Bizimle iletişime geçin

Haberler

YARIŞ TAKVİMİNE KORONAVİRÜS DARBELERİ

Koronavirüs pandemisi 2021 yarış takvimini de değiştirmeye devam ediyor. Son olarak pek çok yıldız ismin sezonu açması beklenen Vuelta a San Juan iptal oldu ve Challenge Mallorca ertelendi.

Fotoğraf Vuelta a San Juan

Koronavirüs pandemisi 2021 yarış takvimini de değiştirmeye devam ediyor. Son olarak pek çok yıldız ismin sezonu açması beklenen Vuelta a San Juan iptal oldu ve Challenge Mallorca ertelendi. 

2020 sezonu yarış takvimi, tüm dünyayı saran koronavirüs pandemisi sebebiyle öyle değişikliğe uğradı ki Giro d’Italia’yı sonbaharda izledik.Umutlar 2021 sezonunun daha “normal” geçmesi üzerineydi. Fakat devam eden pandemi en azından yılın başındaki yarışlar için ciddi sorun olmaya devam ediyor.

24-31 Ocak arasında yapılması beklenen Vuelta a San Juan koronavirüs pandemisi nedeniyle iptal oldu. Arjantin’de yapılacak yarışta pek çok takımın sezonu bu turda açması bekleniyordu. Ülkede düşmeyen koronavirüs vaka sayıları kararın alınmasında etkili oldu.

Arjantin’in en büyük yarışına Israel Start-Up Nation’ın Chris Froome’u, Bora-Hansgrohe’nin Peter Sagan’ı ve Ineos Grenadiers’ın Filippo Ganna’yı barındıran isimlerle katılması bekleniyordu. Sonrasında Avrupa’dan ayrılmak, Güney Amerika’ya girmek ve geri dönmekte yaşanabilecek sorunlar nedeniyle katılması beklenen WorldTour takımları yarışa gitmekten vazgeçti.

Turun sadece Arjantinli takımlar arasında koşulmasının düşünüldüğü söylentisi konuşulsa da yarış sonunda iptal edildi.  Vuelta a San Juan son yıllarda WorldTour takımlarının sezonu orada açma tercihi sayesinde giderek gelişiyordu.

Fotoğraf Challenge Mallorca

Challenge Mallorca ertelendi

Yine pandeminin etkilediği yarışlardan biri de Challenge Mallorca oldu. İspanya’nın Mayorka Adası’nda 30. kez yapılacak yarışın 28-31 Ocak tarihleri arasında düzenlenmesi bekleniyordu. Dört yarışlık organizasyon, pandemi durumunun biraz daha iyileşmesi beklenen 13-16 Mayıs arasına ertelendi.

Challenge Mallorca’yı oluşturan Trofeo Ses Salines, Trofeo Serra de Tramuntana, Trofeo Andratx ve Trofeo Playa de Palma yarışlarına yedi WorldTour takımının katılması bekleniyordu. Bunlardan biri de Tadej Pogacar’la birlikte UE Team Emirates olacaktı. İspanya’da da vakaların kontrol altında tutulmaya çalışılması, yarışın Ocak ayında yapılmasını imkansız kıldı. 

Erken tarihlere planlanan yarışların çoğu pandemiden etkilendi. 2021 takviminin Ocak ve Şubat ayındaki yarışlarına gelen iptaller ve ertelemelerle pek çok takım için sezon açılışı gecikti. Dikkat çeken yarışlardan geriye pek bir şey kalmadı. Erkekler WorldTour takvimi 21 Şubat’ta başlayacak UAE Tour’a kadar başlamayacak. 

Türkiye’de de en son Tour of Antalya iptal olmuştu.

İptaller 2020’de olduğu gibi tamamen gelmese de, zaman yaklaştıkça açıklanıyor. Bu da gelecekte daha hangi yarışların etkilenebileceği konusunda endişe yaratıyor.

Kaynak: Cycling Weekly

E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!

Yorumlar için tıklayın

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Öne Çıkanlar

Bağlan
E-Posta Bülteni

E-Posta bültenimize abone olun, en son haber ve röpörtajlardan ilk sizin haberiniz olsun!