Bizimle iletişime geçin

Haberler

İZMİR, AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI’NI KUTLUYOR

“Herkes İçin Sıfır Emisyonlu Hareketlilik”

Her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası, İzmir’de dolu dolu kutlanacak. Bu kapsamda İzmir’de bu sene 18-19-20 Eylül 2020 tarihlerinde Dr. Mustafa Enver Bey Caddesi’nde 3 gün boyunca hava kirliliği ölçümü yapılacak, böylece yayalara bırakılan hafta sonlarında (2019 UKOME kararı ile Dr. Mustafa Enver Bey caddesi hafta sonları trafiğe kapatılıyor) karbon salınımının miktarı ölçülmüş olacak.

22 Eylül Otomobilsiz Kent Gününde ise Kordon, Alsancak Liman Gümrük Bölgesinden Cumhuriyet Meydanına kadar trafiğe kapatılarak yayalara bırakılacak. İzmir’in paylaşımlı bisiklet sistemi BİSİM de 21 ve 22 Eylül tarihlerinde 2 gün boyunca ücretsiz olacak.

Ayrıca 21 Eylül Pazartesi günü ‘İşe Bisikletle Gitme Günü’ olacak. İzmir’de 22 Eylül’de araçlardan kaynaklanan karbondioksit salınımını azaltmak, kentlilerimizin toplu ulaşım olanaklarından faydalanmasını teşvik edecek önlemleri almak, tüm kenti kapsayan eşitlikçi, çevreci ve sürdürülebilir bir toplu ulaşım şebekesinin kullanımını teşvik etmek, daha sağlıklı, modern ve doğa dostu bir İzmir yaratmak ve fiziksel aktivitenin ve sporun önemini hatırlatmak hedefleri benimseniyor.

İzmir’de 2014 yılından bu yana çeşitli etkinliklerle kutlanan Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında geçtiğimiz sene 21 Eylül’de Açık Sokaklar Gününde trafiğe kapatılan Bornova Sokak için UKOME kararı alınmıştı. Bu kapsamda yayalaştırma tasarım çalışmaları ise kentte halen devam etmekte.

2020 yılında ise kentte “Herkes için Sıfır Karbon Salınımlı Hareket” sloganı ile etkinlikler düzenleniyor. Bu hafta kapsamında 19-20 Eylül tarihlerinde, Kuzey ve Güney Rotasında EuroVelo Lansman Turu da gerçekleştiriliyor olacak. Ayrıca EU Delegation Turkey işbirliğiyle İzmir’de Sürdürülebilir Kentsel Mobilite Çalıştaylarının ikincisi 14-16 Eylül arasında düzenlenecek.

Her yıl 16-22 Eylül tarihleri “Avrupa Hareketlilik Haftası” olarak kutlanmakta. Ek olarak, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında Open Streets Day (Açık Sokaklar Günü) ve Car Free Day (Otomobilsiz Kent Günü) de kutlanmakta.

Avrupa çapında, Hareketlilik Haftası boyunca milyonlarca kişinin katılımı ile toplu taşıma günü, bisiklet günü, yaşayan sokaklar/yeşil yollar günü, çevreye duyarlı ulaşım günü, çevre ve sağlık günü, eğlence/alışveriş günü ve otomobilsiz kent günü adı altında çeşitli etkinlikler düzenlenmekte.

İzmir’de 2013 yılından beri Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında etkinlikler düzenlenmekte. Avrupa Hareketlilik Haftası, her yıl bir tema ekseninde kutlanmakta. 2020 yılının teması ise “Herkes İçin Sıfır Emisyonlu Hareketlilik” olarak belirlendi.

Otomobilsiz Kent Günü’nde sokakların motorlu araçlar olmadan nasıl kullanıldığının hatırlatılması, toplu ulaşımın, yaya ulaşımının ve bisiklet kullanımının özendirilmesi, sokakların sahiplendirilmesi, hava kirliliğinin ve ses kirliliğinin kontrolü, ölçümü ve ölçümlerin karşılaştırılması gibi kazanımların elde edilmesi beklenmekte.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!