Bizimle iletişime geçin

Haberler

KASLARA ELEKTRİK VEREN BİSİKLET TAYTI

Performansı artırmak için bisikletçinin kaslarına elektrik gönderen, yapay zeka destekli ve “akıllı” bisiklet taytı İngiltere’de tanıtıldı.

Performansı artırmak için bisikletçinin kaslarına elektrik gönderen, yapay zeka destekli ve “akıllı” bisiklet taytı İngiltere’de tanıtıldı.

Bisikletler gibi bisiklet ekipmanları ve kıyafetleri de gün geçtikçe gelişiyor, teknolojiyle birleşiyor.

Sözcü’nün haberine göre, Impulse adında bir İngiliz start-up firması bisikletçilerin hareket halindeyken kaslarını şekillendirmek ve canlandırmak için seçim sensörleri ve yapay zeka kullanan bisikletçi taytını tanıttı.

Southampton Üniversitesi’nde nörobilim alanında doktora öğrencisi olan Devon Lewis, bisiklet tekniğini geliştirmek için bisikletçinin hamstring kaslarına ve dörtlü kaslarına küçük elektrik akımı yayan taytları tasarladı.

Kaslara elektrik veren bisiklet taytı nasıl çalışıyor?

Tasarım, bisikletçinin kas aktivitesini sürekli olarak izlemek için kullanılan bir dizi sensörle çalışıyor. Daha sonra elde edilen bilgiler, sürücünün performansını iyileştirmek için hangi kasların uyarılmaya ihtiyacı olduğunu hesaplayan taytiçindeki bir yapay zeka aracına gönderiliyor.

Bilgilere göre, elektriksel uyarılar taytın kumaşındaki bir tel ağı aracılığıyla bisikletçinin kaslarına iletiliyor. 27 yaşındaki Lewis, The Times’a verdiği demeçte, “Kaslarımızı doğal olarak kontrol etme konusunda sınırlı bir yeteneğimiz var. Onları daha hassas bir şekilde kontrol edebilir, kaslarınızdan daha fazlasını elde edebilir ve onları doğrudan elektrikle uyarırsanız daha güçlü kasılabilirsiniz” diye konuştu.

“Şok değil karıncalanma”

Lewis, bisikletlerini sürerken elektrik çarpması konusunda endişelenenler için, bunun bir şoktan çok bir karıncalanma hissi olduğunu söyledi. “Baharatlı yiyecekler yediğinizde ve biraz acele ettiğinizde olduğu gibi. Taytı ilk kullanmaya başladığınızda tuhaf geliyor ama sonra oldukça çabuk adapte oluyorsunuz” diye konuştu.

Lewis’in fikri, Southampton Üniversitesi’ndeki Future Worlds adlı, mentor ve yatırımcı sağlayabilecek bir start-up hızlandırıcısından destek aldı.

Firma ayrıca bu elektrik veren taytı bisiklet dışında koşucular ve spor salonlarına gidenler için de kullanmayı planlıyor. Ürün, önümüzdeki hafta sanal olarak düzenlenecek CES teknoloji konferansında gösterilecek.

Kaynak: Daily Mail

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Öne Çıkanlar

BİSİKLETLİ BİR COĞRAFYA KİTABIYDI FİKRET ALBAY

Editoryal

SALCANO SAKARYA TRANSFERE DEVAM EDİYOR

Editoryal

FAT BİKE İLE KARTEPE MACERASI

Editoryal

BREZİLYALI BİSİKLETÇİ BEYŞEHİR’DE

Haberler

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!