Bizimle iletişime geçin

Haberler

SAGAN’IN HARİKA ZAFERİ

Peter Sagan kariyerinin ilk Giro etabını kazanırken, kara bulutlarla başlayan günü de kurtarmayı başardı.

Giro d’Italia dün, güne kötü başladı. Ard arda gelen koronavirüs pozitif açıklamaları, çekilen sporcular ve takımlar derken İtalya Turu, geleceği belirsiz bir yarışa dönüştü. Michelton-Scott’ın starttan daha önce, Jumbo-Visma’nın ise son yarım saat kala açıkladığı çekilme kararlarının gölgesinde, iki takım eksik ve start alan sporcu sayısı azalmış olarak başladı etap. 

Lanciano  –  Tortoreto arasında koşulan 177 km’lik 10. etapta Giro’nun bir kurtarıcıya ihtiyaç duyduğu açıktı ve bu Peter Sagan oldu. Sagan daha etabın erken kilometrelerinde kaçmaya başladı ve kariyerinin ilk Giro etap galibiyetini alana kadar durmadı. Bunu yaparken bu sene Giro’nun en güzel etaplarından birine de imza attı.

Boro-Hansgrohe’li sporcu kaçışına uzun süre Filippo Ganna ve Ben Swift’in de içinde bulunduğu kaçış grubuyla devam etti. Sagan’ın ara sprint kapısından puan almasını engellemek için siklamen mayoyu giyen Arnaud Demare ve takımı Groupama – FDJ her ne kadar uğraşsa da başarılı olamadı. Sık sık yağmur yağan etapta hava şartları da bisikletçileri etkiledi.

Solo zafer

Dik tırmanışları da zaman kaybetmeden geçen üç kez dünya şampiyonu Sagan, son 20 km’de sadece Ineos Grenadiers’den Ben Swift ile beraber kaldı. Son tırmanışta onu da geride bırakan Sagan, etabın son 11 kilometresini arkasında genel klasmancılar zaman kaybetmemeye çalışırken solo olarak geçti.

2020 sezonununda hiç yarış kazanamayan Slovakyalı bisikletçi geçen yıl Tour’da aldığı etap zaferinden tam 461 gün sonra ilk zaferini de kazanmış oldu.  Üç büyük turda da galibiyeti olan 100. sporcu olarak ayrıca tarihe geçti. 

Kariyerinde ilk defa Giro’ya katılan Sagan’ın ve takımının ciddi miktarda katılım ücreti aldığı düşünülüyor. Peter Sagan sadece kariyerinin ilk Giro etabını kazanmakla kalmadı, Giro’nun kötü gününde böyle akıllarda kalan bir etaba imza atarak da organizatörlerin ona bağladıkları umutları karşılıksız bırakmadı.

Etabın ikincisi UAE Emirates’ten Brandon McNulty olurken, pembe mayoyu taşıyan João Almeida (Deceuninck – Quick Step) üçüncü sırayı aldı. Almeida böylece pembe mayoyu bir gün daha korurken Wilco Kelderman ile arasında olan farkı dört saniye daha açtı. 

Peter Sagan ara sprint kapısından ve finişten aldığı puanlarla Arnaud Demare’ ile siklamen mayo mücadelesinde puan farkını 20’ye düşürdü. Mavi ve beyaz mayoda değişim olmadı. 

Giro bugün Porto Sant’Elpidio – Rimini etabıyla devam edecek.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!