Bizimle iletişime geçin

Haberler

KUZEY MAKEDONYA’DA SALGINDA BİSİKLETİN ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Kuzey Makedonya’da,”Yeterli Çoğunluk” hareketi kapsamında bisikletçiler, koronavirüs salgını döneminde bisiklet sürmenin önemine dikkat çektikleri bir tur düzenledi.

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te, “Yeterli Çoğunluk (Critical Mass)” hareketi kapsamında, 85. kez düzenlenen bisiklet turunda, koronavirüs (Kovid-19) salgını döneminde bisiklet sürmenin önemine dikkat çekildi. Makedonya Meydanı’nda toplanan bisikletçiler turlarına buradan başladılar. 

“Yeterli Çoğunluk” hareketi ilk olarak 25 Eylül 1992’de, yaklaşık elli kadar bisikletçiyle San Francisco’da başladı. Günümüzde dünyada 300’den fazla şehirle devam ettiği düşünülen hareket genelde her ayın son cuma günü düzenleniyor.

Yeterli Çoğunluk aslında bir fizik terimi. Harekete adını vermesi, Çin’de ışıksız kavşaklarda otomobiller ve bisikletler arasındaki geçiş önceliği anlaşmasına dayanıyor. Bisikletçiler kavşakta yığılıp yeterli çoğunluğa ulaşınca kavşaktan geçiyorlar. Critical Mass hareketi de, Ted White’ın Return of the Scorcher (1992) adlı, Hollanda ve Çin’in bu gibi bisiklet kültürlerini anlatan belgeselinden yola çıkarak Amerika ile karşılaştırılmasıyla başlıyor.

Yeterli Çoğunluk ile bisikletçiler trafikte var olduklarını, yeterli sayıda bisikletçi yollarda olduğunda trafiğin onlara uyacağı mesajlarını veriyorlar. Hareket, belli bir amaç uğruna toplanabildiği gibi sadece sosyal bir buluşma olarak da gerçekleşebiliyor. Bisikletçiler genelde çevreci ulaşım olanaklarını göstermek, güvenlik sorunlarına dikkat çekmek gibi amaçlar için bir araya geliyor.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Salko Bisiklet ve BİSED Yönetim Kurulu Üyesi Bayram Akgül Avrupa Bisiklet Endüstrisi Konfederasyonu (CONEBI) Yönetim Kurulu Üyeliğine Seçildi

Uncategorized

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!