Bizimle iletişime geçin

Haberler

BANKSY’DEN BİSİKLETLİ RESİM

Dünyaca ünlü İngiliz sokak sanatçısı Banksy, Nottingham’daki, bisiklet tekeriyle hula hop çeviren kız çocuğu resminin kendisine ait olduğunu sosyal medya paylaşımıyla teyit etti.

BBC’nin haberine göre, bir kız çocuğunun bisiklet tekeriyle hula hop çevirdiği resim, ilk olarak Salı günü bir güzellik salonunun kiremit rengi tuğla duvarında görüldü. Resmin önündeki direğe de arka tekeri olmayan bir bisiklet zincirlenmişti. Bisiklet de muralle aynı anda belirdi. 

Banksy, resmin fotoğrafını Cumartesi günü Instagram hesabından paylaşarak kendisine ait olduğunu teyit etti. 

Eserin ilk görüldüğü Salı gününden bu yana Banksy’ye ait olduğu konuşuluyordu. Önce üstü kapatılmış, daha sonra resim siyah grafitiyle boyanmıştı.

Duvar resminin Banksy’ye ait olduğunun teyit edilmesinden sonra birçok kişi önünde fotoğraf çektirmek için sıraya girdi. Başlarda eserin Banksy’ye ait olduğuna dair şüpheleri bulunan Bournemouth Sanat Üniversitesi’nden Banksy uzmanı Prof. Paul Gough, duvar resminin İngiliz sanatçıya ait olmasından ‘oldukça memnun olduğunu’ söyledi.

“Önceki eserlerinden farklı”

Gough eserin ne anlama geldiğiyle ilgili, “Merak uyandırıcı. Banksy’nin son dört veya beş eseri Covid veya haberlerdeki şeylerle ilgiliydi. Bu daha acayip ve anı yaşıyor. Kendi kendine eğlenen biri.” yorumunu yaptı. 

“Belki de mesaj şudur: “Zor zamanlardan geçiyoruz, gelin bunun keyfini çıkaralım ve kırık olan bir şeyden eğlence çıkaralım. Hula hop bütüncül bir şey. Çember olumlu, hayatla barışıklık demek. Bozuk bir bisikletle bile oynayacak bir şey bulabiliyor.”

“Nottingham’daki resim Banksy’nin daha önce gördüğüm resimlerinden farklı bir tür. Akışkanlığı daha az, daha pikselli bir efekt var. Özellikle çene ve yüz çevresinde.”

Banksy, memleketi Bristol kentinde 1990’ların başında trenleri ve duvarları boyamaya başladı. Kısa bir süre içinde dünya genelinde bilinen bir sokak sanatçısına dönüştü. Eserleriyle büyük şirketler ile alay ediyor ve sıklıkla siyasi mesajlar veriyor.

“Bisiklet fabrikasına atıf olabilir”

Nottingham Belediyesi sözcüsü de eserin Banksy’ye ait olduğunun teyit edilmesinin ‘muhteşem’ olduğunu söyledi ve “Tabii neden Nottingham’ı seçti bilmiyoruz ama Robin Hood gibi isyanlarımızla meşhuruz” dedi.

Sözcü, “Eserde bisiklet bulunması, eskiden yakınlarda bulunan Raleigh bisiklet fabrikasına bir atıf olabilir. Fabrika, Nottingham’lı yazar Alan Sillitoe’nin yazdığı ve 1960’ların ikona dönüşen aktörü Albert Finney’in oynadığı Saturday Night and Sunday Morning filminde konu edilmişti.”dedi.

Kaynak: BBC

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!