Bizimle iletişime geçin

Haberler

HAVAYI TEMİZLEYEN BİSİKLET TEKERİ GELİŞTİRİLDİ

Tasarımcı Kristen Tapping, hava kirliliğini temizleyebilen bir bisiklet tekeri geliştirdi. ROLLOE isimli tasarım hayata geçerse bisiklet sürerken havayı temizlemek mümkün olacak.

Koronavirüs salgını ve artan trafik nedeniyle tüm dünyada en çevresi ulaşım aracı olan bisiklete duyulan ilgi arttı. Pek çok insan toplu taşıma yerine bisiklete geçiş yaptı. Bisiklet kullananımı sayesinde çevre kirletilmiyor, korunuyor.  

Kristen Tapping isimli tasarımcı tarafından üretilen bisiklet tekeri sayesinde çevreyi korumanın ötesinde, temizlemek de mümkün olabilir.  “ROLLEO” isimli bisiklet tekeri tasarımı hava kirliliğini temizleyebilme özelliğine sahip. Ödüllü bir tasarım olan ROLLOE, katmanlı bir yapıya sahip.

Teker dönerken etraftaki havayı içine çekip filtreleyebilen tasarım, bu sayede ozon, karbondioksit ve azot dioksit gibi hava kirleticilerinden arındırılmış olan havayı tekrara ortama dağıtıyor. ROLLOE, hava temizleme işlemini ise sahip olduğu üç filtreleme katmanı sayesinde gerçekleştiriyor.

Standart bir bisiklet kadrosunun önüne sığacak şekilde tasarlanan ROLLOE, aktif karbon ve HEPA filtreleri içeriyor. Merkezkaç kuvvetiyle tekerin içine çekilen hava filtre setinden geçerek temizlenmiş şekilde dışarı veriliyor. Filtrenin yaklaşık olarak 250 km’de bir değiştirilmesi gerekiyor.

ROLLOE’nun ağırlığı sadece 1 kilogram civarında. Bu da bisiklet deneyimi neredeyse aynı kalırken, gezegenimizin geleceği için çok önemli olan çevre temizliğine destek verilebileceği anlamına geliyor.

ROLLOE, her kilometrede 0.665 metreküp havayı filtreleyebiliyor. Bunu biraz daha detaylandırmak gerekirse, eğer Londra’daki her 100 bisikletten 10 tanesinde bu tekerlek kullanılsa, Londra’nın en büyük ve en bilindik meydanlarından olan Trafalgar’ın 20 katı büyüklüğünde hava filtrelemesi yapılmış oluyor. 

ROLLOE’nun tasarımcısı Kristen Tapping, şu sıralar bu tekerin üçüncü prototipi üzerinde çalışıyor. RedBull’a verdiği bir röportaj sırasında tekerleği ile ilgili açıklamalarda bulunan Tapping, finansman sağlayabilirse 18 ila 24 ay içerisinde üretime geçebileceğini söylüyor. Bu tür bir tekerlek, doğaya karşı duyarlı olan insanları daha da çok bisikletlere çekebilir gibi görünüyor.

Tasarım yarışmada ödül aldı

Londra’da bisiklet sürerken, lastiklerden ve egzoz borularından gelen kirliliği gözleriyle görebildiğini ifade eden tasarımcı, “Havayı filtrelemek için neden araçların hareketini kullanmıyoruz?” diye düşünmüş. Tapping, konsept aşamasında olan ve bir prototipini yaptığı tasarımın geleceği olduğundan emin olduğunda, onu ticari bir düzeyde geliştirmeyi hedefliyor. Tasarım 2020 Design Innovation in Plastics (DIP) yarışmasında ödül aldı.

Kaynak: WebTekno, Chip Online 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!