Bizimle iletişime geçin

Editoryal

YORUM – BİSİKLET GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ MİDİR?

Bugün pek çok haber sitesi, Antalya’da bir refüjde duran sıra sıra bisikletleri neden belirtmeksizin “görüntü kirliliği” olarak adlandıran bir haber paylaştı. Bize göre ise tam aksine bisikletlerin doğayla, şehirle bütünleşmeleri, bisiklet kullanımının yaygınlaşması memnun edici gelişmeler.

Bugün pek çok haber sitesi peş peşe bir ajans haberini paylaştı.

Antalya Kepez ilçesine bulunan bir refüjde çekilen fotoğrafta, refüjde park eden bisikletler görülüyor. Ajans ve haber sitelerinin geçtiği haberde bu durum sebep göstermeksizin “görüntü kirliliği” olarak adlandırıldı.

Haber sitelerinin girdiği haberde şu cümlelere yer verildi.

Antalya’da bir caddenin refüjündeki ağaçların etrafı bisiklet otoparkına döndü.

Kepez ilçesi Güneş Mahallesi Mehmet Atay Caddesi etrafındaki iş yeri çalışanlarının bisikletlerini refüjdeki ağaçlara bıraktıkları görüldü. Sahipleri tarafından ağaçlara kilitlenen onlarca bisiklet cadde üzerinde görsel kirlilik oluşturdu. Ağaçlara sıralı şekilde kilitlenen bisikletlerin görüntüsü otoparkı andırdı.”

Haberde bu bisiklet parkının neden görüntü kirliliği olarak görüldüğü ya da gerçek otoparkların görüntü kirliliğine laf edilmezken bisikletlerin sıra sıra durmasının neden eleştirildiği konusunda bir açıklamaya yer verilmedi.

Etrafta görüntü kirliliği olarak adlandırılabilecek onlarca şey varken bu görüntünün tepki almasının sırrını biz çözemedik. Sıra sıra bisikletlerin, doğayla iç içe durduğu bir görüntü bize hiç rahatsızlık vermedi.

Bunlar bizim ülkemizde daha çok görmek istediğimiz görüntüler. Yurt dışına da bisikletlerin hem doğayla hem de şehirle bütünleşmeleri çok alışıldık bir durum.

Ülkemizde de görüntü kirliliği olarak eleştirilmesini değil, bisiklet kullanımının arttığını gösterdiği için memnuniyetle karşılandığı günlerin yakın olmasını dileriz.

Not: Eğer haberde belirtilmeyen bir sebepten dolayı yaşanan bir rahatsızlık varsa, açıklamasını da tabii ki öğrenmek isteriz.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Team Polti Kometa, 2024 yılında Ivan Basso ve Alberto Contador bisiklet projesinin yeni adı olacak

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!