Bizimle iletişime geçin

Haberler

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ BİSİKLET YOLU YAPTI

Bursa Uludağ Üniversitesi kendi öz gelirleriyle yaptığı İzmir Yolu-Üniversite Metro İstasyonu arasındaki yol genişletme çalışmalarında sona geldi. Yola yaya ve bisiklet yolları da eklendi.

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) kendi öz gelirleriyle yaptığı İzmir Yolu-Üniversite Metro İstasyonu arasındaki yol genişletme çalışmalarında sona geldi. Yola yaya ve bisiklet yolları da eklendi. Tamamen yenilenen yol törenle kullanıma açıldı.

Daha ulaşılabilir ve modern bir alt yapı hedefiyle Eylül ayında yapımına başlanan İzmir Yolu-Üniversite Metro İstasyonu arasındaki 800 metrelik yolun genişletme çalışmaları tamamlandı. Tamamen üniversitenin öz gelirleri ile yapılan yeni yol sayesinde kampüs içerisindeki araç trafiğinin rahatlaması hedefleniyor.

Yaklaşık 3 milyon 500 bin TL’ye mal olan yenileme çalışmalarında yaya ve bisiklet yolları yapıldı. Ayrıca yol boyunca yeni park alanları oluşturuldu. Gidiş-geliş olarak yapılan bisiklet yolu, yeni yapılan yol boyunca devam ediyor. 

“Yol problemi̇ kalmayacak”

Açılış töreninde konuşan Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, kampüsün yollarının uzun yıllardır süregelen bir sorun olduğuna vurgu yaparak, “Her gün binlerce kişinin girip çıktığı 15 bin dönüm büyüklüğünde bir kampüse sahibiz. Ancak yollarımız üniversitemizin şanına yaraşır değildi. 

İlk aşamada bugün açılışını yaptığımız kısmı hizmete sokuyoruz. Ardından da kütüphaneye giden yolun çalışmalarına başlayacağız. Üçüncü olarak da Özlüce kapısını ve ona giden yolu inşa etmek istiyoruz. Yol çalışması bakımından nihai çalışmamız da Görükle kapısından yeni yurtlara giden yol olacak.” şeklinde konuştu.  

Yenileme çalışmaları kapsamında yıllardır büyük bir sorun olan ve çok sayıda kazaya sebebiyet veren İzmir Yolu bağlantısı sorunu da çözüme kavuşturuldu. Metro İstasyonu’ndan Balıkesir-İzmir tarafına giden araçların üniversite giriş kavşağına hiç uğramadan doğrudan İzmir Yolu’na bağlanmaları sağlandı. Yeni açılan 330 metrelik yol sayesinde kampüse giriş kavşağında yaşanan yoğunluk ve araç sıkışıklığı giderildi.

Kütüphane yolu bir ay boyunca kapalı

Üniversite yönetimi, kampüs içerisindeki yolların yenilenmesi ve daha modern bir görünüme kavuşturulması amacıyla yeni bir projeyi daha hayata geçiriyor. Kampüsün ana giriş kapısından Prof. Dr. Fuat Sezgin Kütüphanesi’ne giden yol da yenilenecek. 

Aralık ayının ilk gününde başlatılan çalışmalar kapsamında yolun bir ayı aşan bir süre boyunca trafiğe kapatılması kararlaştırıldı. İzmir Yolu-Üniversite Metro İstasyonu arasındaki yenilenen yolun trafiğe açılmasının ardından, Kütüphane’ye giden yol araç trafiğine kapatıldı. Yaklaşık 2 kilometrelik yolun yenileme masrafının yine üniversitenin kendi öz kaynaklarından karşılanacağını açıklandı.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!