Bizimle iletişime geçin

Haberler

BURSA’DA PAYLAŞIMLI BİSİKLET DÖNEMİ

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından, Bursa’nın yedi farklı bölgesinde paylaşımlı bisiklet durakları oluşturuldu. Ayrıca herkesin bisikletini tamir edebilmesi için beş farklı noktaya portatif bisiklet tamir istasyonu yerleştirildi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, karbon salınımının azaltılması, vatandaş ve kent sağlığına katkı sunulması, çevreci bir yaklaşımla kent içi hareketliliğin ve kentin sürdürülebilirliğinin arttırılması amacı ile Covid-19 Normalleşme Eylem Planı’nda da yer alan paylaşımlı bisiklet sistemini kurdu.

Çalışma kapsamında; Cumhuriyet Caddesi, Mudanya ve Gölyazı’da yedi farklı noktada paylaşımlı bisiklet durakları hizmete alındı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Cumhuriyet Caddesi’ndeki bisiklet durağına gelerek, kiralama yaptı. Başkan Aktaş, Bursa Milletvekili Refik Özen ile birlikte Zafer Plaza önünden Ertuğrulbey Meydan Kafe’ye kadar bisiklet sürerek, sistemi test etti.

Başkan Alinur Aktaş, yaptığı açıklamada, paylaşımlı bisiklet sistemi ile toplu taşıma entegrasyonunun sağlanmasını, bireysel araç kullanımının azaltılmasını ve toplu taşımanın yaygınlaştırılmasını hedeflediklerini söyledi. Bu amaçla bisiklet duraklarının Şehreküstü Metro Durağı, BUDO iskelesi ve Gölyazı-Burbak Otoparkı’nda konumlandırıldığını ifade eden Başkan Aktaş, “Ayrıca bu sistem ile kent içi ulaşım kolaylaştırılacak ve otopark sorunu da azaltılmış olacak” diye konuştu. 

Özellikle turistlerin ve gençlerin ilgisini çekeceğini düşündükleri uygulama ile çevreye duyarlı ve sürdürülebilir ulaşım araçlarının kullanılmasının özendirilmesine de katkı sağlamış olacaklarını belirten Başkan Aktaş, “Paylaşımlı bisiklet sisteminin yanı sıra kendi bisikletini kullanan vatandaşlarımızın bisikletlerini tamir edebilmeleri için  Cumhuriyet Caddesi, Pirinç Han, BUDO iskelesi, Gölyazı Meydanı, Hüdavendigar Kent Parkı ve Botanik Park olmak üzere 5 faklı noktaya portatif bisiklet tamir istasyonu kurulumu yapıldı. Bisiklet tamir istasyonları ile vatandaşlarımız, kendi bisikletlerini kullanırken karşılaştıkları sıkıntıları pratik, hızlı ve ücretsiz bir şekilde giderebilecekler” şeklinde konuştu. 

Bursa Milletvekili Refik Özen ise paylaşımlı bisiklet hizmetinin Bursalıların ilgisini çekeceğine inandığını söyledi. Özen, “İlerleyen günlerde durak sayısının artacağına, bu vesile ile trafik probleminin azalacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Bursa’daki paylaşımlı bisiklet hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşlar cep telefonlarına indirecekleri uygulama ile kiralama işlemini gerçekleştirebilecek. Kullanım bittiğinde ise bisikletler, bölgedeki herhangi bir paylaşımlı bisiklet durağına bırakılabilecek.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

Şarköy Kaymakamı Kılınçkaya: Trafik Yoğunluğunu azaltmak için bisiklet kullanalım

Haberler

Başkent Elektrikli Bisiklete Hazırlanıyor

Haberler

Gökova Bisiklet Turu 15 Mayıs Pazar Günü Başlıyor

Haberler

Bursa’da 4 Eski Köy Okulu Bisiklet Evi Oluyor

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!