Bizimle iletişime geçin

Editoryal

DECATHLON İLE #SPORADEVAM | TRAİNER ANTRENMANLARINI KEYİFLİ KILACAK ÖNERİLER

Cyclist Türkiye Decathlon ile birlikte, evde geçen pandemi günlerinde çok revaçta olan trainer antrenmanlarınızı keyifli kılacak öneriler sunuyor ve dikkat etmeniz gereken noktaları sıralıyor.

Fotoğraf Getty Images

Cyclist Türkiye Decathlon ile birlikte, evde geçen pandemi günlerinde çok revaçta olan trainer antrenmanlarınızı keyifli kılacak öneriler sunuyor ve dikkat etmeniz gereken noktaları sıralıyor. 

Koronavirüs pandemisi tüm dünyayı etkilemeye devam ederken, hastalıktan korunmak amacıyla zorunluluklar dışında genelde evlerimizdeyiz. Kısıtlamalar sürdüğünden hafta sonlarının favori aktivitelerinden bisiklet sürüşlerine de ara verilmek durumunda kalındı. 

Hem kış, hem pandemi sebebiyle bisikletimiz bir kenarda umutla güzel günleri beklerken, eski alışkanlıklar yerini hareketsiz bir yaşama bırakabiliyor. Peki, bunun önüne geçmek için ne yapmalı? Evde trainer ile antrenman yapmak bir bisikletçi için en uygun seçenek. 

İç mekan sürüşlerine alışık olmayanlar ya da dışarıyı özleyenler için trainer antrenmanlarını keyifli kılacak pek çok seçenek mevcut. Önerilerimizi ve dikkat etmeniz gereken noktaları sıraladık.

Egzersizlere ara vermeyin

Bisikletçiler genelde dış mekan antrenmanlarına alışık olduklarından bisikletlerinden uzak kaldıklarında hareketsiz kalmak çoğu için kaçınılmaz olur. Bunu önlemek için evde yapılabilecek egzersizler özellikle pandemi döneminde büyük önem taşıyor. İç mekanda yapılabilecek çalışmalara uzaksanız bile merak etmenizi gerektirecek bir şey yok.

Çok temel hareketlerle hiçbir ekipmana ihtiyaç duymadan yapabileceğiniz squat, plank gibi egzersizler bu konuda kurtarıcı rol oynuyorlar. Gün içinde ayıracağınız bir saat gibi kısa bir sürede  hem kaslarınızı çalıştırıp hem de trainer antrenmanlarınızı destekleyebilirsiniz. 

Fotoğraf: Getty Images

Online egzersiz çalışmalarına katılın

Pandemiyle beraber iyice yaygınlaşan online egzersiz ve antrenman uygulamaları, ev çalışmalarınızı düzene sokabilir. Arkadaşlarınızla veya yeni tanışacağınız antrenman arkadaşlarıyla buluşmak, derslerin bir program dahilinde ilerlemesi sizi trainer antrenmanlarınız için motive eder. 

B’TWIN Training ve iki aylık deneme sürümü ücretsiz olan “Peloton app” gibi online egzersizlerin yer aldığı uygulamaları takip edebileceğiniz gibi artık herkesin bildiği Zwift gibi platformlarda yarışlara katılabilir, farklı evrenlerde sürüş yapabilirsiniz.

Fotoğraf Trevor Raab

Alanınızı oluşturun

Evde trainer antrenmanlarınıza başlamadan önce yerinizi belirlemeniz kolaylık sağlar. Trainer ekipmanlarınızı, bisikletinizi, bilgisayar veya televizyonunuzu her seferinde ayarlamak sizi egzersize başlamaktan alıkoyabilir. Balkonda çalışmayı seviyorsanız balkonda veya evin uygun, sevdiğiniz bir köşesinde trainer alanınızı hazırlayıp sabit bırakabilirsiniz. 

Televizyon ve bilgisayarınızı karşınıza konumlandırabileceğiniz şekilde bir ayarlama yapmak antrenmanlarınızı keyifli kılacak aktivitelere olanak tanıyacaktır. Vantilatör ferahlığına da ihtiyaç duyabileceğinizden alanınızı prizlere yakın bir yere kurmanız önemli.

Trainer’ınızın altına bir şey koymanız mecburi olmasa da bir mat kullanmak hem darbeleri engelleyip çizilmeleri önleyecek hem de terinizin zemine gelmesine engel olacaktır. 

Fotoğraf Justin Paget Getty Images

Trainer seçiminiz önemli 

Bisikletinizin yeni en yakın arkadaşı olacak trainer seçiminiz önemli. Pandemiyle birlikte çok talep görmeye başlayan trainer’ların bütçenize göre pek çok seçeneği bulunuyor. Bisikletinize uyumlu, smart bağlantıya uygun, çevre ekipmanlarıyla tam bir set haline gelen bir trainer, size dışarıyı aratmayan bir sürüş keyfi verebilir. 

Önerimiz,

Van Rysel N’Ride 500 Trainer modeli, kolay kullanımıyla dikkat çekiyor. InRide 500’ün rahat direnci, güçlü, akıcı ve sessiz pedal çevirmeyi sağlayan bir home trainer olmasını sağlıyor. Trainer 1500 Watt’lık güce sahip. Bağlantı seti smart bağlantıya uygun olan Van Rysel N’Ride 500 Trainer, sessiz olması, pedal dönüş kolaylığı sağlaması, fren kontrolü ve yer kaplamaması için katlanabilir olma özellikleriyle öne çıkıyor.

Tamamlayıcı ekipmanlarla destekleyin

Trainer çalışmalarınızı keyifli kılacak tek şey takip ettiğiniz programlar değil. Trainer’ınızı tamamlayacak ufak ama önemli ekipmanlar sürüş kalitenizi önemli oranda etkiler. Bunların başında ön tekerlek desteği geliyor. Trainer’ınızı kullanırken arka tekerleğiniz sabit ve hafif yüksekte olduğundan düzgün bir duruş için ön tekerlek desteği kullanılması öneriliyor.

Önerimiz,

Van Rysel Home Trainer Ön Tekerlek Desteği, trainer sürüşünüz sırasında doğru ve zorlanmayacağınız bir pozisyon elde etmenizi sağlıyor. Ön tekerleği sabitlemenize ve bisikletin ön tarafını hafifçe kaldırmanıza imkan tanırken titreşimi ve kaymayı da önlüyor. 

Suyu unutmayın

İç mekan antrenmanlarınızda da su içmeyi unutmamak sağlığınız açısından çok önemli. Evde olduğunuz için suyu matarayla bisikletinize almaktansa bardağa uzanmayı veya kalkıp mutfağa gitmeyi de seçebilirsiniz. Ama bu su içmeyi ertelemenize ve antrenmanınızdan kopmanıza sebep olabilir. Mataranızın aynı dışarıdaki gibi yanınızda olması ise bir hatırlatıcı görevi de üstlenir. 

Önerilerimiz,

Triban Softflow Matara, altı rengiyle dikkat çekiyor. Plastik tadı ve kokusunu azaltan matarada daha fazla rahatlık için yumuşak elastomer uç bulunuyor. Kalan miktarı görebilmeniz için şeffaf çizgileri bulunuyor ve sürüş sırasında kolayca tutmayı ve içmeyi sağlayan ergonomik bir yapıya sahip. 

Triban Matara Kafesi, fiberglass ile güçlendirilmiş plastikten üretilen bir ürün. Matarayı iyi bir şekilde kavrayan kafes sadece 28 gram. Hafifliğiyle öne çıkan matara kafesinin sekiz farklı rengi bulunuyor.

Terlemeye karşı önlem alın

Çok terleyen biri olmasanız bile, iç mekan sürüşlerinizde dışarıda yaptığınıza göre daha fazla terleyebilirsiniz. Terleme çevre ekipmanlara olduğu kadar bisikletinize de zarar verebilir. Bisikletinizi ve trainer’ınızı her sürüşünüzden sonra kesinlikle temizlemenizi öneririz. Bazı ekipmanlarınızı yenilemeniz de büyük önem taşır. İhmal etme durumunda yüzeylerde aşınma çok hızlanabilir. 

Önerilerimiz,

Terleme söz konusu olduğunda eller ve ellerin değdiği gidon akla geliyor. Ellerin sürekli temas ettiği gidon parçalarının terden aşınmaması için gidon bantlarını düzenli olarak değiştirmek önemli bir çözüm. 

BTWIN Comfort Gidon Bandı, jel yapısı sayesinde iyi bir kavrama ve rahatlık sunuyor. Siyah ve beyaz rengi de bulunuyor.

Telefonunuzdan online bir egzersiz uygulaması takip ediyor, antrenman bilgilerinizi kontrol ediyor kısaca telefonunuzu yakınlarda tutuyorsanız terden etkilenmemesi için önlem almanız bozulmasını önleyecektir. 

Triban’ın Su Sızdırmaz Akıllı Telefon Desteği̇, gidon borunuza veya gidonunuza kolaylıkla takıp çıkarabileceğiniz bir ürün. Tere, suya karşı telefonu korurken dokunmatik özelliklerini kullanmanıza engel olmuyor. 

Burada inceleme fırsatı bulduğumuz ürünlerin diğer çeşitleri ve ihtiyaç duyabileceğiniz farklı pek çok şey için decathlon.com.tr adresini hemen ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!