Bizimle iletişime geçin

Haberler

GIRO ROSA’DA MAKSİMUM MESAFE SINIRI AŞILDI

Giro Rosa’nın dördüncü etabı, UCI’ın belirlediği sınırları aşarak 170 km olarak koşuldu. Bu durum hem heyecan yarattı hem de uzun yarışların aksiyonu azaltabileceği şüphelerini oluşturdu.

Fotoğraf David Powell

Kadın bisikletinin zirve yarışlarından olan ve 9 etaplı olarak düzenlenen Giro Rosa, 11 Eylül’de başladı. Bu yıl da canlı yayın olmaması konusunda yapılan eleştirilerin gölgesinde başlayan organizasyon, mesafe sınırlarını aşarak dikkatleri üzerine çekti.

Assisi – Tivoli arasında koşulan 170 km’lik dördüncü etapta, 10 km’lik nötral startla birlikle bisikletçiler 180 km pedal çevirdi. UCI’ın etaplı kadın yarışları için belirlediği 160 km sınırının geçildiği, en uzun etabı Équipe Paule Ka’dan Elizabeth Banks kazandı. Banks, 3200 metrelik bir tırmanış da içeren etapta 85 kilometre boyunca kaçıştaydı.

CCC Liv’den uzun etap hakkında Cyclisngnews’a konuşan Ashleigh Moolman Pasio, “Potansiyelimizin derinliği, gücümüz, kadın bisikletinin profesyonelleşme şekline bakarak pelotonun bunun için kesinlikle güçlü ve yeterli olduğunu düşünüyorum. Sadece bisikletin üstünde biraz fazla kaldık, çok farklı hissetmedim. Hepimiz bu seviyede, bu mesafelerde performans göstermek için çalışıyoruz.” dedi.

Moolman Pasio açıklamasının devamında uzun etapların yarışa bir şeyler kattığını veya sonuca önemli bir katkısının olduğunu düşünmediğini ekledi.

“Bazı etapların veya tek günlük bazı yarışların uzun olmasının bir zararı yok ama erkek yarışlarını taklit etmenin gerekli olmadığını savunuyorum. Yarışlar uzadıkça daha az heyecanlı olma tehlikesi her zaman oluyor. Bence kadın yarışlarının en önemli noktaları, heyecanlı, daha agresif ve erkek yarışlarından daha öngörülemez olması. Giro Rosa’nın birden her gün 170 kilometrelik etaplar haline gelmesi veya bundan daha fazla uzamasının gerekli olduğunu sanmıyorum.” dedi.

Bu uzun etap için heyecanlanan bisikletçiler de oldu. FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope takımından Cecilie Uttrup Ludwig “Sonunda ciddiye alınıyoruz” derken, Cyclingnews’a konuşan Boels Dolmans takım direktörü Danny Stam, pelotonun 160 km’den fazla bir sürüş için de kapasitesi olduğunu ve Giro Rosa’da uzun bir etap görmekten memnun olduğunu belirtti.

“Kadınlar yapabilir mi diye bir soru olduğunu asla düşünmüyorum. Bence konu yarışın nasıl daha çekici hale getirileceği.” diyerek uzun etaplara olumlu baksa da organizatörlerin rotaları daha ilginç hale getirmesinin önemini vurguladı.

UCI geçen yıldan başlayarak, WorldTour kapsamında olan kadın yarışlarını düzenleyen organizatörlerden en az 45 dakikalık canlı yayın sağlamalarını gerekli kılmıştı. Giro Rosa bu yıl da canlı yayın sağlayamadı ve yarış sonrasında verdiği özet görüntülerle devam etti. Canlı yayın sorununa gelecek yıllarda çözüm bulunup bulunamayacağı da merak konusu.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!