Bizimle iletişime geçin

Haberler

DÜNYA ŞAMPİYONU JULIAN ALAPHILIPPE!

Dünya Yol Bisikleti Şampiyonası’nın son gününde gökkuşağı mayo Julian Alaphilippe’in oldu.

Fotoğraf Getty Images

En son 1968’de dünya şampiyonasına ev sahipliği yapan İmola’da, şampiyonanın son gününde Elit Erkekler Yol Yarışı koşuldu. Fransız bisikletçi Julian Alaphilippe son bölümlerde yaptığı atağını zaferle taçlandırmayı bildi ve kariyerindeki ilk kez gökkuşağı mayoyu sırtına geçirdi. 

Belçikalı Wout Van Aert ikinci sırayı alırken, Tour de France’ta da dikkatleri üstüne çekmiş bir başka isim İsviçreli Marc Hirschi üçüncü oldu. 

İlk turları sakin ve yavaş başlayan Elit Erkekler Yol Yarışı, aynı kadınlar yarışında olduğu gibi 28,8 kilometrelik parkurda yapıldı ama erkekler yarışında beş yerine dokuz tur atıldı. 258 km’lik yarış altı saatten fazla sürdü.

28.8 km’lik parkur iki ciddi tırmanış barındırıyordu. 2.8 km’lik, en yüksek eğimi yüzde 13’lere varan Mazzolano tırmanışı ve 1.3 km süren sadece orta sektöründe ortalama eğimin yüzde 10.9’ları bulduğu Cima Gallisterna. Bisikletçilerin bu tırmanışlar sebebiyle de güçlerini son turlara saklamayı seçtiler. 

Yarışta son turlara yaklaştıkça heyecan arttı. Tour de France galibi Tadej Pogacar bir önceki gün Anna van der Breggen’in kaçışını başlattığı yerde atağa kalktı ama bu denemesi bir süre sonra sona erdi. 

Peş peşe atakların yaşandığı son turda, Marc Hirschi, Wout Van Aert,  Julian Alaphilippe, Primoz Roglič, Max Schachmann, Michał Kwiatkowski ve Jakob Fuglsang gibi isimler pelotondan koptu ve neredeyse hepsi sırayla atak denemelerinde bulundu, atakları heyecan yaratsa da yakalanmalarıyla sonuçlandı. 

Şampiyonluğu getiren kaçış, Julian Alaphilippe’ten etabın bitmesine 12 km kala son tırmanış olan Cima Gallisterna’da geldi.. Dünyanın en başarılı bisikletçilerinden oluşan takip grubu ciddi bir efor sergilese de, Alaphilippe’i geri getirmek için denemeler yapsa da Fransız bisikletçi açtığı farka tutunmayı başardı ve dünya şampiyonluğunu kazandı.

Kariyerinin ilk dünya şampiyonluğunu yaşayan 28 yaşındaki sporcu, Fransa’ya Laurent Brochard’ın 1997 şampiyonluğundan beri şampiyonluk kazandıran ilk isim oldu. Gümüş madalyayı Belçikalı Wout Van Aert alırken bronz madalyayı Marc Hirshi İsviçre’ye götürdü. 

Yarışın sonunda sevinç gözyaşları döken Julian Alaphilippe, bu şampiyonluğun çocukluk hayali olduğunu söyledi.

Fotoğraf Bettini Photos
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!