Bizimle iletişime geçin

Haberler

GIRO’DA DİNLENME GÜNÜ

Giro d’Italia’da yapılan ilk dinlenme gününde son etaplara göz atıyoruz.

Fotoğraf Getty Images

Giro tüm hızıyla devam etse de bugün dinlenme günü. Korona pozitif çıkanlar, üçüncü etabını kazananlar, değişen mayolarla Giro devam ediyor.

Demare’dan üçüncü zafer

Matera – Brindisi arasında koşulan 143 km’lik yedinci etaba Deceuninck – Quick-Step ve Jumbo-Visma’nın yaptırdığı tempo damgasını vurdu. Pelotonu çapraz rüzgarların da etkisiyle bölen ve Fulgsang, Yates gibi genel klasmancıları geride bırakan temponun yavaşlamasıyla peloton yeniden birleşti. 

İlk galibiyetini foto-finişle belirlenen dördüncü etapta alan, sonrasında altıncı etapta daha rahat bir galibiyet alıp siklamen mayoyu da giyen Groupama – FDJ bisikletçisi Arnaud Démare, yedinci etapta yine Peter Sagan’la girdiği sprint mücadelesinden de galip ayrıldı.

Sprint sırasında Sagan’ı engelleyip engellemediği tartışmalara neden olsa da Fransız sporcu herhangi bir ceza almadı. Siklamen mayo mücadelesinde ikinci sıradaki Sagan ile arasındaki, puan farkını 57’ye çıkaran Demare, Sagan’ın Giro’da mayo kazanma ümitlerini kıracak gibi görünüyor. 

Kaçışa bırakılan etap

Giovinazzo  – Vieste arasında 200 km’lik uzun bir etap olan sekizinci etapta peloton aktif dinlenme gerçekleştirdi. Yarışın sonunda Sagan’ın söylediğine göre sprint takımları üç gün çalışıp üç sprint etabını da Demare’a kaptırınca çalışmak istemediler ve etabı kaçışa bıraktılar. 

Ineos Grenadiers’dan Salvatore Puccio ve Lotto-Soudal’den Matthew Holmes ile devam ettiği kaçışına son 17 km’de atak yaparak zafere ulaşan isim Israel Start-Up Nation’dan Alex Dowsett oldu. 

2013’de Giro’da bir zamana karşı etabı kazanan Dowsett’in etap sonundaki sevinci görülmeye değerdi. Çok mutlu olduğu görülen Britanyalı sporcunun takımı Israel Start-Up Nation için de bu galibiyet, ilk WorldTour zaferleri oldu. 

Bu etapta öne çıkan bir başka konu ise genel klasmanda çok iyi durumda olmayan Simon Yates’in Giro’dan ayrılması oldu. Koronavirüs testi pozitif çıkan sporcu Giro’ya veda etti. Yates’in pozitif çıkması, pelotondaki endişeleri yeniden gündeme getirdi. 

EF dağlarda mutlu

Soğuk ve yağmurlu havada koşulan 208 km’lik San Salvo –  Roccaraso etabı bisikletçileri biraz hırpaladı. Peter Sagan, sosyal medya üzerinden paylaştığı postta dağlarda geçen soğuk ve ıslak bir günün sonundaki halini paylaştı. 

Bu etaba yine bir tırmanış finişi olan Etna’da aldıkları zafere benzer bir zafer kazanan EF Pro Cycling damga vurdu. Ruben Guerreiro, takımına ikinci etap zaferini getirirken kendisinin Giro’da ilk galibiyetini aldı. Portekizli bu etapla beraber mavi tırmanış mayosunu da sırtına geçirdi. 

Portekizliler için iyi geçen haftada João Almeida da pembe mayosunu bırakmadı. Almeida’yı Wilco Kelderman 30 saniye gerisinden takip ediyor. 

Giro yarın, 177 km’lik Lanciano  – Tortoreto etabıyla devam edecek.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!