Bizimle iletişime geçin

Haberler

ÇORUM’DA BİSİKLET YOLU PLANLARI DEĞİŞTİ

Çorum Belediyesi tarafından şehrin merkezi caddelerine yapılmak istenen bisiklet yolu planları esnafın itiraz etmesi sonucu değişikliğe uğradı.

Çorum Belediyesi tarafından şehrin merkezi caddelerine yapılmak istenen bisiklet yolu planları esnafın itiraz etmesi sonucu değişikliğe uğradı. 

Çorum Belediyesi, ÇORBİS projesi kapsamında yeni bisiklet yolu yapmaya devam ediyor. Belediye’den yapılan açıklamada, Belediye Başkan Yardımcısı Lemzi Çöplü, sokağa çıkma kısıtlamasını fırsat bilerek Gazi ve İnönü Caddelerindeki çalışmaları başlattıklarını söyledi. 

İlk etapta Recep Tayyip Erdoğan Caddesi kavşağı ile Atatürk Anadolu Lisesi arasında çift yönlü bisiklet yolu çalışmalarını tamamlayacaklarını vurgulayan Çöplü, bu çalışmanın etaplar halinde Kuzey Kampüsüne kadar devam edeceğini ifade etti.

Belediye Başkan Yardımcısı Lemzi Çöplü, acil durumlar ile esnaf ve vatandaşların kısa süreli duraklamaları için indir-bindir cepleri yapacaklarını dile getirdi.

Araçların kısa süreli duraklamaları için bu güzergahta üç noktaya cep yapacaklarını kaydeden Çöplü, “Yaptığımız bu çalışmayla birlikte hem trafik akışı normal seyrinde devam edecek hem de ulaşım için bisiklet tercih eden hemşerilerimiz bisiklet yollarından rahatça seyredebilecek.” diye konuştu.

Esnaf itiraz etti

Yapılan bu planlardan Çorum halkı memnun kalırken, bazı esnaflar yapılan çalışmalar sırasında ve sonrasında işlerinin aksayacağını söyleyerek itiraz etti. Çorum Hakimiyet Gazetesi’nin haberinde,

“Projeyi eleştiren esnaflardan biri “Aracıyla gelen müşterilerimizin duraklamasını geçtik, dükkanımıza gelen malları nasıl teslim alacağız ve acil durumlarda ne olacak?” diye sordu. Esnaflar uygulama ile ilgili olarak aydınlatıcı açıklama beklediklerini ifade ettiler.

Çorum’un bisiklet kullanımı açısından örnek bir şehir olması için atılan adımları takdirle karşıladıklarını anlatan bisiklet kullanıcıları ise, gerçekleştirilen düzenlemeleri olumlu bulduklarını ifade ederek emeği geçenlere teşekkür ettiler. Vatandaşlar, düzensiz park edilen araçlardan dert yanan esnafın rahat bir nefes alacağını savundu. Araç ve yaya trafiğinde yaşanan aksamaların da böylece son bulacağını vurguladılar. 

Türkiye’nin çeşitli illerinde başarıyla uygulanan bisiklet yollarının Çorum’da da yerini alması gerektiğinin altını çizen vatandaşlar, yapıcı eleştiriler ışığında mağduriyet oluşturmayan çözümler üretilebileceğine işaret ettiler.” denildi.

Belediye planlarda değişikliğe gitti

Tüm bu gelişmelerin sonrasında Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Gazi Caddesi’ndeki mağduriyet yaşadığını söyleyen esnafla görüştü. Çorum Haber’in haberine göre, esnafın da şikayetleri göz önünde bulundurularak projelerde değişikliğe gidildi. Başkan Aşgın, gazetecilere yaptığı açıklamada esnafı da bisiklet kullanıcılarını da mağdur etmeden bir çözüm bulduklarını söyledi.

Başkan Aşgın, Gazi Caddesi’ne sürekli araç park edildiğine ve zaten bir şeridin kullanılamadığına dikkat çekti. Esnafın da talepleri dikkate alınarak, caddenin tek tarafında 2 metre 30 santim olarak planlanan bisiklet yolu caddenin iki yönüne paylaştırıldı. 1m 20cm olarak yeniden belirlenen ölçü sayesinde esnafın arabayla gelen müşterileri için de kısa süreli park imkanı sunulacağı söylendi. 

Başkan Aşgın, caddelerde park yapmanın büyük problem olduğunu, geçici park yapılmasına izin verileceğini, uzun süreli parklar için ücretli sisteme geçileceğini söyledi. Aşgın, iki caddenin de boydan boya bisiklet yoluna kavuşacağını ve esnafın zarar görmesini istemediklerini belirtti. Bu şekilde hem bisikletçilerin hem esnafın mutlu olacağı bir çözüm bulunduğunu söyledi. 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!