Bizimle iletişime geçin

Haberler

“ŞEHRİ ARABAYLA GEÇMEYİ UNUTUN”

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, seçimlerde manifestosu olan Fransa’nın başkentinde otomobil kullanımını engelleme vaadinin tutulacağını söyledi.

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo, Haziran ayında ikinci bir dönem için yeniden belediye başkanı seçilmesinden bu yana ilk büyük röportajını günlük Le Parisien’e gazetesine verdi. Hidalgo’nun, röportajını haberleştiren Forbes’in aktardığına göre, Belediye Başkanı, kaldırım korumalı kalıcı bisiklet yolları oluşturmayı ve Fransızca’da “koronapistler” olarak anılan kilitli bisiklet yollarının sayısını artırmayı planladığını söyledi. 

Başkan Hidalgo, “Paris’in doğusundan batısına arabayla geçişini unutmalıyız.” dedi ve “Şehrin gelişmesi gerekiyor,” diye ekledi. Anne Hidalgo, bu ayın sonlarında gerçekleşecek bir şehir planlama konferansında, Seine’nin üst rıhtımlarında, benzinle çalışan otomobil kullanımını kısıtlama planlarını açıklamayı planlıyor.

Paris, pandemi sırasında 45 kilometrelik koronapist yarattı ve şimdi bunlara 10 kilometrelik ayrılmış bisiklet yolu da eklenecek. Aynı zamanda, şehrin müze bölgesinin kalbindeki önemli bir cadde olan ve dünyaca ünlü Louvre müzesi gibi ikonik yerlere ev sahipliği yapan Rue de Rivoli’nin, özel motorlu taşıtlara kısmen kapatılmasına katkıda bulunan, kalıcı bir bisiklet yolu da inşa edilecek. Hidalgo, “Rue de Rivoli’de bisiklet yolunun uzunluğunu da iki katına çıkaracağız.” dedi. 

Seçim kampanyasının bir parçası olarak Hidalgo, şehrin havasını temizlemeyi hedefiyle Parislilerin günlük yaşamını iyileştirerek “şehrin ekolojik dönüşümünü” gerçekleştirmek istediğini söyledi. Motorlu taşıtlar yakında Paris’te tarihe karışabilir. Dünyanın diğer büyük şehirlerindeki belediye başkanlarının da bu planları ilgiyle izlediği biliniyor.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!