Bizimle iletişime geçin

Haberler

LA VUELTA’YA BAKIŞ

La Vuelta, koronavirüs salgını gölgesinde başlıyor. Zorlu etaplarda mücadele edecek iddialı isimler start alsa da yarışın geleceği belirsiz.

Yılın üçüncü büyük turu, tek sonbaharda koşulanı La Vuelta başlıyor. Takvimde yeri en az oynayan büyük tur olsa da İspanya Turu, Giro’nun son haftasında başlamak durumunda kaldı. Bu hafta altı gün boyunca iki büyük tur birden koşulacak.

Ama bu denk gelme La Vuelta’nın start listesini hiç zayıflatmadı. Giro’nun Tour’a olan tarihsel yakınlığı ve klasiklerle aynı zaman denk gelmesi pek çok ismin Tour’dan sonra dinlenip La Vuelta’yı seçmelerine sebep oldu. 

Dikkat çeken isimlerden bazıları, geçen senenin şampiyonu Primoz Roglic,Thibaut Pinot, Chris Froome ayrıca yine Ineos’tan Richard Carapaz, Estaban Chaves…

Etaplar çok zorlu

Vuelta biraz kısaltıldı ve 18 etap olarak koşulacak. Sadece dördüncü ve dokuzuncu etabı düz olan turda, diğer etaplar dağlık veya ciddi tırmanışlar barındıran Vuelta’nın kimliğine uygun etaplar olacak. 18 gün boyunca toplam yedi zirve finişi olacak. 

İlk hafta bir büyük tur için gerçekten zorlu bir rotaya sahip. İki çok yükseltili etap, üç zirve finişi ve  bunlardan birine ancak hava izin verdiği sürece çıkılabilecek dağlardan oluşan seçkisiyle İspanya Turu, en zorlu etapları altı güne sığdırdı. Organizatörlerin bu kararı yarış iptal olursa diye vermiş olma ihtimali var. 

İptal olacak mı?

La Vuelta, sorunsuzca bitebilir, kısa sürebilir, iptal olabilir veya beklenmedik gelişmeler yaşanabilir. Çünkü koronavirüs yarış için büyük bir sorun. Ülkeler her geçen gün önlemlerini artırırken, Giro’da peş peşe pozitif vakalar çıkarken, İspanya’da vakalar her geçen gün artarken Vuelta’nın 18 etabı tamamlayıp tamamlayamayacağından kimse emin değil. Ülkenin bazı bölgelerinin karantinaya gidebileceği, sokağa çıkma yasakları olabileceği konuşulurken yarış nasıl etkilenecek bilinmiyor.

Tour Paris’e ulaşmış, Giro, Milano yolunda olabilir ama dünya genelinde koronavirüs salgını şu anda Giro başladığından beri bile daha kötü hale gelmiş durumda. La Vuelta’nın zorlu ilk haftasının keyfini çıkarmak iyi bir fikir çünkü devamı her an iptal olabilir.

Geleceği belirsiz olan La Vuelta, 173 km’lik Irún –  Arrate etabıyla start aldı. 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!