Bizimle iletişime geçin

Haberler

DAĞ BİSİKLETİ MARATON DÜNYA ŞAMPİYONASI BAŞLIYOR

23-25 Ekim tarihleri arasında Sakarya’da yapılacak 2020 Dünya Dağ Bisikleti Maraton Şampiyonası’nın programı belli oldu.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 23-25 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek 2020 Dünya Dağ Bisikleti Maraton Şampiyonası’nın açılış programı ve takvimi açıklandı. 

Sakarya’da ilk kez düzenlenecek şampiyonanın açılış seremonisi 23 Ekim Cuma günü saat 20.00’da Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde gerçekleştirilecek. Şampiyona 25 Ekim Pazar günü yarışların ardından son bulacak. 24 Ekim Cumartesi günü ayrıca Gran Fondo Sakarya heyecanı da yaşanacak. 

2020 Dünya Dağ Bisikleti Maraton Şampiyonası’na 30 ülkeden 100 civarında sporcunun katılması bekleniyor.

Sakarya Belediye Başkanı Başkanı Ekrem Yüce, şampiyona heyecanı yaşamak için tüm vatandaşları Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’ne davet etti. 2020 Dünya Dağ Bisikleti Maraton Şampiyonası öncesinde şehrin tarihi, kültürel, sanatsal ve yöresel yaşamına ışık tutacak Sakarya EXPO alanı ise dört gün boyunca açık kalacak.

Gran Fondo Sakarya

Şampiyonanın etkinlikleri ise 24 Ekim Cumartesi günü Gran Fondo yarışları ile başlayacak. Tüm bisiklet tutkunlarının yarışacağı Sakarya Gran Fondo yarışları için yarışmacılar 24 Eylül Cumartesi günü Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nden saat 9.30’da start alacak. Kısa parkur 50, uzun parkur 100 kilometre olacak. Pedallar Kuzey Marmara Otoyolu güzergâhında çevrilecek. Cumartesi günü ayrıca saat 14.00 ile 17.00 arası sporcu kayıtları ve akreditasyon gerçekleştirilecek. Şampiyonanın basın toplantısı ise aynı gün saat 15.00’da Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde gerçekleştirilecek.

 Şampiyona 25 Ekim’de tamamlanacak

Dünyaca ünlü bisikletçilerin mücadele edeceği yarışlar 25 Ekim Pazar günü gerçekleştirilecek. Yerli ve yabancı birçok kanaldan canlı yayınlanacak yarışlar erkekler kategorisinde saat 12.00’da kadınlar kategorisinde ise saat 12.30’da başlayacak. Erkeklerde 110 kilometre kadınlarda ise 81 kilometre olan parkurda yarışacak bisikletçiler dünya şampiyonluğu için mücadele edecekler. Şampiyonanın ödül töreni ise kategorilerinde derece elde eden yarışmacılar bitiş noktasına ulaştığında gerçekleştirilecek.

“Ülkemizin tanıtımı açısından önemli bir şampiyona”

Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Erol Küçükbakırcı, “Bu organizasyonla Sakarya, bisiklet şehri olduğunu kanıtlayacak. Sakarya, dünyada bisikletle anılan şehirlerin arasına girmiş olacak.” dedi.

Küçükbakırcı, “Ülkemizin tanıtımı açısından önemli bir şampiyona. Organizasyona pandemi döneminde ev sahipliği yapmamız da ayrıca önemli.” dedi.

Türkiye’nin dağ bisikletinde henüz istenilen seviyede olmadığını belirten Küçükbakırcı, “Her ne kadar dağ bisikletinde çok başarılı değilsek de bu yönde çok ciddi yatırımlarımız oldu. Bugünkü organizasyonlarla gelecekteki başarıların önünün açılacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

Türkiye’yi şampiyonada altışar erkek ve kadın sporcunun temsil edeceğini dile getiren Küçükbakırcı, “Yarışı ortalarda bitirmemiz bizim için başarı. Çünkü çok zor bir parkur. Gelen sporcular da çok iyi. Dünya Şampiyonası, bisikletin olimpiyatlardan sonra yapılabilen en büyük organizasyonu. Bisiklette ilk defa bu şampiyonaya ev sahipliği yapacağız.” dedi.

EXPO’nun resmi açılışı 23 Ekim Cuma günü

Sakarya’nın dünyaya tanıtılacağı organizasyonda şehrin tanıtımına katkı sağlamak adına 28 bin metrekare alanda kurulan Sakarya EXPO, dört gün boyunca etkinlikler, bisiklet gösterileri, yarışmalar, eğlence gösterileri, halk oyunları, eğitici aktiviteler katılımcıların beğenisine sunulacak. Alanda ayrıca şampiyona sponsoru, dünya firmaları, ilçe belediyeleri de yer alacak. Sürpriz hediyelerin dağıtılacağı etkinliklere tüm vatandaşlar davet edildi.

Başkan Yüce’den şampiyona daveti

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, şampiyona heyecanını yaşamak için tüm vatandaşları Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’ne davet ederek, “Son ana geldik. Hafta sonu Sakarya’da şampiyonaya ev sahipliği yapıyoruz. Şehrimizin tanıtımı için de çok önemli gördüğümüz şampiyona için Ayçiçeği Bisiklet Vadisi’nde buluşalım istiyoruz. Tüm hemşerilerimi bu özel anlara tanıklık etmeye davet ediyorum” dedi.

 23-25 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek şampiyonanın programı şöyle:

 23 Ekim Cuma

13.30 – Sakarya EXPO Resmi Açılışı

Saat 20.00 – Açılış seremonisi

 24 Ekim Cumartesi

Saat 09.30 – Gran Fondo yarışları

Saat 14.00 / 17.00 – Sporcu kayıtları ve akreditasyon

Saat 15.00 – Basın toplantısı

 25 Ekim Pazar

Saat 12.00 – Dünya Şampiyonası Startı Erkekler Kategorisi

Saat 12.30 – Dünya Şampiyonası Startı Bayanlar Kategorisi

Ödül Töreni (ilk 3 sporcular geldikten sonra)

 Sakarya EXPO’nun etkinlik programı ise şu şekilde;

 23-24-25 Kasım – Saat 10.00 / Açılış – Saat 22.00 / Kapanış

Saat 12.00/17.00 – Çocuk atölyeleri etkinlikleri

Saat 19.00/22.00 – Bando, mehteran ve halk oyunları gösterileri

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

SHIMANO DEORE M-6100

Editoryal

VEGAN BESLENMENİN PERFORMANSIMA ETKİSİ NASIL OLUR?

Editoryal

NTT PRO CYCLING YENİ İSİM SPONSORUNU BULDU

Haberler

KONYA’DA “BİSİKLET YOLU KONTOL ZABITASI”

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!