Bizimle iletişime geçin

Haberler

GIRO D’ITALIA 2020 – STELVIO!

Stelvio tırmanışı beklendiği gibi Giro’daki tüm düğümleri çözdü ve yenilerini yarattı. Harika etap Jai Hindley’nin olurken, pembe mayo mücadelesi çok karıştı.

200 yıl önce yapımına başlanan Stelvio’nun mühendisi İtalyan Carlo Donegani bu efsane yolu yaparken bir gün gelip insanların nefeslerini tutarak izleyecekleri bir yarışa sahne olacağını muhtemelen düşünmemiştir. 

1953’ten beri Giro’da sıkça geçilen Stelvio tırmanışı, bu sene de yapacağını yaptı. 18. etapta genel klasman mücadelesini son üç etap için bambaşka bir hale soktu.

Pembe mayo mücadelesinde, lideri değiştirecek çok fazla olay olmayınca Deceuninck-Quick-Step’li Joao Almeida üçüncü etaptan beri pembe mayoyu taşıdı. İşleri Stelvio’nun çözmesi bekleniyordu, öyle de oldu. Pembe mayoya sadece 17 saniye uzakta başlayan Wilco Kelderman ve Sunweb’ten takım arkadaşı Jai Hindley, Ineos Grenadiers’dan Rohan Dennis ve  Tao Geoghegan Hart’ı da yanlarına alarak Stelvio’da atak yaptı.

Rohan Dennis’in bu ekibi taşırken gösterdiği mücadele hayran bıraktı. Herkes Hindley’nin Kelderman için çalıştığını düşünürken, Kelderman’ın az da olsa geriye düşmesi işleri değiştirdi. Kelderman pembe mayoya yürüdüğü yolda takım arkadaşı kadar iyi görünmedi. 

Hindley yola iki Ineos’luyla beraber devam etti. Rohan Dennis çalışmasının karşılığını Stelvio’nun yeni fatihi olarak aldı. Sonrasında Dennis’in de geriye düşmesiyle iki genç sporcu yollarına birlikte devam etti. Beyaz mayoyu taşıyan Jai Hindley’nin Stelvio’ya çıkarken bir türlü montunu giyememesi ve bu sırada birkaç kere bisikletinin kontrolünü kaybetmesi gergin anlar yarattı. 

Son tırmanışta tüm çalışmayı Geoghegan Hart’a bırakan Hindley, bu şekilde biraz da liderine karşı çalışmamış oldu. Etap zaferi de onun oldu. Avustralyalı sporcu ilk büyük tur galibiyetini kazandı.

Pembe mayo el değiştirdi

Tüm bunlar yaşanırken pembe mayoyu taşıyan Almeida pelotondan geriye kalanlarla birlikte yolculuğuna devam etti. Portekizli sporcu, verdiği büyük mücadele sonrası 15 etap sonra pembe mayosunu kaybetti. 

Kelderman her ne kadar geride kalsa da Hindley ve Geoghegan Hart’ın yarattığı zaman farkı Kelderman’dan pembe mayoyu almalarına yetmedi. Ama o efsane çaba, güne bir saniye arayla 2 dakika 58 ve 59 saniye geriden başlayan iki bisikletçiyi Kelderman’ın peşinden ilk üçe ve 15 saniyelik bir zaman farkına sokmayı başardı.

Stelvio’nun Kelderman’a pembe mayoyu getireceği tahmin ediliyordu. Ama bu kadar yakın rakiplerle değil. Kelderman’ın tek başına verdiği mücadele de onu biraz yordu. Takım arkadaşı Jai Hindley’nin daha iyi durumda göründüğü düşülürse liderine karşı atak yapar mı sorularını da uyandırdı. Ama takım arkadaşı tehlike oluşturmayacaksa bile Kelderman mayosunu son üç günde Ineos’tan korumak zorunda kalacak. 

Sonuç olarak Stelvio yine yapacağını yaptı.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

SHIMANO DEORE M-6100

Editoryal

VEGAN BESLENMENİN PERFORMANSIMA ETKİSİ NASIL OLUR?

Editoryal

NTT PRO CYCLING YENİ İSİM SPONSORUNU BULDU

Haberler

KONYA’DA “BİSİKLET YOLU KONTOL ZABITASI”

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!