Bizimle iletişime geçin

Haberler

ANNA VAN DER BREGGEN ÇİFTE DÜNYA ŞAMPİYONU

İmola’da düzenlenen Dünya Yol Bisikleti Şampiyonası’nda Anna van der Breggen hem zamana karşı hem de yol yarışını kazanarak çifte zafer yaşadı.

Fotoğraf Getty Images

24-27 Eylül tarihleri arasında düzenlenen Dünya Yol Bisikleti Şampiyonası’na Anna van der Breggen damgasını vurdu. Hem zamana karşı yarışını hem de yaptığı 41 km’lik solo atak sonrası yol yarışını kazanan Hollandalı, iki gökkuşağı mayonun da sahibi olarak, 1995 yılında Fransız Jeannie Longo’nun çifte şampiyonluğundan beri bunu başaran ilk bisikletçi oldu. 

Geçen senenin şampiyonu Hollandalı Annemiek van Vleuten gümüş madalyayı alırken, Elisa Longo Borghini ise bronz madalya kazanarak podyuma çıkan son isim oldu.

Zamana karşı şampiyonluğu

Koronavirüs önlemleri yüzünden İsviçre’de yapılması planlanırken iptal edilen Dünya Yol Bisikleti Şampiyonası, İtalya’nın motor sporları için önemli anlamları olan İmola kentinde gerçekleşti. Şampiyonada ilk iki günde zamana karşı yarışları koşulurken, haftasonu ise yol yarışları yapıldı.

24 Eylül günü koşulan Elit Kadınlar Zamana Karşı Yarışı’nı Hollandalı bisikletçi Anna van der Breggen kazandı. Geçen senenin şampiyonu Amerikalı Chloe Dygert’in lider giderken yaptığı kaza sonrası yarış dışı kalmasıyla galibiyete uzanan Hollandalı zamana karşıda ilk dünya şampiyonluğunu aldı. 

Zorlu yol yarışı

26 Eylül günü, ünlü Autodromo Enzo e Dino Ferrari pistinden start alan Elit Kadınlar Yol Yarışı’nda bisikletçiler, 28.8 km’lik aynı rota üzerinde beş tur atarak 143 km boyunca pedal çevirdi. Ülkelerin katılımcı sayısı, puanlarına göre aldıkları kontenjanla belirlendi. En yüksek puana sahip ülkeler yedi sporcu ile boy gösterirken, geçen senenin şampiyonu Annemiek van Vleuten direkt katılım hakkı elde ettiği için Hollanda sekiz bisikletçi ile start aldı.

Bir sporcu fazlası avantajıyla, zaten pelotonun en iddialı ülkesi olan Hollanda’ya karşı tüm pelotonun mücadele vereceği baştan belli oldu.Yarışın parkurunun zorluğu daha ilk turlarda çok sayıda bisikletçilerin geri kalmasına sebebiyet verdi. 28.8 km’lik parkur iki ciddi tırmanış barındırıyordu. 2.8 km’lik, en yüksek eğimi yüzde 13’lere varan Mazzolano tırmanışı ve 1.3 km süren sadece orta sektöründe ortalama eğimin yüzde 10.9’ları bulduğu Cima Gallisterna. Sporcular bu iki zorlu tırmanışı beş tur boyunca geçerek mücadele ettiler.

Yarış  boyunca kaçış denemeleri, başarılı ataklar görüldü. Ama şampiyonluk atağını başlatan hamle dördüncü turun içindeyken yaşandı. Cima Gallisterna tırmanışında 2 kez dünya şampiyonu Hollandalı Marianne Vos’un yaptığı ustaca atağa sadece Danimarkalı Uttrup Ludwig, Hollandalılar Van der Breggen, Van Vleuten, İtalyan favori Elisa Longo Borghini ve Alman Liane Lippert ayak uydurabildi. Hollandalılar böylece yarışın kontrolünü tamamen ele aldı. 

Annemiek van Vlueten’in tam gruptan kaçmak için arayı açmaya başladığı sırada, yarışın bitimine 41 km varken, Anna van der Breggen atağını yaptı ve Cima Gallisterna’nın devamında tüm rakipleri zorlanırken onun için kolay görünen hamlesiyle grupla arasını açtı.

van der Breggen son tura iki dakikanın üzerinde zaman farkıyla girdi. Artık yarışta şampiyonluk için değil gümüş madalya için mücadele edeceklerini anlayan takipteki bisikletçilerden, Elisa Longo Borghini son turda atak yaptı ve onu sadece geçen senenin şampiyonu van Vleuten izledi. 

Anna van der Breggen, daha iki gün öncesinde zamana karşı şampiyonu olduğu Autodromo Enzo e Dino Ferrari pistine bu sefer de yol yarışı şampiyonu olarak ulaştı. Kariyerinin 2018’den sonra ikinci dünya şampiyonluğuna ulaşan 30 yaşındaki isim, hem zamana karşı hem de yol şampiyonluğunu kazanarak 25 sene sonra bir ilki başardı.

Gümüş mücadelesinde ise, Elisa Longo Borghini ve Annemiek van Vleuten arasında heyecanlı bir sprint yaşandı. Finişe gelene kadar çok çalışmayan Vleuten’i dökmeye çalışan Longo Borghini başarılı olamadı. 

Evinde en azından gümüş kazanmak isteyen İtalyan sprinti açtıktan sonra van Vleuten’e fırsat vermemek için çok uğraştı. Hatta çoğu kimsenin sıkıştırma olarak adlandırabileceği, dirsekle engellemeye varan anlar yaşandı. Ama Longo Borghini kendisini engellemeye çalışıp vakit kaybederken sprintini hiç bozmayan Annemiek van Vleuten, 10 gün önce kırılan el bileğine rağmen gümüş madalyanın sahibi oldu. Elisa Longo Borghini de evinde bronz madalya kazanmayı başardı. 

Hollandalıların dominasyonu

Hollandalıların kadın bisikletindeki dominasyonu bu sene de artarak devam etti. Son 10 yılda altı kez gökkuşağı mayoyu almayı başaran Hollandalı sporcular, bunların dördünü üst üste son dört senede kazanmayı başardı. Anna van der Breggen son üç senede iki kez şampiyon bir kez de ikinci olmayı başardı.  2012 ve 2013 şampiyonu Marianne Vos, son yıllarda şampiyonluğa ulaşamasa da hala favoriler arasında gösteriliyor.

Annemiek van Vleuten için ise ayrı bir yer açmak gerekiyor. Dünya şampiyonasından sadece 10 gün önce Giro Rosa’nın yedinci etabında geçirdiği kaza sonucu el bileği kırılan Hollandalı, sürpriz bir şekilde dünya şampiyonasına katılma kararı aldı. 

Son şampiyon van Vleuten unvanını korumak için mücadele etse de, van der Breggen’in limitleri zorlayan kaçışı onun ikincilik mücadelesine odaklanmasına sebep oldu. Kırık bir bilekle katıldığı şampiyonadan gümüş madalyayla ayrılan 37 yaşındaki bisikletçinin azmi dikkatleri çekti.  Hollandalıların kadın bisikletindeki üstünlüğü yakın bir zamanda bitecek gibi de görünmüyor. 

Fotoğraflar Getty Images
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!