Bizimle iletişime geçin

Haberler

NEZİR SONAKIN’I KAYBETTİK

Başarılı eski milli bisikletçi ve bisiklet antrenörü Nezir Sonakın, Konya’da 10 gündür tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti.

Bisiklete uzun yıllar sporcu, antrenör ve idareci olarak değerli hizmetleri bulunan Nezir Sonakın hayatını kaybetti. Sonakın, Konya’da 10 gündür tedavi gördüğü Meram Devlet Hastanesi’nde hayata gözlerini yumdu. 

Başarıları ve katkıları

Makedonya’nın Üsküp kentinde 1935 yılında doğan Nezir Sonakın bisiklet sporuna 1952 yılında doğduğu yerde başladı. O yıllarda bisiklet branşında en büyük organizasyon Ankara – İstanbul yarışı için Yugoslavya Milli Takımını temsilen 1953 yılında ilk defa Türkiye’ye geldi. Bu yarışta etap kazandı ve genel klasmanda üçüncü oldu.

Nezir Sonakın 1954 yılında Yugoslavya ile Türkiye arasında imzalanan Serbest Göç Anlaşması ile Ankara’ya geldi. Nezir Sonakın o yıl Yugoslavya’da yapılan BMW büyük yarışını kazanmış, arkadaşları Avrupa’nın yolunu tutarken o anavatanı tercih etmişti.

Akrabası olan Seyfi Sonakın’ın soyadını alan Nezir Sonakın Türk Vatandaşı oldu. Hacettepe forması altında 10km zamana karşı Türkiye birincisi oldu.

1965’e kadar sporcu olarak forma giyen büyük sporcu Sonakın 60’tan fazla kez milli forma giydi. Zamana karşı, yol yarışlarında kendini kanıtladı. Lübnan, Yugoslavya ve Ankara – İstanbul turlarında şampiyon oldu.

Spor hayatından sonra antrenörlük ve il temsilciliği yaptı. Federasyonların teknik komitelerinde görev yaptı. Münih 1972 Olimpiyatlarına katılan Erol Küçükbakırcı, Seyit Kırmızı, Rıfat Çalışan, Mevlüt Bora, Ali Hüryılmaz ve Haluk Günözgen’den oluşan takımın antrenörlüğünü yaptı.

Bisiklet camiasının büyük ismine rahmet ve sevenlerine başsağlığı dileriz.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

BİSİKLETLİ BİR COĞRAFYA KİTABIYDI FİKRET ALBAY

Editoryal

SALCANO SAKARYA TRANSFERE DEVAM EDİYOR

Editoryal

FAT BİKE İLE KARTEPE MACERASI

Editoryal

BREZİLYALI BİSİKLETÇİ BEYŞEHİR’DE

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!