Bizimle iletişime geçin

Haberler

BİSİKLETÇİLER ÖLÜMLERE DİKKAT ÇEKMEK İÇİN PEDAL ÇEVİRDİ

Bisikletçilerin trafikteki ölümlerine dikkat çekmek isteyen Türkiye’nin her yerindeki bisikletçiler, “Bisikletime çarparsan ölürüm” sloganıyla pedal çevirdi.

Türkiye genelinde yüzlerce bisikletçi, trafikteki bisikletçilerin ölümlerine dikkat çekmek için 25 Ekim Pazar günü önemli bir etkinlik düzenledi. Bisikletçiler, “Bisikletime çarparsan ölürüm” sloganıyla pedal çevirdi.

İzmir, Adana, Urfa, Ankara, Kocaeli, İstanbul, Bartın, Diyarbakır, Muğla, Eskişehir, Kırklareli, Aydın, Balıkesir, Antalya, Burdur, Mersin ve daha pek çok il ve ilçede düzenlenen etkinliklerde pedallar, yaşamını yitiren bisikletliler için çevrildi.

Son iki yılda 258 bisikletçinin, araç sürücülerinin arkadan çarpması sonucu hayatını kaybetmesine dikkat çekilen sürüşlerde, başka ölümlerin yaşanmaması için talepler dile getirildi. 

Bisikletlilerin bireysel olarak, dernekler ve takımlarla katıldıkları sürüşlerde ortak basın açıklaması yapıldı. Tüm illerde bisikletin bir ulaşım aracı olduğu ve hakları konusunda araç sürücülerinin bilgilendirilmesi gerektiği konusunda, ilgili bakanlıklara ve yerel yönetimlere çağrı yapıldı. 

Ortak açıklama yapıldı

Ortak metinde Bisikletli Yaşam Platformu’nun açıklamasına yer verildi.  Ölümlerin tamamının bisikletlilere emniyet şeridinde arkadan çarpmayla yaşandığına dikkat çekildi. Motorlu taşıt sürücülerinin “Duyarsız ve dikkatsiz” olması nedeniyle kazaların yaşandığını belirten açıklamalarda, “Aslında bunları kaza olarak nitelendirmek bile mümkün değil. Çünkü bir çok kaza motorlu araç sürücüsünün en sağda ve önünde giden bisikletliyi görmesine karşın yaşanıyor.

Yani görmesine karşın bisikletliye çarpıyor. Kaza sonrası ise beyanlar hep ‘görmedim ya da yolun ortasından gidiyordu’ diye oluyor. 258 kazada 258 sürücünün de haklı olması mantık dışı. Kazaların önemli bölümünde kamera görüntülerine baktığınızda da bu durum açıkça ortaya çıkıyor. Yani bisikletli için ölüm göz göre göre geliyor” denildi.

Kaza sayısındaki bu artışın artık toplumun her kesimi tarafından görülmesi gerektiği  ve bisikletli yaşamın gelişmesi için tedbir, denetim ve eğitimlerin artırılması gerektiğini ifade edildi. “Tüm bakanlık ve yerel yönetimlere Türkiye genelinde bir çağrı yapıyoruz. Hız sınırları kontrol altına alınmalı, bisikletin taşıt olarak sürücüler tarafından kabul görmesi sağlanmalı. Güvenli şeritler ayrılmalı. Evrensel kuralların müfredata alınması ve insana saygının üzerinde durulması için harekete geçilmeli” dendi.

“Bisiklet sürücüleri olarak öncelikle trafik güvenliği önlemlerin artırılmasını istiyoruz. Çünkü bisikletime çarparsan ölürüm. Bunun için tüm trafik birimlerinden tüm araç sürücülerine bu konuda durmaksızın uyarılar yapılmasını istiyoruz. Motorlu taşıt eğitimleri ve sınavlarında da bu konunun ciddi şekilde ele alınmasını istiyoruz. 

Ortada 258 can var. Sadece iki yılda kaybettiğimiz 258 kişi işte tüm bunların olmaması yüzünden hayatını kaybetti. Bu ölümleri durdurmak hepimizin elinde, devam etmesi ve ellerimizin kana bulanması da yine bizlerin elinde. Gelin bu kazaları durduralım” denilerek açıklamalara son verildi. 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!