Bizimle iletişime geçin

Editoryal

TOUR OF ANTALYA İPTAL OLDU

Bisiklet tutkunlarını üzecek haber Tour of Antalya’dan geldi. 11-14 Şubat tarihleri arasında yapılması beklenen 2021 Tour of Antalya koronavirüs sebebiyle iptal oldu. İptali turun organizatörü Aydın Ayhan Güney’e sorduk.

Bisiklet tutkunlarını üzecek haber Tour of Antalya’dan geldi. 11-14 Şubat tarihleri arasında yapılması beklenen 2021 Tour of Antalya koronavirüs sebebiyle iptal oldu. İptali turun organizatörü Aydın Ayhan Güney’e sorduk.

11-14 Şubat tarihleri arasında yapılması beklenen 2021 Tour of Antalya koronavirüs sebebiyle iptal oldu. Dördüncü kez yapılacak tura altı WorldTour takımının katılması bekleniyordu.

Bu yıl WorldTour takvimi koronavirüs yüzünden iptal edilen yarışlar yüzünden Şubat sonuna kadar boş kaldı. Üç yıldır Şubat ayında düzenlenen Tour of Antalya hem başarılı grafiği hem de takvimin uygunluğu sebebiyle bu yıl pek çok takımın tercihi olacaktı. 

Hazırlıkları tam anlamıyla süren Tour of Antalya’ya bu yıl, yedişer sporcuyla 22 takımın katılması bekleniyordu. 12 pro, iki continental ve iki Türk takımının yanı sıra WorldTour takımları Team Sunweb (Team DSM) Deceuninck Quick – Step, Astana Pro Team, UAE Team Emirates, Movistar, Israel Start-Up Nation takımları mücadele edecekti. 

Ne yazık ki bisiklet severlere kötü haber geldi. Koronavirüs önlemleri kapsamında 4. Tour of Antalya iptal oldu. Bisiklet severleri üzen iptal süreçlerini turun organizatörü Argeus Travel’dan Aydın Ayhan Güney ile konuştuk.

İptal karar neden alındı, nasıl gelişti karar alma süreci?

Tabii ki bu karar en çok bizi üzdü. Aylardır hazırlanıyorduk ve pandeminin yeni bir dalga yaratma ihtimalini düşük görüyorduk ama tüm dünyada hızla artması tüm yetkili kurumların ve bizlerin organizasyonu tekrar gözden geçirme ihtiyacı hissetmesine sebep oldu.

Her ne kadar sporcuların ve teknik heyetin riski az olsada emniyet güçleri ile birlikte 1500 kişiden fazla bir ekibin bir hafta boyunca birlikte çalışacak olması riskin tekrar ele alınmasına sebep oldu. Zaten UCI tarafından yayınlanan çok katı kurallar var ve hepsini uygulamak zorundaydık ama ne yapılırsa yapılsın özellikle görevliler için risk yok edilemiyor. Son 20 gündür yoğun çalışmalar sonucunda pandemi kuralları gereği Bisiklet Federasyonu tarafından iptali onaylandı.

Bekleniyor muydu böyle bir karar? 

Bu kararı 20 gün öncesine kadar beklemiyorduk ve bu sebeple tüm hazırlıklarımız tamamlamıştık. Hatta 22 takımlık start listesi dahi hazırdı. Turizmde yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen neredeyse tamamı turizm şirketi olan sponsorlarımız desteklerini sürdürme kararı almıştı. 

Tüm bunlara rağmen iptal kararı tabi ki hepimizi çok üzdü ama sağlık her şeyden önemli ve önümüzde organizasyonun daha güçlü şekilde devam edeceği uzun yıllar var. 2020 yılında yapabildiğimiz tek organizasyon Tour of Antalya’ydı ve diğer tüm organizasyonlarımız iptal oldu. Sezona tekrar Tour of Antalya ile başlamayı çok istiyorduk ama maalesef olmadı.

2020 Tour of Antalya şampiyonluk podyumu
2020 Tour of Antalya şampiyonluk podyumu
Yarışın 2021’de yapılmamasının 2022’ye herhangi bir olumsuzluğu olur mu? 

Zannetmiyorum. Her yıl kendi içinde değerlendirilir. İptal edilen yarışlar sebebiyle 2021 için çok fazla talep aldık hatta dört pro takıma onay veremedik. 2022 yılında pandemi sıkıntısı bu şekilde olmazsa tüm yarışlar yapılacaktır ve özellikle WorldTour ve pro takım talebi azalabilir ama Antalya Turu hiçbir zaman takım bulma sıkıntısı çekmemiştir. Hedeflerine uygun kriterlerde takımları her zaman getirebilmiştir.

Aydın Ayhan Güney sözlerine:

“Organizasyonun yapılabilmesi için tüm seçenekleri bizimle birlikte değerlendiren Antalya Valiliği’ne, Spor Bakanlığı ve Bisiklet Federasyonu’na, Turizm Bakanlığı’na ve tüm olumsuzluklara rağmen fedakarlık yapan sponsorlara bisiklet camiası olarak teşekkür etmemiz gerekiyor. Onlar da şartları bizim kadar zorladılar ama konu sağlık olunca risk kazanç dengesi baştan bozuluyor.” diyerek son verdi.

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

BİSİKLETLİ BİR COĞRAFYA KİTABIYDI FİKRET ALBAY

Editoryal

SALCANO SAKARYA TRANSFERE DEVAM EDİYOR

Editoryal

FAT BİKE İLE KARTEPE MACERASI

Editoryal

BREZİLYALI BİSİKLETÇİ BEYŞEHİR’DE

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!