Bizimle iletişime geçin

Haberler

LA VUELTA’NIN ARDINDAN

Beraberinde sezonu da kapattığımız La Vuelta’ya geçen sene de olduğu gibi Primoz Roglic damgasını vurdu. La Vuelta’dan geriye kalanlara göz attık.

Primoz Roglic geçen sene La Vuelta şampiyonluğu ile beraber ilk büyük turunu kazanmıştı. Bu yıl Tour de France’da son etabın hemen öncesinde yaşadığı dramatik sarı mayo kaybı, Sloven sporcu için bu sene de La Vuelta’yı çok önemli hale getirdi.

Bu sene La Vuelta takvim değişiklikleri ve koronavirüs önlemleri derken 18 etap olarak kısaltıldı. Fransa’daki Tourmalet tırmanışını Fransa’nın aldığı koronavirüs önlemleri nedeniyle gerçekleştiremeyen İspanya Turu’nda salgının etkisi bununla sınırlı kaldı. 

Yapılan koronavirüs testlerinin tümü negatif çıkınca, İspanya’da hastalık tırmansa da, tur Madrid’e ulaştı. Madrid’de koşulan 18. etabı Sam Bennett’ı sprintte geçmeyi başaran Pascal Ackermann aldı.

Primoz Roglic ise geçen senenin ardından bu yıl da La Vuelta’yı kazanarak unvanını korumayı başardı. 

Nasıl oldu?

Jumbo-Visma’lı Roglic, La Vuelta 2020 boyunca kırmızı mayoyu ya taşıdı ya da en yakın takipçisiydi. Ineos Grenadiers bisikletçisi Richard Carapaz, Roglic’in en büyük rakibi oldu. İkili kırmızı mayoyu kimselere bırakmadı ve Roglic mayoyu 13, Carapaz beş etap boyunca taşıdı.

17. etabın son 3 kilometresi ise çok büyük bir heyecana sahne oldu. Primoz Roglic Tour de France’ın 20. etabında sarı mayoyu Tadej Pogacar’a kaptırmış ve Tour şampiyonluğundan olmuştu. Vuelta’da da yine sondan bir önceki etapta korkulu rüya gördü.

Madrid öncesinde Roglic ve Carapaz’ın genel klasman sıralamasındaki zaman farkları 45 saniyeydi. Richard Carapaz etabın son 3 kilometresinde atak yaptı ve Roglic ona ayak uyduramadı. Roglic, zaman farkını biraz da Movistar’ın çalışmasıyla çok açılmasına engel olabildi ve 21 saniye kaybetse de şampiyonluğu bırakmadı. 

31 yaşındaki bisikletçi bir büyük turu daha son etap öncesi kaybetseydi kariyerine nasıl etkisi olurdu, geri dönebilir miydi gibi sorular Roglic için ne mutlu ki cevapsız kaldı. 

Tour de France’da çokça bu yılın Slovenlerin yılı olduğu konuşulmuştu. İki büyük tur kazanmayı başaran Sloven bisikletçiler için sezonun bitimine gelindiği bu günlerde gerçekten yılın öyküsünü yazdılar denilebilir. 

Podyum notları

Primoz Roglic La Vuelta şampiyonluğu unvanını korumayı başarırken, kariyerinin de ikinci büyük turunu kazandı. 

Genel klasmanda ikinciliği Roglic’i çokça korkutan Richard Carapaz alırken, tur boyunca verdiği güçlü mücadele sonrası Hugh Carthy üçüncü sırayı aldı. 

Roglic, sadece iki yıl üst üste şampiyon olma başarısını göstermedi. Jumbo-Visma’lı isim ayrıca yeşil puan klasmanı mayosunu da iki yıl peş peşe kazandı. 

Beyaz mayoyu Movistar’dan Enric Mas, dağların kralı mayosunu Guillaume Martin (Cofidis, Solutions Crédits) giydi. En başarılı takım ise Movistar oldu. 

La Vuelta’nın bitişiyle beraber yol bisikletinde hem kadın hem erkeklerde sezon kapanmış oldu. Daha çok konuşulacağa benzeyen yarışlara, dramalara, başarılara sahne olan, en basitinden aylarca pandemi etkisinde yapılamayıp yola sıkıştırılmış bir takvimle devam eden 2020 sezonu pek çok anı bırakarak veda etti. 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!