Bizimle iletişime geçin

Haberler

SÜSLÜ KADINLAR BİREYSEL OLARAK YOLLARDAYDI

Kadınların bisiklet kullanmasıyla ilgili farkındalık yaratmak amacıyla başlatılan ve dünyaya yayılan “Süslü Kadınlar Bisiklet Turu”nun sekizincisi, koronavirüs önlemleri nedeniyle bireysel olarak düzenlendi.

2013 yılından bu yana Avrupa Hareketlilik Haftası’na dikkat çekmek için 20 Eylül Otomobilsiz Kentler Günü’nde kadınlar hem kendilerini hem de bisikletlerini süsleyerek toplu sürüş yapıyorlardı. İzmirli bir grup kadın öncülüğünde başlatılan ve dünyaya yayılan turda, bu yıl pandemi nedeniyle kadınlar bireysel olarak, diledikleri güzergâhta turlarını yaptılar ve sosyal medya üzerinden taleplerini dile getirdiler.

İzmir’deki sürüşte, geçmiş yıllarda yüzlerce kadın ilgi gösterip, toplu şekilde bisikletle şehir turu atarken organizasyonda bu yıl az sayıda katılımcı bir araya geldi. Balon ve çiçeklerle bisikletlerini süsleyen az sayıdaki kadın, Cumhuriyet Meydanı’nda buluştu. Sosyal mesafe ve maske kuralına uyan kadınlar bireysel olarak bisikletleriyle gezdi.

Süslü Kadınlar Bisiklet Turu etkinliğinin yöneticisi Sema Gür, “2013 yılından itibaren ‘Süslü Kadınlar’ olarak yollardayız. Fakat sekizinci yılımızda maalesef pandemi nedeniyle toplu sürüş yapamıyoruz. Bunun yerine biz de birkaç yakın arkadaşla sosyal mesafeyi koruyarak ya da bireysel olarak yollara çıktık. Sonra da ortak etiketlerle sosyal medyada fotoğraflarımızı paylaşacağız. ‘Otomobilsiz pazar etiketini’ kullanıyoruz. Çünkü biz yerel yönetimlerden yılda bir pazar değil otomobilsiz kentler günü her pazar olsun istiyoruz. Şehrin belli alanlarının trafiğe kapatılarak bisikletlilere açılmasını istiyoruz. Böylece herkes otomobilsiz bir şehrin ne kadar güzel bir şey olduğunu görsün istiyoruz.” dedi.

Datça’da Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na katılan kadınlar adına konuşan Ümit Kırcali (62), “Amacımız farkındalık yaratmak. Kadınlar senede bir gün değil, her hafta pazar günleri bisiklete binmek istiyor. Pandemi, ulaşımda bisikletin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha ortaya koydu. ‘Arabadan in, bisiklete bin’ bizim mottomuz. Seneye, koronavirüssüz  günlerde çok daha kapsamlı etkinliklerde buluşmayı ümit ediyoruz” dedi.

Meksika, İtalya, Fransa, Danimarka gibi, dünyanın pek çok ülkesinden katılımcılar, sosyal medya üzerinden fotoğraflarını iletip, mesajlarını paylaştılar.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

Decathlon ile #Sporadevam – Yağmur ceketleri

Editoryal

Greg Callaghan Dawn till Dusk için Kapadokya’ya geliyor

Uncategorized

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!