Bizimle iletişime geçin

Haberler

2020 GIRO D’ITALIA – ZAFER MİLİMETRELERLE DEMARE’IN

Giro d’Italia’da dördüncü etabında yaşanan sprint finişi nefesleri kesti. Peter Sagan ve Davide Ballerini ile girdiği mücadeleden Arnaud Demare milimetrelerle galip ayrıldı.

Katanya – Villafranco Tirrena arasında koşulan 140 km’lik dördüncü etap, düz bir start ve bu yılın ilk sprint finişini sağlayacak düz bir finişe sahip olsa da, bisikletçiler etabın ortasında 12.4 km uzunluğunda ve eğimi % 5.2 olan kategori üç tırmanışı Portella Mandrazzi’yi de aştılar.

Favori yarış dışı

Bu senenin favorilerinden Geraint Thomas üçüncü etapta geçirdiği kaza sonrası dördüncü etaba başlamayamadı. Thomas, yola fırlayan dolu bir suluk yüüzünden düşmüştü. Ineos Grenadiers’den yapılan açıklamaya göre, Geraint Thomas’ın pelvis kemiğinde ufak bir kırık olduğu, ama büyüyebilme ihtimali bulunduğu için yarıştan çekildiği söylendi. 

Britanyalının kazasının ardından suluk sorunu yeniden gündeme geldi. Bir kuralla sulukların daha güvenli ve standart kullanıma getirilebileceği konuşuluyor. Fransa Turu’nu formsuz olduğu için kaçıran Geraint Thomas, Giro hayallerine de talihsiz kazası sonrası veda etti. 

Etaptan öne çıkanlar

Bora-Hansgrohe’nin Sagan’ın zaferi için dökebilecekleri kadar sprinteri dökmek amacıyla Portella Mandrazzi’den başlayarak pelotona yaptırdığı tempo Fernando Gaviria’nın da içinde bulunduğu bir grup bisikletçiyi pelotondan kopardı. Elia Viviani de başlarda arkada kalsa da sonradan pelotona yetişti. 

Finişe yaklaşırken sprinterlerine sağlıklı bir tren oluşturabilmek için takımlar farklı bir yarışa girdi. Son metrelerde, favori olarak beklenen pek çok isim iyi bir yer buldu. Sprinti Sagan açtı. Onu en yakından Arnaud Demare ve Davide Ballerini izledi. Nefes kesen sprint finişi o kadar yakın sonuçlandı ki, hakemler bile kazananı ilan etmek için normalden daha fazla vakit geçirdi. 

Foto-finiş ile belirlenen etabın galibi Groupama-FDJ’den Arnaud Demare oldu. Peter Sagan ile aralarında milimetreler olan Fransa ulusal şampiyonu, geçen senenin ardından Giro’da ikinci etap galibiyetini aldı. Üçüncü olan Decuninck-Quick-Step’ten Davide Ballerini, bir büyük turda ilk podyumunu gördü. 

Pembe mayo, ara kapılarda süresini iki saniye geliştirmeyi başaran João Almeida’da (Decuninck-Quick-Step) kalmaya devam ediyor. Peter Sagan etabı kazanamamış olabilir ama siklamen mayoyu sırtına geçirdi. Koruyup koruyamayacağı gelecek etaplarda belli olacak. Mavi tırmanış mayosu, üçüncü etap galibi Jonathan Caicedo’da devam ederken (EF Pro Cycling) ve beyaz mayo ise yine João Almeida’da.

Giro bu etapla beraber Sicilya’ya veda etti ve Calabria’ya geçti. Ana karada devam edecek olan yarış 225 km’lik tırmanış etabı Mileto – Camigliatello Silano ile bugün devam edecek. 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!