turumuzu sonlandırmayı düşünüyoruz.”

Masal’ın 9 aylıkken bisikletle pusette yolculuk yapmaya başladığını dile getiren Elmalı, kızıyla seyahat etmenin zorlukları olduğunu ancak çok keyif aldıklarını aktardı. Elmalı, Masal’ın arabayı çok sevmediğini ve Masal’ı, okula da bisikletle bıraktıklarını sözlerine ekledi.

Masal ise bisikleti çok sevdiğini, yolculuk sırasında pusette uyuyabildiğini, bazen de evini özlediğini anlattı. Senem Elmalı ise ailece bisikletle kısa yolculuklar gerçekleştirdiklerini, sonrasında uzun yolculuk planları yapmaya başladıklarını belirtti.

Evlilik öncesi en büyük hayalinin, bisikletle Türkiye turu yapmak olduğunu dile getiren Senem Elmalı, evliliklerinin ilk yıllarında bu planları ekonomik nedenlerle hayata geçiremediklerini anlattı. “En son geçen yıl ağustos ayında ev kredimizin son taksitini ödedikten sonra böyle bir tur yapmaya karar verdik. Hem zorlukları hem de kolaylıkları var. Ben bir aile sayesinde bu hayali gerçekleştirdim. Bir kişi bile böyle bir hayal kurar ve gerçekleştirirse biz çok mutlu oluruz.”

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!