Bizimle iletişime geçin

Haberler

WOUT VAN AERT SEZONUN İLK GALİBİYETİNİ ALDI

Wout van Aert, bu sezon ilk cyclo-cross galibiyetini memleketinden geçen X20 Badkamers Trofee – Azencross’da aldı.

Wout van Aert - Fotoğraf X20 Badkamers Trofee

Wout van Aert, bu sezon ilk cyclo-cross galibiyetini memleketinden geçen X20 Badkamers Trofee – Azencross’da aldı. 

X20 Badkamers Trofee’nin 23 Aralık Çarşamba günü koşulan ayağı, bir sporcu için özel bir anlam taşıyordu. Belçikalı Wout van Aert için yarış memleketinden geçiyordu. O da yarışta hem zafere uzanmayı hem de Mathieu van der Poel’u geçmeyi başardı.

Wout van Aert, Herentals’daki çamur festivalinde, finişe Van der Poel’ün 35 saniye önünde geldi. Kendi evindeki bu galibiyet Belçikalının 2020-21 cyclo-cross sezonunun ilk zaferi oldu. 

Mathieu van der Poel, ikinci sırayı alırken, Michael Vanthourenhout (Pauwels Sauzen-Bingoal), üçüncü oldu. 

Yarış ağır, engebeli ve teknik yeni bir parkurda gerçekleşti. Van der Poel ve Van Aert diğer bisikletçilerle aralarını çok açtılar. Onlara yakın kalabilen tek bisikletçi Vanthourenhout oldu.  Cyclingnews’un yorumuna göre Van der Poel dağ bisikleti yarışı deneyimini, dik kaygan inişlerde kendine güvenli bir şekilde bisikletini idare ederken gösterdi.

Van Aert ise aksine, ilk turlarda birden fazla bisiklet değişikliği yaptı, doğru basıncı ayarlamaya çalıştı ve Hollandalıyı yakalamak için değerli enerjisini kullanmak zorunda kaldı. 

Van der Poel üçüncü turda da liderliğini kurdu ancak dünya şampiyonunun teknik bölümleri daha rahat geçmek için kullandığı düşük lastik basınçları kendisine yarışa mal oldu. Pitlerden çok uzakta lastiği patladı ve Van Aert onu yakalayabildi. Belçikalı üstüne 30 saniyelik sağlam bir avantaj da elde etti. 

Son turda Van Aert, yarım dakikalık boşluğu kapatamayan ve enerjisini daha büyük yarışlar için saklıyor görünen Van der Poel’ün 35 saniye önünde galip geldi.

Fotoğraf: Luc Claessen/Getty Images
Rakiplerin durumu 

Wout van Aert yolda geçirdiği harika sezondan sonra cyclo-cross’a döndüğünde kendisinden kısa zamanda çok fazla şey beklenmemesi gerektiğini söylemişti. Cyclo-cross’da olduğu kadar yolda da büyük rakibi olan Mathieu van der Poel, sezonunu daha geç açsa da sezonuna hem zaferle başladı hem de üstüne iki yarışdaha kazandı.

Jumbo-Visma ile bir antrenman kampından geri dönen Van Aert, Namur’da gerçekleşen cyclo-cross World Cup’da rakibiyle bu sezon ilk kez karşılaştı. O yarışı Hollandalı kazanırken, Van Aert hemen peşinden ikinci oldu. 

İki bisikletçinin Ocak sonunda yapılacak dünya şampiyonasında kozlarını paylaşmaları bekleniyor. Şu an ikisinin de üçer dünya şampiyonluğu bulunuyor. Van der Poel unvanını korumak için mücadele edecek. 

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!