Bizimle iletişime geçin

Haberler

ÇALINAN BİSİKLETİNİ SATILDIĞI HURDACIDA BULDU

Antalya’da yaşayan Efe Efetürk, geçen yıl çalınarak 20 liraya hurdacıya satılan 3 bin lira değerindeki bisikletini kendi çabasıyla buldu. Efetürk, başka bisiklet severlerin mağdur olmaması için de sosyal medyada yardım grubu kurdu.

DHA’nın haberine göre, Antalya’da yaşayan Efe Efetürk, geçen yıl çalınan 20 liraya hurdacıya satılan 3 bin lira değerindeki bisikletini kendi çabasıyla hurdacıda buldu. Efetürk, başka bisiklet severlerin mağdur olmaması için de sosyal medyada yardım grubu kurdu.

Geçen yıl 34 yaşındaki Efe Efetürk, bisikletini market girişine bırakıp, alışveriş için içeri girdi. Markete girdikten sonra içi rahat etmeyip dışarı çıkan Efetürk, bisikletinin yerinde olmadığını fark etti. Çevredeki güvenlik kamerası görüntülerini inceleyen Efetürk, kendisi markete girer girmez bir kişinin bisikleti alıp uzaklaştığını gördü.

Bunun üzerine polis merkezine giden Efetürk, şikayetçi oldu. Efetürk, çalınan bisikletini kendisi de aramaya başlayıp, satılmış olabileceği yerlere giderek bakmaya başladı. Bir süre sonra Yeşildere Mahallesi’ndeki bir hurdacıda çalınan bisikletini bulan Efetürk, polisi arayarak bilgi verdi. Polis ekipleri çalınan bisikleti alarak Efetürk’e verdi.

3 bin liralık bisiklet 20 liraya satılmış

3 bin liraya aldığı bisikletinin 20 liraya hurdacıya satıldığını öğrendiğini anlatan Efetürk, kendisi gibi başkalarının da mağdur olmaması için sosyal medyada çalınan bisikletini arayan kişileri buluşturmak için grup kurduğunu aktardı.

Efetürk, “Antalya Bisiklet Sevenler Grubu’yla ortak oluşturulan grubun, şu an bine yakın üyesi bulunuyor. Bisikleti çalınanlar, Antalya Bisiklet Hırsızlığı – Destek ve Yardım Grubu isimli oluşumda birbirine yardımcı oluyor. Hırsızlıklara ait güvenlik kamerası kayıtlarının da paylaşıldığı grupta, bisiklet severler birbirlerini hırsızlıklara karşı uyarıyor” diye konuştu.

Bisikleti çalınınca kendisini çok kötü hissettiğini söyleyen Efe Efetürk, Çok üzgün bir şekilde eve gittim. Ertesi gün bisikletimi bulabileceğim yerlere gittim. Çalanlar madde bağımlısı kişilerdi. Bisikletimin orada olduğunu biliyordum ancak alamıyordum. Polisin yardımıyla birlikte bisikletimi bulabildim” dedi.

Kamera kayıtlarının çoğu zaman bisikletin çalınma anını izlemekten öteye geçmediğini belirten Efetürk, Çalındığı gün bisikletimi düşünmekten uyuyamamıştım. Bunun üzerine arkadaşlarımdan yardım istedim. Sosyal medyada paylaşımlar yaptım. Bisikletim bulunduktan sonra benim durumuma düşen kişilere destek olmak için bir grup kurduk. 

Bisikletimi bulduktan sonra kesinlikle kilitlere güvenemedim ve bisikletimi dışarıda bırakmadım. Artık eve çıkarıp odama koyuyorum. Kamera kayıtları çalınan bisikletleri bulmaya yardımcı oluyor ancak çoğu zaman yalnızca çalınma anını izlediğimizle kalıyoruz” diye konuştu.

Bisikletleri bulmak için yardımlaşıyorlar

Grupta insanların bisikletleri bulabilmek için büyük dayanışma içerisinde olduğunu söyleyen Antalya Bisiklet Sevenler Grubu üyesi Alpaslan Coşkunoğlu ise, “Bu hırsızlık olayını mevcut grubumuzda takip etme şansımız yoktu. Çok fazla bununla ilgili ilan olunca arkadaşlarla başka bir grup yapalım dedik. Bu grupla birlikte Antalya’da büyük bir ağ ördük. Bir bisiklet çalındığında grupta bununla ilgili ilan açılıyor. O bölgelerde oturan arkadaşlar bisikletlerin bulunabileceği yerlere bakıyor” dedi.

Çalınan bisikletlerin genelde aynı yerlerde bulunduğunu belirten Coşkunoğlu, “Kilitlere güvenip bisikletleri bırakamıyoruz çünkü çok kolay kırılabiliyor. Çalınan bisikletlerin genelde gittiği yerlere gidip bakıyoruz. Genelde baktığımız yerlerde de bisikletlerimizi buluyoruz. Çalınan bisikletini pazarlık yapıp, para verip alan arkadaşlarımız var. 3 bin liralık bisikleti pazarlık yapıp 50-100 liraya almaya çalışıyoruz” diye konuştu. (DHA)

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!