Bizimle iletişime geçin

Haberler

EF PRO CYCLING, GIRO’NUN ERKEN BİTMESİNİ İSTEDİ

EF Pro Cycling’in, Giro d’Italia’nın “açıkça riske giren balon” uygulaması sebebiyle yarışın ikinci haftasıyla bitmesini istediği talebi UCI tarafından reddedildi.

Eurosport’un haberine göre EF Pro Cycling, Giro d’Italia yarış organizatörü RCS Sport, UCI ve diğer takımlara bir mektup gönderdi. Mektupta, şimdiye kadar çıkan koronavirüs pozitif vakalar temel alınarak, daha fazla vakanın çıkabileceği ve takım takım çekilerek kaotik bir ortam oluşacağına, Giro için sistematik bir şekilde biterse daha iyi olacağı söylendi. 

EF Pro Cycling Giro’nun dinlenme günü öncesi yapılacak test sonuçlarına göre, ikinci dinlenme günüyle beraber yarışın durabileceğini önerdi. Giro’da bisikletçiler ve takımlar bir balon (bubble) uygulaması içinde dışarıdan kişilerle temas etmeden kalıyorlar. Ama bu balonun son çıkan pozitif vakalardan sonra çok da korumalı bir ortam olmadığı yönünde eleştiriler doğdu.

UCI’ın reddettiği EF Pro Cycling’in bu önerisi sonrası takım menajeri Jonathan Vaughters sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Ayrılmakla tehdit etmiyoruz. Durum göz önüne alındığında doğru olduğunu düşündüğümüz bir öneride bulunduk. Milano’ya kadar yarışmak istiyoruz. Eğer önümüzdeki günlerde yapılacak testlerde bunu yapmanın güvenli olduğu ortaya çıkarsa, yapacağız da” dedi.

Hem EF Pro Cycling’in hem Vaughters’ın bu çıkışı tepkilere neden oldu. Pek çok bisikletsever, takım eğer endişeliyse neden Jumbo-Visma gibi ayrılmadıklarını ve tüm yarışın erken bitmesini istediklerini sordu. 

Bunu soranlardan biri de Sir Bradley Wiggins oldu. Eurosport için hazırladığı podcastinde Wiggins, “Jumbo-Visma ve Mitchelton-Scott’ın duruşları göz önüne alındığında garip görünüyor.” dedi. 

“Yarışın sağlığı ve tehlikede olduğu söyleyen balon hakkında bu kadar endişelenen biri için yapması gereken takımını yarıştan çekmek değil mi?” diye sordu. Wiggins’in ekip arkadaşı Brian Smith de mektubun anlamsız bir hamle olduğunu “Eğer bir şey hakkında mutsuzsan yaparsın” diyerek EF Pro Cycling’in kararını sorguladı. 

Önümüzdeki günlerde yapılacak testler, Giro’nun geleceği için belirleyici olacağı kadar EF Pro Cycling’in de devam edip etmeme kararına etki edecek.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!